سازمان‌دهی جنبش اعتصابی زحمتکشان: زمینه‌ها و اولویت‌ها

گسترش بحران همه‌جانبه و ناتوانی حکومت جمهوری ‌اسلامی برای برون‌رفت از این بحران به ‌وخیم‌تر شدن معیشت طبقه کارگر و زحمتکشان دامن می‌زند. از سویی ژرفش شکاف مزد و هزینه سفرهٔ خانوارهای کارگری را کوچک و کوچک‌تر می‌کند و از دیگرسو مخالفت با ترمیم مزد هم‌زمان با ارایهٔ طرح اصلاح قانون کار در بطن برنامهٔ ... سازمان‌دهی جنبش اعتصابی زحمتکشان: زمینه‌ها و اولویت‌ها

ادامه

اختلاف طبقاتی, امپریالیسم, بازنشستگان, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

نامه سرگشاده به بهانه اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو

صدای ما را از پشت میله‌های زندان و کف خیابان‌ها بشنوید! ✍️علی نجاتی من یک کارگر بازنشسته هستم که عمری در رنج و کار و زحمت زیسته‌ام. زندگی و سرنوشت من به مانند میلیون ها کارگر دیگر با ستم و استثمار و فقر رقم خورده است. ان زمان که من بعنوان یک کارگر شاغل در ... نامه سرگشاده به بهانه اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو

ادامه

استبداد, استثمار, ایران, بازنشستگان, جهان, حقوق بشر, سازمان بین‌المللی کار, کارگران, معلمان

اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند.  به گزارش سی سی تی وی، روز گذشته، حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند. اعتصاب آن‌ها سبب بروز اختلال در عملکرد شرکت‌های راه آهن انگلیس شد. فقط حدود ۴۰ درصد از قطار‌ها در حال ارائه ... اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگران

بخش‌هایی از فراخوان حزب کمونیست ونزوئلا به طبقه کارگر ونزوئلا

بیش از شش سال است که رهبری دولت- PSUV در حال از بین بردن دستاوردهای فرآیند بولیواری و تنظیم پیمان نخبگان جدید بین مافیا و گروه‌های فاسدی است که به خزانۀ ملی حمله کرده‌اند و -خود را «بورژوازی انقلابی»- می‌نامند؛ و از سوی دیگر بورژوازی انگلی سنتی مرتبط با سرمایۀ فراملی به‌عنوان یک «راه برون‌رفت» ... بخش‌هایی از فراخوان حزب کمونیست ونزوئلا به طبقه کارگر ونزوئلا

ادامه

اروپا, استبداد, امپریالیسم, جهان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, فساد, کارگران, کمونیسم, ونزوئلا

اعتراض کارگران شرکت دورال به واگذاری کارخانه به بخش خصوصی

روز چهارشنبه دهم خردادماه، تعدادی از کارگران کارخانه دورال (تولید کننده درب و پنجره آلومینیومی) در اعتراض به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی مقابل کارخانه تجمع کردند. این کارگران میخواهند روند واگذاری شرکت متوقف شود و می‌گویند: واگذاری نتیجه‌ای جز زمین خوردن تولید و بیکاری کارگران نداشته و ندارد. شرکت دورال یکی از شرکتهای ... اعتراض کارگران شرکت دورال به واگذاری کارخانه به بخش خصوصی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, خصوصی‌سازی, کارگری

یک کارشناس بیمه‌های اجتماعی: وزارت بهداشت به‌عمد واقعیت را کتمان می‌کند

«عبای اورنگ» کارشناس بیمه های اجتماعی در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت:  وزارت بهداشت در نحوه هزینه کرد درآمدهای سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان سیاه نمایی می‌کند و به جای کار کارشناسی شانتاژ رسانه‌ای می‌کند.

 

اورنگ با بیان اینکه سهم درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی به صورت کامل هزینه شده است، گفت: سازمان تامین اجتماعی در برخی موارد حتی بیشتر از این میزان نُه-سی‌ام دریافتی در بخش درمان هزینه کرده است؛ وزارت بهداشت تصور می کند که منابعی وجود دارد که این منابع در درمان بیمه شدگان هزینه نمی‌شود.

