چین: ناتو باید از شاخ‌وشانه کشیدن دست بردارد

سفیر چین در سازمان ملل متحد با حمله تند به ناتو، گسترش این ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا به شرق اروپا را «عامل دردسرساز» و دلیل درگرفتن جنگ اوکراین توصیف کرد. به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل در نشست شورای امنیت ضمن تاکید بر دردسرساز بودن گسترش ... چین: ناتو باید از شاخ‌وشانه کشیدن دست بردارد

ادامه

اروپا, امنیتی, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, چین, سازمان ملل, شرق, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح, ناتو

اروپا به دنبال توافق امنیتی با ژاپن برای مقابله با چین

اتحادیه اروپا با بررسی زمینه‌های همکاری در حوزه امنیت دریایی، اشتراک اطلاعات و مقابله با حملات ترکیبی، به دنبال یک توافق امنیتی با متحد خود ژاپن است تا با چین مقابله کند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا از کیودو نیوز، یک سند اتحادیه اروپا نشان می‌دهد این بلوک تصمیم گرفته با ژاپن درباره انعقاد یک ... اروپا به دنبال توافق امنیتی با ژاپن برای مقابله با چین

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, امنیتی, جنگ سرد, جهان, چین, ژاپن, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

دستیابی چین به یک فناوری جدید برای رادارگریز کردن جنگنده‌ها

داشنمندان چینی مدعی شدند که به یک فناوری نسل جدید دست یافته‌اند که می‌تواند هر جنگنده‌ای را رادار گریز کند. به گزارش ایرنا از نشریه چاینا مورینگ پست، تان چانگ و همکارانش در مرکز فناوری پلاسمای موسسه پیشرانه هوافضای شی‌آن که زیر نظر شرکت علوم و فناوری هوافضای چین فعالیت می‌کند، مدعی شدند که یک ... دستیابی چین به یک فناوری جدید برای رادارگریز کردن جنگنده‌ها

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

بلومبرگ: آمریکا باید هر چه سریعتر خاورمیانه را ترک کند

رسانه آمریکایی توصیه کرد این کشور هر چه سریع‌تر منطقه غرب آسیا را ترک کند. به گزارش ایسنا، رسانه آمریکایی «بلومبرگ» در مطلبی با عنوان «آمریکا باید سریعا از خاورمیانه خارج شود» توصیه کرد واشنگتن ده‌ها هزار سربازی که در کشورهای غرب آسیا مستقر ساخته را در راستای به کارگیری این نیروها برای اهداف دیگر ... بلومبرگ: آمریکا باید هر چه سریعتر خاورمیانه را ترک کند

ادامه

آسیا, آمریکا, اروپا, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق, غرب آسیا

لاوروف: اولویت روسیه توسعه روابط با چین است

وزیر امور خارجه روسیه مهم‌ترین وظیفه روسیه را توسعه مشارکت همه جانبه با چین عنوان کرد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه گفت که “مهم‌ترین وظیفه” روسیه توسعه مشارکت همه جانبه با چین است. بر اساس داده‌های ارائه شده توسط دولت روسیه، تجارت دو جانبه روسیه و چین در سال ۲۰۲۳ به ۲۲۷.۷ ... لاوروف: اولویت روسیه توسعه روابط با چین است

ادامه

اقتصادی, جنگ سرد, چین, خاورمیانه, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب, گزارش

چین چهره جهان را تغییر می‌دهد؟

چین در حال حاضر با اجرای پروژه‌های عظیم در آسیا، آفریقا و اروپا که نشات گرفته از اهداف اقتصادی و سیاست جغرافیایی این کشور است و همچنین با استفاده از ابزارهای تجاری، بازرگانی و سرمایه‌گذاریهای کلان به نظر می رسد درصدد ایجاد تغییرات بزرگی در دنیاست.

 
به گزارش ایرنا، این کشور برای آنکه در کنار تثبیت جایگاهش، کشورهای دیگر را نیز به نوعی با خود همراه و به تعبیر غربی‌ها وابسته کند، سرمایه های کلانی را در اقصی نقاط دنیا به این منظور اختصاص داده است.

 
این کشور که هم اکنون عنوان دومین اقتصاد برتر دنیا را یدک می کشد، در واقع قصد دارد از رویکردهای اقتصادی و ثروتش برای ساخت نوع جدیدی از جهانی ‌سازی استفاده کند و آن را به جای قوانین کهنه‌ غربی ارائه دهد، که اگر این طرح موفقیت‌آمیز باشد، کشورها و شرکت‌های مختلف به نوعی به دور محور چین خواهند چرخید.

 
طرح جاده ابریشم با عنوان «یک کمربند – یک جاده» ایجاد کریدورهای اقتصادی در گوشه و کنار قاره آسیا، توسعه نظامی، ایجاد ساختارهای صنعتی و خدماتی و راه اندازی مراکز فرهنگی از جمله تحرکات چین است که گفته می شود همین مقدار می تواند برای اجرای ایده تغییر چهره جهان کافی باشد.

 
چین طبیعتا به باور بسیاری، از سرمایه هایی که در طول سال های متمادی توسعه و اصلاحات و درهای باز بدست آورده است برای نگارش صفحه نوینی در تاریخ بشریت تلاش می کند.

