کشاورزان اصفهانی با خواست دریافت خسارت از دولت تجمع کردند

کشاورزان شرق و غرب اصفهان نسبت به وضعیت حقابه خود اعتراض کردند و در میدان شهید کشوری در نزدکی میدان تره‌بار اصفهان تجمع کردند.

 

به گزارش ایلنا، یزدانی درباره تجمع کشاورزان اصفهانی گفت: مصوبه ۹ ماده‌ای در شورای عالی آب تصویب شد که می‌توانست راه‌حل مشکلات کشاورزان و احیای زاینده رود باشد. از آن تاریخ تا به این لحظه، هیچ اقدامی برای اجرای مصوبات انجام نشده است.

 

به گفته نماینده حقابه‌داران شبکه راست نکوآباد، تنها کشاورزان می‌توانند از این آب استفاده کنند و هرگونه دست‌اندازی در زاینده رود ممنوع است. از سال ۶۱ به بعد، هر پمپاژی که در زنده رود با اخذ مجوز از وزارت نیرو میسر شده است باید به کشاورزان خسارت پرداخت کنند.

 

او ادامه داد: ۷۵ درصد از آب زاینده رود برای حقابه‌داران است. وزارت نیرو حق کشاورزان را در اختیار استان‌های دیگر و صنایع فولاد قرار می‌‌دهد. اگرچه آنها اسناد لازم مبنی بر سهم خود از زاینده‌رود را در دست دارند و از حق خود کوتاه نخواهند آمد. قرار است، کشاورزان به سمت رودخانه بروند و مسیرهای پمپاژ دنبال کنند.

 

حزب کمونیست کوبا خود را برای کنگرهٔ هشتم مهیا می‌سازد

همان‌طور که در دی‌ماه گذشته اعلام شد، کنگره هشتم حزب کمونیست کوبا از تاریخ ۲۷ تا ۳۰ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. در این کنگره موضوع‌های عمده و سرنوشت‌ساز در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی کشور بررسی خواهند شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, دهقانی, سوسیالیسم, کارگری, کوبا, مقاله, همبستگی

عبور سیستان و بلوچستان از خط قرمز خشکسالی/ مهاجرت و خالی از سکنه شدن روستاها

یک نماینده مجلس با تاکید بر اینکه سیستان و بلوچستان به لحاظ کمی و کیفیت آب در وضعیت بحرانی به سر می‌برد، گفت: به دلیل کمبود آب بعضی از روستاها خالی از سکنه شده و مهاجرت‌های زیادی را شاهدیم.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, افغانستان, اقتصادی, ایران, پاکستان, حقوق بشر, دهقانی, فقر, محیط زیست

بحران خشکسالی در طبس، نگرانی‌ کشاورزان از نابودی مراتع و نیاز فوری به هزار تن علوفه

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان طبس با اشاره به وضعیت حاد و بحرانی کشاورزان و دامداران منطقه بواسطه خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها گفت: در صورت حمایت نشدن کشاورزان از سوی دولت و عدم تامین خسارت‌ها اغلب اهالی ناگزیر به فروش زیر قیمت دام و مزارع خود و مهاجرت به حاشیه شهرها

ادامه »

اجتماعی, ایران, فقر, گزارش, محیط زیست

بیانیه مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری درخط مقدّم مبارزه برای سلامت، کار، و دیگر حقوق طبقهٔ کارگر و ملّت‌ها

یک سال از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ می‌گذرد که به مثابه عاملی شتاب‌دهنده به تعمیق بحران سرمایه‌داری نیز عمل کرد و رنج زیادی را برای طبقهٔ کارگر و دیگر قشرهای مردمی در سراسر جهان به بار آورد.

ادامه »

امپریالیسم, امریکا, بازنشستگان, بیانیه, تحریم, جهان, حقوق بشر, دهقانی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, کوبا, ونزوئلا