چین: قرارداد دفاعی آکوس تهدیدی برای امنیت منطقه است

سخنگوی وزارت خارجه چین می‌گوید قرارداد دفاعی آمریکا، انگلیس و استرالیا به جای تامین امنیت منطقه، آن را تهدید می‌کند.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین می‌گوید اتحاد سه جانبه امنیتی «آکوس» که بین استرالیا، انگلیس و آمریکا بسته شده، به رقابت تسلیحاتی در آسیا و اقیانوسیه دامن می‌زند، عدم اشاعه هسته‌ای را تضعیف می‌کند و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: علیرغم اینکه این قرارداد یک «مشارکت امنیتی» نامیده می‌شود، اما اساسا در مورد دامن زدن به رویارویی نظامی است. ظاهرا این قرارداد توسط تفکر جنگ سرد هدایت می‌شود و خطرات بیشتری را در زمینه اشاعه تسلیحات هسته‌ای در آسیا و اقیانوسیه ایجاد کرده و به صلح منطقه آسیب می‌زند.

مقام وزارت خارجه چین ادامه داد: پکن «عمیقا نگران» این قرارداد بوده و «به شدت» با آن مخالف است. او می‌گوید: «چین معتقد است هرگونه همکاری منطقه‌ای تنها باید بر اساس آرمان‌های صلح و توسعه باشد و هدف آن بازدارندگی کشور‌های ثالث نباشد. ما از آمریکا، انگلیس و استرالیا می‌خواهیم طرز فکر جنگ سرد را کنار گذاشته، به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارند و به نفع صلح و ثبات منطقه خود عمل کنند».

سپتامبر سال ۲۰۲۱، استرالیا، آمریکا و انگلیس یک شراکت دفاعی سه جانبه به نام آکوس را معرفی کردند. اولین اقدام تحت این پیمان دفاعی توسعه فناوری زیردریایی هسته‌ای برای نیروی دریایی استرالیا بود. پس از امضای این قرارداد، استرالیا قرارداد مشابهی را که پیش‌تر با فرانسه بسته بود لغو کرد که واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

رسانه آمریکایی: نفوذ چین در حیاط خلوت آمریکا افزایش یافته است

شبکه خبری ان بی سی نیوز نوشت: انجام یک پروژه بندری در السالوادور نشان می‌دهد که چین چگونه به شکل فزاینده‌ای نفوذ خود را در حیاط خلوت آمریکا از جمله در کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب افزایش داده است.

ادامه

اقتصادی, السالوادور, امریکا, اورگوئه, برزیل, پرو, جنگ سرد, جهان, چین, مقاله

واکنش آمریکا به همکاری نظامی عربستان و روسیه

دولت ایالات متحده در واکنش به امضای پیمان همکاری نظامی میان عربستان سعودی و روسیه ضمن تاکید بر پایبندی آمریکا به ادامه همکاری‌های دفاعی با سعودی، از متحدان خود خواست از هرگونه همکاری نزدیک نظامی با روسیه پرهیز کنند.

ادامه

امریکا, تحریم, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, عربستان سعودی

پایان هژمونی آمریکا؛ پایان جهان تک قطبی

نشانه‌های زیادی وجود دارد که از بحرانی شدن نظم جهانی حکایت می‌کند. پاسخ آشفته بین‌المللی به شیوع ویروس کرونا، بحران گسترده اقتصادی ناشی از آن، قوت گرفتن تفکرات ناسیونالیستی و پررنگ‌تر شدن مرزهای میان کشورها بخشی از نشانه‌های وضعیت شکننده نظام بین‌المللی است؛ نظامی که کشور مدعی رهبری‌اش، رئیس‌جمهوری دارد که همچنان بر شعار «نخست ... پایان هژمونی آمریکا؛ پایان جهان تک قطبی

ادامه

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اروپا, اسپانیا, افریقای جنوبی, امریکا, امریکای لاتین, اورآسیا, ایتالیا, ایدئولوژیک, برزیل, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, دیدگاه, روسیه, سازمان بهداشت جهانی, سازمان پیمان امنیت جمعی, شانگ‌های, صربستان, صندوق بین‌المللی پول, فقر, قطر, مصر, مقاله, نئولیبرالیسم, هندوستان

زاخارووا: رویدادهای افغانستان نشان‌دهنده زوال ناتو است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، اوضاع افغانستان نشان دهنده این است که نه آمریکا و نه ناتو توانایی هماهنگی در اقداماتشان را ندارند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, بالکان, تحلیل, تروریسم, جنگ سرد, جهان, روسیه, شمال اروپا, عراق, ناتو

بازی ناجوانمردانه: ترفند واشنگتن در برابر اژدهای شرق

جمهوری خلق چین پس از سال‌ها انزوای دیپلماتیک در انتهای دهه ۷۰ میلادی درها را به روی جهان گشود و عصر جدیدی از توسعه تقریبا همه جانبه را تحت رهبری دنگ شیائوپینگ آغاز کرد که به نوبه خود به الگویی برای برخی کشورهایی تبدیل شد که به دنبال احیای اقتصاد خود، رفع فقر و ایجاد ... بازی ناجوانمردانه: ترفند واشنگتن در برابر اژدهای شرق

ادامه

اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, گواتمالا, مقاله