هشدار روسیه به انگلیس: جلوی هرگونه تجاوز را خواهیم گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه شب به وقت تهران به انگلیس درباره پرواز برنامه‌ریزی شده هواپیمای جاسوسی این کشور بر فراز خاک روسیه هشدار داد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, انگلستان, اوکراین, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, شرق اروپا, غرب اروپا

مانورهای متهورانه جنگنده‌های چین مقابل دیدگان ژنرال‌های آمریکا

ژنرال آمریکایی با ابراز نگرانی از رهگیری‌ها و مانورهای متهورانه خلبانان چینی گفت، افزایش مانور جنگنده‌های چین در منطقه نگران کننده است.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کانادا

حضور نظامی برلین درشرق؛ جت‌های جنگنده آلمان در رزمایش استرالیا

گزارش رسانه های بین المللی حاکی است آلمان در حال تغییر تمرکز خود به سوی اقیانوس هند و آرام است و حضور جت های جنگنده این کشور در رزمایش استرالیا یکی از مصادیق آن به شمار می‌آید.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, المان, تایوان, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

پولیتیکو: مقامات نظامی چین به تماس‌های همتایان آمریکایی خود بی‌اعتنایی کرده‌اند

تارنمای پولیتیکو نوشت: در بحران ناشی از سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و آغاز رزمایش چین در اطراف تایوان، مقامات ارشد نظامی چین به چندین تماس همتایان آمریکایی خود از وزارت دفاع و ستاد مشترک ارتش آمریکا پاسخی نداده‌اند و به آن بی اعتنایی کرده‌اند.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا، پولیتیکو این ادعا را به نقل از چند نفر از افراد آگاه در این زمینه مطرح کرد و افزود: بی اعتنایی مقامات پکن به تماس های تلفنی «لوید آستین» وزیر دفاع و «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا همزمان با ادامه پرتاب موشک و استقرار هواپیماها و ناوهای چینی در رزمایش بی سابقه این کشور در اطراف تایوان رخ داده است.

 

«رندی شرایور» مقام ارشد پنتاگون در امور مربوط به سیاست آسیا که در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا خدمت می کرد، گفت: «اگر [ارتش چین] تهاجمی تر و در مجاورت نیروهای آمریکا و با تناوب بیشتر عمل کند، ما به تماس های حتی بیشتری برای ارتقای یک محیط عملیاتی امن نیاز داریم.»

 

پولیتیکو نوشت: مقامات ارشد نظامی آمریکا تلاش می کنند خطوط ارتباطی را حتی با دشمنان احتمالی همچون چین باز نگه دارند تا مانع بروز حوادث و دیگر محاسبات غلطی شوند که می تواند به یک درگیری تمام عیار منجر شود.

 

آخرین بار مارک میلی در تاریخ ۷ ژوئیه (۱۶ تیر) با «لی شو چِنگ» رئیس ستاد مشترک ارتش چین  تماس داشت. براساس گزارش دفتر رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، آنها در یک ویدئوکنفرانس از راه دور درباره نیاز به حفظ خطوط ارتباطی باز و کاهش خطرات گفت و گو کردند.

 

رئیس پنتاگون هم شخصا در ماه ژوئن در حاشیه گفت و گوهای امنیتی «لانگری شا» در سنگاپور  با «وی فنگ هه» وزیر دفاع چین، دیدار کرد.

 

چین روز جمعه اعلام کرد که برخی از گفتگوهای رسمی با فرماندهان ارشد نظامی آمریکا از جمله فرماندهان منطقه و همچنین گفتگوها در مورد امنیت دریایی را متوقف می کند.

تجمع در هیروشیما در سالروز لکه ننگ آمریکا؛ نگرانی از نبرد اتمی دیگر

همزمان با هفتاد و هفتمین سالگرد اولین بمباران اتمی در «هیروشیما» در ژاپن، مقاماتی از جمله دبیرکل سازمان ملل نسبت به وقوع مسابقه تسلیحاتی جدید در جهان هشدار دادند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, ژئوپلیتیک, ژاپن, سازمان ملل, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح, گزارش, یادنامه

کناره گیری نماینده عفو بین‌الملل در کی‌یف پس از متهم شدن ارتش اوکراین به اقدامات ضدبشری

اوکسانا پوکالچوک رئیس دفتر سازمان عفو بین‌الملل در اوکراین روز شنبه در اعتراض به گزارش تازه این گروه حقوق بشری در باره به خطر افتادن جان غیرنظامیان توسط ارتش اوکراین، از مقام خود کناره گیری کرد.

ادامه

اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, خبر, دونتسک, شرق اروپا

چین ضمن محدود کردن همکاری‌های خود با آمریکا، پلوسی و خانواده اش را تحریم می‌کند

وزارت خارجه چین در واکنش به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تحریم‌هایی را علیه او و خانواده اش اعمال می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

ارتش چین در شرق تایوان ناو هواپیمابر آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرد

ارتش آزادیبخش خلق چین از ۴ تا ۷ اگوست در فراز آسمان و  آب های اطراف جزیره تایوان به رزمایش نظامی مهمی برگزار و با مهمات واقعی شلیک کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا