خشکسالی در انگلیس؛ خشک‌ترین ماه در ۱۸۶ سال گذشته به ثبت رسید

داده‌های بدست آمده از اداره هواشناسی بریتانیا نشان می‌دهد که کاهش بارندگی در برخی مناطق این کشور سبب شده است تا ماه ژوئیه به عنوان خشکترین ماه از سال ۱۸۳۶ تاکنون ثبت گردد.

ادامه

اجتماعی, انگلستان, خبر, غرب اروپا, محیط زیست

اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا سوگند یاد کرد

گوستاوو پترو به عنوان اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا در حضور صدها هزار نفر از جمله هیات های رسمی از کشورهای مختلف در مراسم تحلیف خود، شب گذشته در بوگوتا سوگند یاد کرد.

ادامه

امریکای لاتین, جهان, زنان, عدالت اجتماعی, کلمبیا, گزارش, محیط زیست, ونزوئلا

خشکسالی بی‌سابقه در فرانسه / آب آشامیدنی بیش از ۱۰۰ شهر قطع شد

وزیر محیط زیست فرانسه هنگام بازدید از منطقه جنوب شرقی فرانسه گفت که آب آشامیدنی بیش از ۱۰۰ شهر در این کشور قطع شده است و باید با کامیون به هزاران نفر آب تحویل شود.

ادامه

اتحادیه اروپا, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, محیط زیست

کمبود آب در اروپا / خشکسالی شدید قاره سبز را در برگرفت

یک نهاد زیر نظر اتحادیه اروپا اعلام کرد، در پی زمستان خشک، بهار کم بارش و تابستان بیش از اندازه داغ، ۴۵ درصد از این قاره در مرحله هشدار و ۱۳ درصد در وضعیت هشدار شدید خشکسالی قرار گرفته‌ است.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، با خشک شدن نهرهای کوهستانی در کشورهای آلپی (عنوانی برای هشت کشور اروپایی که رشته کوه های آلپ در آنها قرار دارد. سه کشور اروپایی دارای بیشترین سهم از مساحت و جمعیت مناطق آلپی عبارتند از: اتریش، ایتالیا و فرانسه)، هلیکوپترهای ارتش با هدف امدادرسانی به گونه های حیات وحش و نجات آنها از تشنگی وارد عمل شدند.

 

«سونیا سنویراتنه» استاد دینامیک آب و هوا در زوریخ، گفت: در سوئیس ما به فکر کردن به خشکسالی عادت نداریم. اما با کوچک شدن یخچال‌های طبیعی و افزایش بیش از اندازه درجه هوا در تابستان باید به فکر چاره باشیم.

 

کمبود آب در قاره اروپا بخشی از خشکسالی شدیدی است که این قسمت از کره زمین را از پرتغال تا جنوب انگلیس و ایتالیا فرا گرفته است. دانشمندان زمستان خشک غیرمعمول همراه با بهار کم بارش و تابستان بسیار داغ را دلیل وضعیت کنونی می دانند.

 

خشکسالی و گرمای بسیار شدید که سراسر اروپا را فراگرفته، علاوه بر کشاورزی تجارت، حمل و نقل و گردشگری را هم تحت تاثیر قرار داده است.

 

«الیزابت بورن» نخست‌وزیر فرانسه دیروز جمعه در پی بروز وضعیت خشکسالی در این کشور، یک واحد بلایای ویژه را فعال کرد تا بدترین خشکسالی تاریخ این کشور را هدف قرار دهد.

 

دانشمندان معتقد هستند خشکسالی کنونی که در تابستان سال جاری پدیدار شده، احتمالا در غرب اروپا به حالت عادی تبدیل شود.

 

جدیدترین ارزیابی رصدخانه اروپایی خشکسالی اتحادیه اروپا، نشان می‌‌دهد ۱۳ درصد از قلمرو این اتحادیه از تاریخ ۱۰ ژوئیه (۱۹ تیر) در وضعیت “هشدار شدید” و ۴۵ درصد در منطقه “هشدار” قرار دارد.

 

هلند یکی از پربارش کشورهای اروپایی، این هفته هشدار کمبود سراسری آب اعلام کرد و در لهستان محدودیت‌هایی برای رودخانه‌ها اعمال گردیده و شرکت‌های کشتیرانی در سراسر رود “ویستولا” به عنوان طولانی‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه این کشور، به دلیل پایین بودن سطح آب هفته آخر هرماه را تعطیل کرده‌اند.

 

اتحادیه اروپا تخمین زده است آسیب های ناشی از خشکسالی نزدیک به ۹ میلیارد یورو در هر ۱۲ ماه برای اتحادیه اروپا بها خواهد داشت و اگر گرمایش جهانی به ۳ درجه سانتیگراد برسد، این خسارت به ۴۰ میلیارد یورو در سال خواهد رسید.

 

بر اساس برآورد دانشمندان، دمای زمین در حال حاضر دستکم ۱.۱ درجه سانتیگراد از زمان پیش از صنعتی شدن افزایش یافته است.

خشک شدن دریاچۀ ارومیه و پیامدهای فاجعه‌بار آن

به‌گزارش خبرآنلاین، ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱، عباس محمدی، فعال محیط زیست، می‌گوید: “عملیات واقعی که برای احیای دریاچه [ارومیه] لازم بود انجام نشده است، پولی که در تاریخ محیط زیست ایران بی‌سابقه است صرف اجرای پروژه‌هایی شده که خودشان مخرب محیط زیست هستند.

ادامه

اجتماعی, ایران, جهان, حقوق بشر, ژاپن, فعال محیط زیست, محیط زیست, مقاله

چین ضمن محدود کردن همکاری‌های خود با آمریکا، پلوسی و خانواده اش را تحریم می‌کند

وزارت خارجه چین در واکنش به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تحریم‌هایی را علیه او و خانواده اش اعمال می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا