وال استریت ژورنال؛ عقب‌نشینی طالبان از نشست ترکیه، شکست طرح آمریکاست

عقب‌نشینی طالبان از گفت‌ و گوها که قرار بود اواخر هفته جاری در استانبول ترکیه برگزار شود، امید دولت بایدن را برای رسیدن به آتش‌بس پیش از مهلت خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در ۱۱ اردیبهشت ماه امسال به شکست کشاند.

 

به گزارش ایرنا، وال استریت ژورنال روز دوشنبه نوشت: مقامات گفتند که تلاش‌های بین‌المللی برای ایجاد یک توافق صلح در افغانستان پس از آنکه طالبان از شرکت در اجلاس تحت حمایت ایالات متحده عقب‌نشینی کرد، شکست خوردند.

 

سخنگوی طالبان گفت که این گروه در کنفرانس شرکت نخواهد کرد زیرا “رایزنی‌های ما در این زمینه پایان نیافته است.”

 

دولت بایدن که با مهلت اول ماه مه(۱۱ اردیبهشت) برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور روبرو شده است، هفته‌ها وقت خود را صرف ایجاد زمینه‌های کنفرانس کرده است، به این امید که روند آهسته صلح سال گذشته را تسریع کند. اکنون این کنفرانس به تاریخ دیگری موکول شده است.

 

دولت بایدن امیدوار بود که مذاکرات ترکیه به توافق آتش‌بس و یک دولت موقت شامل طالبان منجر شود و متحدان ایالات متحده و ناتو را قادر می‌سازد تا پس از ۲۰ سال نیروهای خود را بیرون بکشند.

 

این گفت‌وگوها به منظور تکرار قالب کنفرانس در بن آلمان برگزار شد، جایی که مقامات ارشد افغان پس از برکناری طالبان از قدرت در سال ۲۰۰۱ ، یک رهبر را برای افغانستان انتخاب کردند.

 

طالبان پیشنهاد ایالات متحده برای دولت موقت را تقبیح کرد و گفت که تلاش‌های مشابه شکست خورده است.

وزیر امور‌خارجه روسیه با احمقانه‌ خواندن خط مشی واشنگتن در قبال مسکو گفت به هر اقدام غیردوستانه آمریکا پاسخ می‌دهیم

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر امکان اخراج دیپلمات‌های روس از آمریکا، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه با احمقانه خواندن خط مشی واشنگتن در قبال مسکو گفت: روسیه به هر اقدام غیردوستانه آمریکا پاسخ می‌دهد.

ادامه »

اسیای مرکزی, امریکا, تحریم, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, روسیه, قزاقستان

۱۰۴ عضو گروه طالبان طی ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان کشته شدند

وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته در عملیات‌ و درگیری های نیروهای ارتش با گروه طالبان در مناطق مختلف این کشور، ۱۰۴ عضو این گروه کشته و ۶۸ تن دیگر هم زخمی شدند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر

۳ کارمند زن برنامه واکسیناسیون فلج اطفال در افغانستان ترور شدند

دفتر مطبوعاتی استانداری ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کرد که ۳ کارمند زن برنامه واکسیناسیون فلج اطفال توسط افراد مسلح ناشناس در استان ننگرهار ترور شدند.

ادامه »

افغانستان, اورآسیا, تروریسم, جنوب آسیا

جنایت جنگی نظامیان هلندی در افغانستان

وکلای مدافع قربانیان جنایات جنگی نظامیان هلندی در افغانستان با گذشت سه ماه از اظهارات وزارت دفاع هلند مبنی بر بررسی گزارش جنایات جنگی تاکید می‌کنند که این نظامیان خارجی مرتکب جرایم جنگی شده‌اند.

ادامه »

استرالیا, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنایات جنگی, جنوب آسیا, جهان, خبر, دخالت نظامی, ناتو, هلند