اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

در فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه تظاهرات و تجمع‌های مطالباتی کارگران، زحمتکشان، و بازنشستگان در صنایع بزرگ راهبردی از جمله در صنایع فولاد، نفت، گاز، و پتروشیمی ادامه یافت. ادامه این تجمع‌های اعتراضی برای خواست‌های صنفی از یک طرف و عجز حکومت ولی فقیه از جوابگو بودن در مورد حداقل خواست‌های صنفی کارگران از طرف دیگر، یقیناً ... اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

ادامه

آزادی‌های دموکراتیک, استبداد, استثمار, اقتصادی, امنیت شغلی, بازنشستگان, برابری اجتماعی, حقوق بشر, سیاسی, طبقه کارگر, فقر, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

واشنگتن: گروه ۷ نمی‌تواند درباره توقیف پول روسیه توافق کند

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصادی گفت، آمریکا می‌خواهد وجوه دولتی مسدود شده روسیه را مصادره کرده و به اوکراین تحویل دهد، اما برای برخی از کشورهای عضو گروه هفت این اقدام یک «خط قرمز» است. به گزارش ایسنا، دالیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصادی گفت: واشنگتن ... واشنگتن: گروه ۷ نمی‌تواند درباره توقیف پول روسیه توافق کند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اقتصادی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, گروه ۷

پیشی گرفتن اتحادیه کشور‌های همسود از اتحادیه اروپا در رشد تولید ناخالص داخلی

نخست‌وزیر روسیه در نشست کشور‌های مستقل مشترک المنافع (CIS) در عشق‌آباد اعلام کرد که رشد تولید ناخالص داخلی این اتحادیه از اروپا پیشی گرفته است. به گزارش روز یکشنبه آسیاتودی، میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه در سخنرانی خود در این نشست تصریح کرد که تولید ناخالص داخلی کشور‌های مستقل مشترک المنافع (همسود) در پایان سال ... پیشی گرفتن اتحادیه کشور‌های همسود از اتحادیه اروپا در رشد تولید ناخالص داخلی

ادامه

آذربایجان, آسیای میانه, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اتحادیه کشورهای همسود, ارمنستان, ازبکستان, اقتصادی, بلاروس, تاجیکستان, جهان, خبر, روسیه, قرقیزستان, قزاقستان, مولداوی

چه باید کرد؟ دربارهٔ ضرورت بسیج طبقۀ کارگر و زحمتکشان برای تغییر توازن نیروها به زیان دیکتاتوری ولایی

نگاهی حتی گذرا به مجموعۀ تحولات عمدهٔ داخل کشور نشان می‌دهد که سیر قهقرایی و وخیم‌تر شدن اوضاع در همهٔ شئون اساسی تحولات سیاسی و اقتصادی-اجتماعی ادامه دارد و برگشت‌ناپذیر شده است. اتکای دیکتاتوری حاکم به سرکوب خشن و خفه کردن صدای اعتراض طیف گوناگون منتقدان و مخالفان وضع موجود – وضعی که حتی خود ... چه باید کرد؟ دربارهٔ ضرورت بسیج طبقۀ کارگر و زحمتکشان برای تغییر توازن نیروها به زیان دیکتاتوری ولایی

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, جمهوری ملی و دموکراتیک, سیاسی, طبقه کارگر, غارتگری, مقاله, نئولیبرالیسم

لاوروف: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی مقاومت می‌کنند

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان سخنرانی خود در مراسمی در وزارت خارجه این کشور به مناسبت روز آفریقا، گفت: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی و تلاش غرب برای کشاندن آنها به بحران اوکراین مقاومت می‌کنند. به گزارش پنجشنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، لاوروف در جریان این مراسم با ... لاوروف: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی مقاومت می‌کنند

ادامه

آفریفای مرکزی, آمریکا, اریتره, اقتصادی, اوکراین, بورکینافاسو, جنگ سرد, روسیه, زیمبابوه, سودان جنوبی, سومالی, سیرالئون, گینه بیسائو, مالی, نیجر

کوبا سال نو را با اصلاحات پولی و ارزی آغاز کرد

با فرا رسیدن سال ۲۰۲۱، کوبا طرح «نظام مقررات پولی» این کشور را با هدف یکسان‌سازی واحدهای ارزی به اجرا درآورد. به باور تحلیل‌گران این اقدام در شرایط کنونی برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی آمریکا حائز اهمیت بسیار است.

 

به گزارش ایرنا از خبرگزاری کوبایی پرنسا لاتینا، در نخستین روز سال ۲۰۲۱، کوبا اقدام به اجرای فرایند نظام مقررات پولی این کشور کرد که نیازی تاخیرناپذیر و گامی اساسی برای راهبرد اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

 

این اقدام که از سوی دولت اجرایی می‌شود، شامل یکسان سازی واحدهای ارزی جاری با توقف جریان پزوی قابل تبدیل، اصلاح کلی دستمزدها و قیمت‌ها و حذف تدریجی یارانه‌های بیش از حد و پاداش‌های غیرضرور است.

