ثبت بدترین عملکرد اقتصادی تاریخ ژاپن

اقتصاد ژاپن در سه ماهه دوم امسال بیش از ۲۸ درصد آب رفت.

 

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان همان گونه که پیشتر نیز انتظار میٰرفت، کاهش داشته و در محدوده منفی باقی مانده است. به گفته اقتصاددانان و کارشناسان، شیوع ویروس کرونا و اخلال در زنجیره تجارت خارجی عوامل اصلی ثبت این عملکرد بد بوده اند. طبق اعلام دولت ژاپن در سه دوم امسال اقتصاد این کشور ۲۸.۱ درصد کوچک‌تر شده است.

 

این رشد که ۰.۴ درصد کمتر از رشد پیش‌بینی شده قبلی توسط کارشناسان و ۲۱.۲ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بدترین عملکردهای اقتصاد ژاپن از زمان ثبت آمارهای مربوطه رشد محسوب می‌شود. در بین بخش‌های مختلف، مخارج مصرف کنندگان ۲۸.۴ درصد کاهش یافته است. مخارج سرمایه ای نیز ۴.۶ درصد کمتر شده است. مخارج دولتی و سرمایه‌گذاری ثابت رشد منفی را تجربه کرده‌اند و به ترتیب ۲.۳ درصد و ۷.۵ درصد رشد منفی داشته‌اند.

 

تجارت خارجی ژاپن نیز کاملا تحت تاثیر کرونا قرار دارد تا جایی که طی مدت فوق صادرات این کشور ۱۸.۵ درصد و واردات نیز ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرده است. بدین ترتیب کسری تراز تجاری بیش از پیش افزایش یافته است.

 

در حال حاضر بزرگ‌ترین شریک تجاری ژاپن محسوب می‌شود و در نتیجه شیوع کرونا، روابط تجاری دو طرف تا حد زیادی کاهش یافته است. هم‌چنین گردشگران چینی که بزرگ‌ترین بازدیدکنندگان خارجی از ژاپن هستند نیز فعلا از ورود به این کشور منع شده‌اند.

 

ژاپن یکی از کمترین خسارت ها را از شیوع کرونا در بین اقتصادهای پیشرفته متحمل شده است حدود ۳۸هزار ژاپنی به کرونا مبتلا شده اما حدود ۱۰۹۰نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 

بانک مرکزی ژاپن از ماه مارس تاکنون در مجموع حدود ۱۴.۴ تریلیون ین نقدینگی به اشکال مختلف به بازارهای مالی تزریق کرده است تا از پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بکاهد.

چین از گروه ۲۰ خواست واکسن کرونا همگانی شود

رئیس‌جمهوری خلق چین در تماس تلفنی با بن سلمان عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان تاکید کرد که باید اقداماتی از سوی گروه ۲۰ صورت گیرد که واکسن کرونا برای همگان قابل دسترسی باشد.

ادامه »

جهان, چین, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی

چین خطاب به امریکا؛ از شایعه‌ پردازی و دروغ‌ پردازی دست بردارید!

همانند رسانه‌های آمریکایی و سایر کشورها، روزنامه مردم چین حق تصمیم‌گیری در مورد انتشار و زمان انتشار مقاله را دارد و کاملاً این حق را دارد که اصلاحیه‌ها و ویرایش‌های لازم را انجام دهد

ادامه »

اسیا, امریکا, امریکای شمالی, تشنج زدایی, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, خبر

نتایج امیدوارکننده واکسن کرونای یک شرکت چینی در برزیل

فرماندار ایالت سائوپائولو برزیل روز چهارشنبه گفت که آزمایشات بالینی فاز ۳ واکسن کووید-۱۹ که توسط شرکت داروسازی چینی “سینوواک بایوتک” (Sinovac Biotech) تولید شده است، نتایج امیدوار کننده‌ای را نشان داده و ممکن است از اوایل ماه دسامبر در دسترس برزیلی‌ها قرار گیرد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, برزیل, جهان, چین, خبر, شرق آسیا