ایستادگی و پایداری در مقابل طرح ضدکارگری نمایندگان جلوگیری از نابودی تامین اجتماعی است

حسین اکبری می‌گوید: به نام حمایت از تولید می‌خواهند تامین اجتماعی را از روابط کار حذف کنند و به کارفرمایان پاداش بدهند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

کارگران پیمانی «تعمیرات واگن» راه آهن آذربایجان خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود به قرارداد مستقیم شدند

کارگران پیمانی «تعمیرات واگن» راه آهن آذربایجان که در چند سال گذشته در استخدام یک شرکت پیمانکاری هستند، خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود به قرارداد مستقیم هستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

بحرانهای اقتصادی و خیزش‌های اجتماعی

بحران‌های فزایندهٔ کنونی کشور که از سیاست‌های رژیم ولایت فقیه سرچشمه می‌گیرند به‌اوج خود رسیده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, دهقانی, سرمایه‌داری, سیاسی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, مقاله, نئولیبرالیسم

کارگران شهرداری کوت عبدالله دست از کار کشیدند

کارگران شهرداری کوت عبدالله که پیشتر بابت معوقات مزدی خود و پرداختِ علی‌الحساب حقوق بارها اعتراض کرده بودند، دست از کار کشیدند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شهرداری کوت عبدالله که پیشتر بابت معوقات مزدی خود و پرداختِ علی‌الحساب حقوق بارها اعتراض کرده بودند، دست از کار کشیدند.

 

این کارگران حقوق سه ماه شهریور، مهر و آبان خود را دریافت نکرده‌اند و همچنین سه ماه خرداد، تیر و مرداد به صورت علی‌الحساب حقوق دریافت کرده‌اند.

 

آن‌ها می‌گویند: هم شورای جدید آمده و هم شهردار تغییر کرده اما متاسفانه هیچ کدام از مطالبات ما پیگیری نشده است و ما همان مشکلاتی که در دوره‌ی قبل داشتیم را در حال حاضر نیز داریم.

 

به گفته‌ی آن‌ها؛ شورای شهر قبل از روی کار آمدن به آن‌ها قولِ پرداخت حقوق و تبدیل وضعیت داده است.

 

این کارگران می‌گویند: در حال حاضر شورای شهر به اعتراضات ما توجهی نمی‌کند و شهردار نیز اجازه‌ی ورود ما به محدوده‌ی شهرداری را نمی‌دهد.

 

به گفته‌ی این کارگران؛ پیشتر قرار شد ما مطالبات خود را از طریق معاون شهردار به گوش شهردار برسانیم و شهردار نیز به گوش پیمانکار برساند اما بعد از گذشت مدت‌ها هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

 

این کارگران می‌گویند: قرار است چند ماه دیگر مناقصه‌ی جدید برگزار شود و پیمانکار جدید بیاید اما هنوز پیمانکار قبلی تسویه حساب نکرده است.

 

کارگران شهرداری کوت‌عبدالله نگرانند بدون اینکه پیمانکار قبلی حساب خود را با کارگران صاف کند، کار به پیمانکار دیگر واگذار شود.

 

این درحالیست که بر اساس ماده ۱۳ قانون کار کارفرمای اصلی – شهرداری – در قبال کارگران مسئولیت تضامنی دارد. یعنی چنانچه شرکت پیمانکاری به وظایف خود در قبال کارگران عمل نکند، کارفرمای مادر مسئول است و نباید از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کند.

کارگران شرکتی صنعت برق خواستار حذف پیمانکاران در مجموعه وزارت نیرو شدند

گروهی از کارگران شرکتی صنعت برق کشور برای پیگیری وضعیت شغلی خود مقابل ساختمان وزارت نیرو تجمع کردند. این کارگران خواستار حذف پیمانکاران در مجموعه وزارت نیرو هستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, استثمار, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

تفکر برده‌داریِ رژیم قرون وسطایی ولایی و کشاندن جامعه به سمت فعالیت‌های دلالی

حتی در کشورهای سرمایه‌داری هم کشور را با مالیات اداره می‌کنند. در آنجا از تمام فعالیتٰ‌هایی که سودشان بیشتر از تولید است مالیات سنگین می‌گیرند تا آن‌ها به سمت تولید بروند. در واقع اینگونه از تولید حمایت می‌کنند نه اینکه بر سر حداقل حقوق کارگران چانه بزنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امریکا, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی

از مبارزۀ کارگران صنایعِ مس حمایت کنیم

در دو ماه اخیر کارگران شرکت ملیِ صنایعِ مس ایران در کرمان و آذربایجان تجمع‌های اعتراضی به دستمزدهای ناچیز خود، عدم پرداخت مزایا و پاداش، عدم اجرای طرحِ طبقه‌بندی مشاغل به صورت عادلانه، و قراردادهای کاری کوتاه مدت برگزار کرده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله