دولت جدید تونس که نُه نفر از وزیران آن را زنان تشکیل می‌دهد سوگند یاد کرد

دولت جدید تونس به نخست‌وزیری «نجلاء بودن» امروز در برابر رئیس جمهور این کشور سوگند یاد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، «نجلاء بودن» نخست‌وزیر دولت جدید تونس امروز دوشنبه ترکیب کابینه خود را اعلام کرد و پس از آن اعضای کابینه در برابر «قیس سعیّد» رئیس جمهور این کشور در کاخ قرطاج سوگند یاد کردند.

 

خانم بودن تأکید کرد که اولویت کابینه او بازگرداندن اعتماد شهروندان به دولت و احیای امید در میان شهروندان نسبت به آینده و زندگی بهتر است.

 

طبق گزارش شبکه اسکای نیوز، بودن افزود که برای احیای اعتماد جامعه جهانی به دولت تونس تلاش خواهد کرد و شایستگی و تجربه اساس تحقق اهداف دولت است.

 

بنابر این گزارش، «عثمان الجرندی» به عنوان وزیر خارجه تونس در منصب خود ابقا شد و «توفیق شرق الدین» به عنوان وزیر کشور و «عماد ممیش» به عنوان وزیر دفاع منصوب شدند.

 

اعضای کابینه جدید ۲۵ نفر است که نُه نفر آن‌ها از زنان می‌باشند که از جمله آن‌ها «لیلی جفال» وزیر دادگستری، «ساره زعفرانی» وزیر مسکن و «لیل الشیخاوی» وزیر محیط زیست است.

 

قیس سعیّد رئیس جمهور تونس نیز در سخنانی در این مراسم گفت که برای آغاز گفت‌وگوی ملی حقیقی در آینده نزدیک تلاش خواهیم کرد.

 

وی افزود که تمامی پرونده‌ها را بررسی خواهند کرد و بزرگ‌ترین چالش پیش‌رو نیز نجات کشور از چنگ کمین‌کنندگان در داخل و خارج است.

 

سعید با اشاره به اینکه برخی‌ها برای برهم زدن روابط ما با فرانسه تلاش می‌کنند، گفت: «هرگز دخالت‌های بیگانه و اعمال فشار بر تصمیمات ما را نمی‌پذیریم».

 

انتخاب ۹ زن در کابینه تونس ضربه شدیدی به دولت اسلام گرای تعلیقی المرزوقی به شمار می‌رود.

منابع مصری: اخوان‌المسلمین دنبال توقف فعالیت‌هایش در برخی کشورهای عربی است

منابع مصری مدعی شدند که «اخوان‌المسلمین» به دنبال «فروپاشی داخلی» و خشم مردمی دنبال توقف فعالیت‌های خود در برخی کشورهای عربی برای مدتی مشخص است.

ادامه

اسلام سیاسی, تروریسم, تونس, جهان, خبر, شمال افریقا, مصر

سودان: انقلابی در حال تکوین

برخاستن مردم سودان علیه نظام فاسد و سرکوبگر و سرنگون کردن حکومت عمر البشیر در دسامبر ۲۰۱۸، نظر جهانیان را در سراسر آن سال به وقایع آن کشور جلب کرد. موفقیت این خیزش مردمی که می‌توانست راه گذار به دموکراسی و سکولاریسم را بگشاید جشن گرفته شد، ولی این جابه‌جایی هنوز پایان‌یافته نیست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اسلام سیاسی, اقتصادی, ایدئولوژیک, بانک جهانی, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سودان, سیاسی, شرق افریقا, صهیونیسم, کارگری, کمونیسم