 

با فرارسیدن سال جدید، پزوی قابل تبدیل کوبا (CUC)، یکی از دو ارز رایج در قلمرو ملی، کنار رفته و فقط پزوی کوبا (CUP) با نرخ ارز ۲۴ پزو در در برابر یک دلار می‌تواند برای همه عملیات استفاده شود.

 

«مارینو موریۤو» عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست و رئیس کمیسیون اجرای دستورالعمل‌ها توضیح داد که این اقدام فرآیندی بین رشته‌ای برای اقتصاد کشور بوده که برای حل عدم تعادل اقتصاد کلان، کاهش کسری بودجه و همچنین حمایت از طرح‌های تولیدی و بهبود کارایی و رقابت در سطح بین‌الملل بسیار حائز اهمیت است.

 

همانطور که پیشتر «میگل دیاز کانل» رئیس جمهوری کوبا اعلام کرده بود، وحدت پولی و ارزی راه حلی جادویی برای حل مشکلات اقتصادی و مالی نیست، اما این امر باید ما را به سمت افزایش بهره وری کار و عملکرد بهتر نیروهای تولیدی سازنده سوق دهد.

 

وی با تاکید بر اهمیت این اقدام تصریح کرد: اجرای این فرآیند کشور را درشرایط بهتری برای تحولات آتی قرار خواهد داد و به منظور به روز کردن مدل اقتصادی اجتماعی کشور و تضمین مساوات در فرصت‌ها و حقوق برابر و عدالت اجتماعی ضروری است.

 

تحلیلگران اتفاق نظر دارند که این یکی از پیچیده‌ترین اقداماتی است که کشور در نظام اقتصادی با آن روبروست که به دلیل تحریم‌های اقتصادی، تجاری و مالی تحمیل شده از سوی ایالات متحده، آثار زیانبار کووید۱۹ و بحران بین‌المللی اهمیت بیشتری یافته است.

 

از ماه اکتبر گذشته، مردم اطلاعات گسترده‌ای را در این باره از طریق مطبوعات دریافت کرده‌اند و متصدیان امر برای ایفای درست فرآیند آموزش‌های لازم را دیده‌اند.

 

مقامات کوبا پیش تر اطمینان داده بودند که فرآیند مقررات پولی کشور از اول ژانویه برای پیشبرد توسعه اقتصادی در کوبا اجرا می‌شود.

 

دولت آمریکا که به رغم قوانین بین‌المللی در تعیین حدود و مرزها، منطقه آمریکای لاتین را حیاط خلوت خود می‌داند، همواره با سیاست‌های خصمانه و مداخله جویانه درصدد ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در کشورهای چپ‌گرای این منطقه برآمده و نفرت عمومی جوامع آمریکای لاتین را نسبت به این رویکرد خود برانگیخته است.

 

واشنگتن به تازگی در ادامه یکجانبه گرایی‌های خود با اعمال تحریم‌های بی اساس و با بهانه‌های واهی، این بار یک بانک کوبایی را با ادعای وابستگی به ارتش این کشور در فهرست محدودیت‌های مالی خود قرار داد.

 

رئیس جمهوری ونزوئلا و دیگر مقامات این کشور همچنین اقدام آمریکا برای قرار دادن کوبا در لیست حامی تروریسم را محکوم کردند.

چین بیش از ۵ هزار تن تجهیزات ضد کرونا به اروپا ارسال کرد

چین طی سال میلادی ۲۰۲۰ حدود ۵ هزار و ۶۶۰ تن تجهیزات پزشکی و بهداشتی برای مقابله با کرونا به کشورهای اروپایی صادر کرده است.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, ایتالیا, جهان, چین, خبر, سازمان تجارت جهانی, صربستان, فرانسه, لهستان, همبستگی

موج ورشکستگی‌ در کمین بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا

کارشناسان هشدار می‌دهند که تداوم تعطیلی‌های سراسری ناشی از همه‌گیری کرونا در آلمان، موجب به راه‌افتادن موج ورشکستگی فعالیت‌های اقتصادی خرد و کلان در این کشور به عنوان قدرت اول اقتصادی اروپا می‌شود.

ادامه

اروپا, اقتصادی, المان, جهان, خبر

وزیر خارجه چین خطاب به امریکا؛ باعث پیشرفت خودتان شوید نه اینکه مانع پیشرفت دیگر کشورها

وزیر امور خارجه چین امروز (شنبه) تاکید کرد، روابط پکن با آمریکا به یک “تقاطع جدید” رسیده و ممکن است پس از یک دوره “دشواری بی‌سابقه” به مسیر درست بازگردد.

ادامه

اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا