رییس جمهور برزیل به “جنایت علیه بشریت” متهم شد

ریاست جمهوری برزیل امروز (سه شنبه) در دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل “جنایت علیه بشریت” به اتهام نقش داشتن در تخریب جنگل‌های آمازون متهم شد. این اولین پرونده حقوقی‌ای است که درصدد ارتباط دادن “جنگل زدایی” با “از دست رفتن حیات” انسانهاست.

 

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوختن و کشاورزی صنعتی در آمازون، از مجموع میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای اسپانیا و فرانسه بیشتر است. دی‌اکسید کربن ناشی از جنگل‌زدایی در این منطقه، از میزان دی‌اکسید کربنی است این جنگل‌ها توان جذب آن‌ را دارند، بیشتر است.

 

کمپین عدالت زیست محیطی اتریش، آلریس، صبح سه شنبه شکایت رسمی خود را به دادگاه لاهه ارائه داد. آنها خواستار پیگرد قانونی بولسونارو و دولتش برای اقداماتی “مستقیماً مرتبط با تأثیرات منفی تغییرات اقلیمی در سراسر جهان” شدند.

 

این شکایت، ‌بولسونارو را به راه‌اندازی یک کمپین گسترده متهم کرده است که منجر به قتل مدافعان محیط زیست و به خطر انداختن جمعیت جهانی با انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از جنگل زدایی شده است.

 

شکایت مطرح شده علیه رییس جمهوری برزیل، از دل زمینه‌ای نوظهور در علم “علت‌یابی اقلیم” بیرون آمده که به پژوهشگران این امکان را می‌دهد تا  حوادث شدید آب و هوایی را از منظر گرمایش زمین و تخریب محیط زیست بررسی کنند.

 

تیم تنظیم کننده این شکایت، گفته‌اند که بولسونارو به دنبال حذف، خنثی کردن و تاثیرزدایی از قوانین، آژانس‌ها و افرادی است که برای حفاظت از آمازون تلاش می‌کنند.

 

آن‌ها می‌گویند بولسونارو مسئول سالانه چهارهزار کیلومتر مربع جنگل‌زدایی در آمازون بوده و از آغاز به کارش در یکم ژانویه ۲۰۱۹، سرعت جنگل زدایی ۸۸ درصد افزایش داشته است.

 

دفتر ریاست جمهوری برزیل درخواست‌ها برای اظهار نظر در این باره را بی‌پاسخ گذاشته است.

کره‌شمالی؛ هدف آمریکا از مداخله در امور کوبا معدوم ساختن دستاوردهای کاسترو و نابودی سوسیالیسم بود

وزیر خارجه کره شمالی در اظهاراتی ایالات متحده را به دخالت در امور داخلی کوبا و تحریک اعتراضات ضد دولتی با هدف سرنگونی دولت این کشور متهم کرد.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, جهان, سوسیالیسم, شرق آسیا, کره شمالی, کوبا, همبستگی

درخواست قانونگذاران آمریکایی از بایدن برای تعطیلی گوانتانامو

ده‌ها قانونگذار دموکرات در کنگره آمریکا، از جمله روسای کمیسون‌های نیروهای مسلح، امور خارجه و اطلاعات، روز پنجشنبه از جو بایدن، رئیس جمهور این کشور خواستند که زندان گوانتانامو در کوبا را “فورا” ببندد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, کوبا