 

وی افزود: وزارت بهداشت به عنوان متولی بیمه سلامت که خود دستی بر آتش دارد به خوبی می‌داند که هزینه‌های درمان در سازمان تامین اجتماعی بیشتراز این رقم ها است اما خود را به ندیدن می‌زند.

 

این کارشناس بیمه های اجتماعی با بیان اینکه وزارت بهداشت از این ندیدن‌های تعمدی دو هدف عمده را دنبال می کند، گفت: نخست اینکه وزارت بهداشت در صورتی که نُه- سی‌ام حق درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی در اختیارش قرار نگرفت می‌تواند بهانه ای پیدا کند تا شکست طرح تحول سلامت را به گردن سازمان تامین اجتماعی بیاندازد. این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی یک از پایه کار ترین سازمان‌ها در حمایت از اهداف اولیه طرح تحول سلامت بوده است.

 

اورنگ به تشریح هدف دوم وزارت بهداشت پرداخت و افزود: اگر هم نُه-سی‌ام حق درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد قطعا این حقوق کارگران در محلی دیگر یعنی طرح تحول سلامت هزینه خواهد کرد و با این منابع بدون توجه به تضییع و سوء استفاده از حقوق کارگران توانسته در کوتاه مدت برای خود اعتباری دست و پا کند.

 

این کارشناس بیمه های اجتماعی با بیان اینکه در هر دو هدف وزارت بهداشت خیری برای بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی وجود ندارد، گفت: حتی اگر به جای نُه- سی‌ام درآمد های سازمان تامین اجتماعی از محل دریافت حق بیمه‌ها را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهیم نا به سامانی طرح تحول سلامت و هزینه های غیر ضرور که بر آن سوار شده است را نمی تواند تامین کند و کسری بودجه طرح تحول سلامت تامین نخواهد شد.

 

اورنگ در ادامه با بیان اینکه وزارت بهداشت یکی از رسانه ی ترین وزارتخانه ها در ادوار مختلف وزارت بهداشت است، گفت: هیاهو کردن رسانه ای مشکلات طرح تحول سلامت را برطرف نمی‌کند. از این رو اگر نُه-سی‌ام حق بیمه در دستان وزارت بهداشت متمرکز شود شاهد آن خواهیم بود که سنگری وزارت بهداشت برای دفاع از خود در برابر شکست طرح تحول سلامت درست کرده را از دست خواهد داد و دیگر نمی تواند بی کفایتی در اجرای طرح را بر دوش دیگران بیاندازد.

 

اورنگ با بیان اینکه وزارت بهداشت سازمان تامین اجتماعی را سوپر مارکتی محسوب می کند که همیشه در حال دریافت پول نقد است، گفت: وزارت بهداشت تصور می‌کند همانگونه که پزشکان پول عمل جراحی  را قبل از عمل از بیماران دریافت می‌کنند، سازمان تامین اجتماعی هم، همه حق بیمه ها را سر ماه از کارفرمایان و دولت می گیرد.

 

وی افزود: احتمالا وزارت بهداشت از رکود اقتصادی حاکم بر صنعت و تولید اطلاع ندارد و نمی‌داند کارفرمایی که دستمزد کارگرانش را نمی‌تواند پرداخت کند چگونه می‌تواند سهم حق بیمه کارگرانش بپردازد. البته ناگفته نماند دولت هم سهم ۳ درصدی و یا در مشاغلی که تقبل نموده سهم ۲۰ درصد کارفرمایان را بجای آنان بپردازد، نمی پردازد.

 

این کارشناس بیمه های اجتماعی در ادامه با اشاره به مطالبات ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از دولت، گفت: دولت مطابق قانون برنامه ششم توسعه مکلف است که هر سال حداقل ۱۰ درصد (۱۲ هزار میلیارد تومان) از طلب سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کند اما برای سال ۹۶ حتی ۱ ریال را هم برای پرداخت بدهی خود پیش بینی نکرده است.