 
برنامه پرطرفدار جاده ابریشم جدید که «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین ایده آن را مطرح کرده است، امروز طرفداران بزرگی در دیگر کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی دارد و در نخستین اجلاس بین المللی همکاری راه ابریشم که ماه گذشته در شهر پکن پایتخت چین برگزار شد، سران دهها کشور و صدها نماینده از سازمان ها و نهادهای مختلف ملی و بین المللی در آن حضور داشتند.

 
چین برای اینکه بتواند هدفش را محقق سازد هر سال میلیاردها دلار هزینه می کند و یک صندوق ۴۰ میلیارد دلاری اختصاص داده است و می خواهد در سال های پیش روز نیز بیش از ۱۲۰ میلیارد دیگر برای اجرای این برنامه در نظر بگیرد.

 
چین برای کریدور اقتصادی پاکستان بیش از ۵۷ میلیارد دلار در نظر گرفته است و از سوی دیگر می خواهد بین کشورهای بنگلادش و میانمار تا هند کریدوری دیگر راه اندازی کند.

 
هزینه های میلیارد دلاری چین که بعضا به گزارش برخی از رسانه های اقتصادی چون بلومبرگ در مقاطع مختلف به ۵۰۰ میلیارد دلار می رسد، حرکتی بزرگ را نشان می دهد که نهایتا ممکن است نقشه جدیدی برای دنیا ترسیم کند.

 
در آسیای مرکزی هم چینی ها در حال توسعه میادین نفتی هستند و خطوط لوله انتقال نفت احداث می کنند و در آفریقا نیز در طرح های مختلف زیربنایی فعال شده اند.

 
چین در کنار برنامه های اقتصادی طرح های نظامی بزرگی را هم اجرا می کند تا پشتوانه نظامی را برای برنامه های اقتصادی در اختیار داشته باشد.

 
بودجه نظامی سال جاری این کشور که با هفت درصد رشد به حدود ۱۵۲ میلیارد دلار رسید و ساخت یک مرکز بزرگ پشتیبانی و لجستیک در جیبوتی همگی نشان می دهد که چین برای حراست از طرح های اقتصادی خود ارتش را هم به کمک طلبیده است.

 
چین امروز برنامه جهانی شدن را هم بیشتر از هر کشور دیگری پیگیری می کند و در جامعه بین المللی تلاش دارد تا کشورهای دیگر از این فرایند پیروی کنند.

 
در عین حال نمی توان نادیده گرفت که این کشور دارای یک ذخیره بزرگ ارزی سه هزار میلیارد دلاری است و منابع معدنی و زیرزمینی آن از بسیاری کشورها بیشتر و وسیع تر است.

 
چین برنامه های اقتصادی خود را با قدرت ادامه خواهد داد، کشوری که از سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۵۰ میلیارد دلار برای اجرای طرح جاده ابریشم نوین هزینه کرده است طبق آمار شرکت «سوییس کردیت» تا پنج سال آینده در ۶۲ کشور دیگر ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

مقام کره شمالی: آمریکا عامل ایجاد گروه‌های تروریستی درخاورمیانه است

یک مقام عالی رتبه کره شمالی با انتقاد شدید از سیاستهای خصمانه دولت آمریکا در خاورمیانه، واشنگتن را عامل ایجاد و تشکیل تمامی گروه های تروریستی در این منطقه دانست.   سو چانگ سیک سفیر اکردیته کره شمالی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در گفت وگو با نشریه الرای کویت با اشاره به سیاستهای ... مقام کره شمالی: آمریکا عامل ایجاد گروه‌های تروریستی درخاورمیانه است

ادامه

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی

خشم چین از اظهارات غیرمسئولانه وزیر دفاع آمریکا

به نقل از رویترز، جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا اخیرا در یک کنفرانس امنیتی در سنگاپور در سخنانی، چین را به نقض قوانین بین المللی و تجاوز به منافع سایر کشورها متهم کرده است.   وی در سخنانی تاکید کرد: ساخت و ساز و نظامی کردن جزایر مصنوعی واقع در دریای جنوبی چین، موجب تضعیف ... خشم چین از اظهارات غیرمسئولانه وزیر دفاع آمریکا

ادامه

امریکا, جهان, چین, خبر

چین خواستار برچیده شدن سامانه موشکی تاد شد

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه چین خواستار برچیده شدن سامانه ضد موشک بالستیک «تاد» از کره جنوبی شد.   بر اساس این گزارش، «هوآ چون ییگ» در نشست خبری وزارت خارجه چین بار دیگر از کره جنوبی خواست تا نسبت به برچیده شدن سامانه ضد موشکی تاد اقدام کند.   گفتنی است استقرار سامانه ... چین خواستار برچیده شدن سامانه موشکی تاد شد

ادامه

جهان, چین, خبر, کره جنوبی

وزارت دفاع کره جنوبی عمدا در گزارش خود تعداد دقیق سامانه‌های “تاد” را اعلام نکرد

به گزارش رویترز، دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی امروز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: وزارت دفاع کره عمدا در گزارش خود به مشاوران ارشد رئیس جمهور، اشاره‌ای به استقرار ۴ سکوی موشک انداز بیشتر برای سامانه‌های دفاع موشکی تاد آمریکا نکرده است.   «مون جائه این» رئیس جمهور جدید کره جنوبی دستور تحقیق درباره ... وزارت دفاع کره جنوبی عمدا در گزارش خود تعداد دقیق سامانه‌های “تاد” را اعلام نکرد

ادامه

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی