پس‌لرزه‌های اشغالگری آمریکا؛ ۹۷ درصد مردم افغانستان در آستانه سقوط به زیر خط فقر

۲۰ سال جنگ و اشغالگری آمریکا در افغانستان، چنان زخم های عمیقی بر تن جامعه و اقتصاد این کشور ایجاد کرده که که به نظر نمی‌رسد تا مدتها خبری از التیام باشد. در ادامه تبهات این اشغالگری، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرده ۹۷ درصد مردم افغانستان در آستانه سقوط به زیر

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, سازمان ملل, فقر, گزارش

هشدار بیش از۲۰۰ سازمان مردم‌نهاد در خصوص تشدید بحران فقر در جهان/ هر دقیقه ۱۵ نفر از گرسنگی می‌میرند

بیش از ۲۰۰ سازمان مردم‌نهاد در جهان، در نامه‌ای خطاب به رهبران جهان خواستار دست زدن به یک اقدام بین‌المللی قاطع با هدف پایان دادن به بحران گرسنگی در جهان شدند.

ادامه

اجتماعی, اوکراین, جهان, حقوق بشر, فقر, یمن

گاردین: خشکسالی وسقوط اقتصادی میلیون‌ها نفر در افغانستان را به‌گرسنگی کشانده است/ چاره‌ای جز علف خوردن نداریم

روزنامه گاردین در گزارشی با موضع فقر در افغانستان، نوشت که خشکسالی و سقوط اقتصادی میلیون ها نفر در این کشور را به گرسنگی کشانده است .

 

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری جمهور، گاردین امروز (دوشنبه) آلبومی از تصاویر مختلف مردم افغانستان را با سوژه فقر منتشر کرده که شدت فقر به ویژه در مناطق روستایی کشور را نشان می‌دهد.

 

گاردین در گزارشی زیر نام “خانواده‌ها در لبه بحران غذایی افغانستان – در تصاویر” توضیح داده است که خشکسالی، سقوط اقتصادی و افزایش قیمت مواد غذایی میلیون‌ها نفر را به گرسنگی کشانده است.

 

یکی از اعضای خانواده‌های فقیر و تنگدست به گاردین گفته است: “زندگی با خشک‌سالی‌های امسال سخت است. بعضی روزها چاره‌ای جز علف خوردن نداریم. این باعث شده پسر و همسرم بیمار شوند. دکتر گفته که روده‌های‌شان آسیب دیده است.”

 

یکی دیگر از اعضای این خانواده‌ها گفته است که قیمت گندم در محل زندگیشان ۵۰ درصد افزایش یافته و آنان توان خرید مواد غذایی را ندارند.

 

او گفته است: “نمی‌توانم روزی را به یاد بیاورم که فرزندانم بتوانند سه بار در روز غذا بخورند.”

 

با گذشت یک سال از خروج غیرمسئولانه آمریکا و متحدانش از افغانستان بعد از دو دهه اشغال نظامی و جنگ دراین کشور، مردم افغانستان همچنان گرفتار در گرداب تبعات مخرب این جنگ، در حسرت آرامش و ثبات بسر می برند و گرچه جنگ به‌ظاهر تمام شده اما فقر، بی ثباتی و ناامنی در این سرزمین خسته از جنگ، بیداد می‌کند.

 

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید که در حال حاضر نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در افغانستان در فقر زندگی می‌کنند و ممکن است امسال ۹۰۰ هزار فرصت شغلی دیگر نیز در بازار کار افغانستان از بین برود.

 

هشدار نهادهای مختلف جهانی درباره افزایش فقر وبحران غذا در افغانستان به این معناست که حضور اشغالگرانه ۲۰ساله آمریکا و متحدانش در افغانستان، نه تنها کمکی به توسعه این کشور نکرده، بلکه افغانستان را به یکی از بحرانی ترین کشور جهان تبدیل کرد.

 

این در حالی است که بیش از ۷۰ اقتصاددان و کارشناس اقتصادی در نامه‌ای به جو بایدن و جنت یلن، رئیس جمهوری و وزیر خزانه داری ایالات متحده از دولت خواسته‌اند هفت میلیارد دلار دارایی مسدود شده افغانستان را آزاد کند.

بیش از یک سوم خانواده‌های آمریکایی ناتوان درتامین هزینه‌های اولیه زندگی

نتایج تحقیقات یک نهاد مطالعاتی آمریکایی نشان می‌دهد بیش از یک سوم خانواده‌های آمریکایی که تمام وقت در طول سال کار می‌کنند، درآمد کافی برای پوشش هزینه های اولیه زندگی خانواده خود را ندارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فقر

کارشناس اقتصادی؛ آمارها در ایران کاملا سیاسی و تصویر واقعی از وضعیت جامعه را نشان نمی‌دهند

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در اینکه آمار در ایران کاملا سیاسی است اصلا تردیدی وجود ندارد و معتقدم آمارهایی که به صورت رسمی منتشر می‌شوند، به صورت کافی و وافی قابل استناد نیستند و تصویر واقعی از وضعیت جامعه را نشان نمی‌دهند و تجربه زیسته مردم و افرادی که در ایران زندگی می‌کنند با

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فقر, گزارش

جان مردم بیگناه قربانی بی‌کفایتی کارگزاران جمهوری اسلامی

سانحه‌ها و رخدادهای اجتماعی و طبیعی تلخ و دردناک در کشور، خواب و آسایش مردم را به کابوسی وحشتناک تبدیل کرده است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, امنیتی, انگلستان, ایران, حضور نظامی, حوادث, عدالت اجتماعی, فقر, محیط زیست, مقاله