 

وی افزود: تامین اجتماعی همچنین صدها میلیارد تومان از سیستم شهرداری ها مطالبات دارد که قسمتی از آن بابت هزینه های درمان است. این در حالی است که شهرداریها با توجه عوارض دریافتی از مردم نسبت به سایر کارفرمایان وضعیت مالی مساعدتری دارند با این حال مطالبات تامین اجتماعی را نمی پردازند.

 

اورنگ ادامه داد: در این شرایط  این پرسش اساسا جای تعجب دارد که چرا وزارت بهداشت که می داند درآمدهای سازمان تامین اجتماعی از محل حق بیمه ها محقق نشده بازهم اصرار می‌کنند که منابع درمان بیمه شدگان در اختیارشان قرار گیرد.

 

اورنگ با بیان اینکه تفکر وزارت بهداشت دوستدار نظام نیست، گفت: انحرافات طرح تحول سلامت نظام را دچار چالش می کند و دست اندازی به منابع درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی شکاف ایجاد شده را تشدید می کند. از این رو هشدار می دهیم که بازی کردن وزارت بهداشت در این زمان خلاف مصالح ملی و به ضرر نظام است.

 

این کارشناس بیمه های اجتماعی در پایان افزود: سازمان تامین اجتماعی مخالف نظارت بر هزینه کرد درآمدهای خود در بخش درمان نیست چرا که به شفافیت در این زمینه اعتقاد دارد. از این رو اگر وزارت  بهداشت صرفا نگران  نحوه هزینه کردن ۹ سی ام است می تواند به گزارش نهادهای نظارت کننده اکتفا کند.

یک فعال صنفی کارگری: وزارت بهداشت فرافکنی نکند/ ضرورت تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت

یک فعال صنفی کارگری می گوید رویکرد وزارت بهداشت در خصوص هزینه کرد منابع درمان سازمان تامین اجتماعی به ضرر منافع ملی است. وی در عین حال تاکید دارد که تاریخ در مورد طرح تحول سلامت قضاوت می‌کند.   «علیرضا حیدری» فعال صنفی کارگری در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: طرح تحول سلامت با وجود ... یک فعال صنفی کارگری: وزارت بهداشت فرافکنی نکند/ ضرورت تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت

ادامه

ایران, خبر, کارگری

ابراز نگرانی کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری از بازگرداندن رضا شهابی به زندان

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری از «تحت فشار قرار دادن» رضا شهابی، مسئول سندیکائی در ایران، توسط قوّۀ قضائی ابراز نگرانی کرد   کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار «پایان دادن به اذیّت و آزار» رضا شهابی توسط مقامات قوّۀ قضائی شد. این کنفدراسیون ... ابراز نگرانی کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری از بازگرداندن رضا شهابی به زندان

ادامه

ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته چهارم بهمن ماه

مزد کارگران و شکاف طبقاتی در کشور   بیست وهشتم بهمن ماه – فاصله معناداری که میان حداقل مزد و میانگین هزینه معیشت خانوار وجود دارد، پرده از شکاف طبقاتی بزرگی که در کشور وجود دارد، بر می‌دارد. این فاصله میان مزد و معیشت از هر سویی که مورد بررسی قرار بگیرد سه تا چهار ... خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته چهارم بهمن ماه

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران ذوب آهن اردبیل در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و بلاتکلیفی معوقات مزدی

جمعی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل روز گذشته چهارشنبه (۲۷ بهمن ماه) در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و بلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری اردبیل تجمع کردند.   به نقل از کارگرانی که در این اجتماع صنفی شرکت داشته‌اند گفته می‌شود، در کارخانه دوب آهن اردبیل بیش از ۴۰۰ نفر ... تجمع کارگران ذوب آهن اردبیل در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و بلاتکلیفی معوقات مزدی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری