لشگر گرسنگان در خیابان‌های مونیخ

نشست سالانه سران گروه ۷ از دیروز با حضور سران کشورهای ثروتمند جهان به میزبانی آلمان در حالی کلید خورد که هزاران نفر در اعتراض به عملکرد اعضای این نشست در بحبوحه بحران اوکراین و معضلات فزاینده آب‌وهوایی و امنیتی و غذا در مونیخ به خیابان‌ها آمده بودند.

ادامه

اتحادیه اروپا, ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, افریقای جنوبی, المان, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, ژاپن, شرق اروپا, صلح, فرانسه, فقر, کانادا, گروه ۷, گزارش, محیط زیست, هندوستان

تجمع اعتراضی آلمانی‌ها به سیاست‌های جی- ۷

شماری از شهروندان آلمانی با برگزاری تجمعی نزدیک مکان برگزاری اجلاس جی-۷، اعتراض خود را به بی تفاوتی سران حاضر در این رویداد به معضلات کنونی جهان نشان دادند.

ادامه

اعتراضات سیاسی, اقتصادی, المان, جهان, خبر, روسیه, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فقر

در تظاهرات علیه گیِرمو لاسو رئیس‌جمهور راست‌گرای اکوادور ۳ نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند

اعتراض‌های ضد دولتی در اکوادور به دلیل افزایش هزینه سوخت، غذا و سایر نیازهای اولیه چند روز است ادامه دارد و تاکنون ۳ نفر در این اعتراض‌ها کشته و صدها نفر نیز بازداشت شده‌اند.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, اکوادور, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, دهقانی

تداوم اعتراض بازنشستگان؛ “مصوبه دولت باید اصلاح شود” + فیلم

اعتراضات بازنشستگان در چندین شهر استان‌های تهران، گیلان، زنجان، خوزستان و کرمانشاه ادامه یافت. آن‌ها خواستار اصلاح مصوبه دولت و افزایش مستمری‌ها هستند. بازاریان نیز در اعتراض به قوانین جدید مالیاتی بازار را تعطیل کردند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, فیلم, گزارش

هشدار حقوقدانان به حاکمیت در مورد تضییع حقوق اساسی ملت ایران

بیش از ۸۰ تن از وکلای دادگستری با انتشار نامه‌ای سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مسالمت‌آمیز و مدنی و بازداشت‌های گسترده در ایران را محکوم کردند. آن‌ها به کارگزاران حاکمیت در مورد تضییع حقوق اساسی ملت ایران هشدار دادند.

 

به گزارش خبرگزاری آلمان؛ در نامه‌ای که بیش از ۸۰ نفر از حقوقدانان و وکلای دادگستری خطاب به کارگزاران نظام جمهوری اسلامی نوشته‌اند، آمده است: «آنچه در روزهای اخیر شاهد آن هستیم، اخبار و تصاویر تلخ و تکان‌دهنده‌ای از برخوردهای خشونت‌آمیز و غیرقانونی نیروهای انتظامی و امنیتی با هموطنان است.»

 

این نامه که در سایت امتداد منتشر شده می‌افزاید: «هموطنان ایرانی سالیان متمادی با وجود دست و پنجه نرم کردن با انواع مشکلات و معضلات و فقر لجام‌گسیخته، جانب صبر و خویشتنداری نگه داشته‌اند و اکنون نیز به رغم مشاهده‌‌ غارت سفره‌ ملت و اختلاس‌های مکرر و متعددِ هزاران میلیاردی به دست مسئولان فاسد و بی‌شرم، صرفاً از روش‌های مدنی و در نهایت با تشکیل اجتماعاتی که اساساً بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی تجویز شده است، اقدام به ابراز نگرانی و بیان خواسته‌های برحق خویش کرده‌اند.»

 

در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ شمار زیادی از شهرهای ایران شاهد اعتراضات کارگران و معلمان برای مطالبات صنفی خود و اعتراضات مردمی به گرانی کالاهای اساسی روزمره بودند.

 

این اعتراضات با سرکوب شدید توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و بازداشت ده‌ها نفر از معترضان و فعالان کارگری و مدنی توأم بوده است.

 

حقوقدانان و وکلای دادگستری ضمن محکوم کردن سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز و مدنی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در نامه خود می‌نویسند: «رکن اساسی و بنیادین قدرت‌های مادی و معنوی مملکت را منحصرا رضایت عمومی شهروندان از زمامداران تشکیل می‌دهد و نه قدرت مطلق حکومت.»

 

وکلای دادگستری امضاکننده نامه به کارگزاران نظام جمهوری اسلامی می‌گویند: «بنا بر وظیفه‌ی انسانی و مسئولیت اجتماعی خویش و با اشراف بر قوانین کشور و آگاهی از حقوق اساسی هموطنان و در همراهی با اقشار مختلف جامعه، این برخوردهای خشونت‌آمیز، مجرمانه و برخلاف تمامی موازین که به موجب فرمانی غیرقانونی انجام می‌پذیرد را محکوم کرده، خواستار رعایت کرامت و حقوق انسانی و شهروندی آحاد معترضین هستیم.»

 

سعید دهقان، آرش کیخسروی، بهاره کمالی، رمضان حاجی مشهدی، علی مجتهدزاده و مصطفی نیلی از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به‌ سیاست‌های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران در باره خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به سیاست های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اطلاعیه, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر

هشدار سازمان دیده‌بان حقوق بشر درباره سرکوب‌های اخیر در ایران + ویدئو

سازمان دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده که حکومت ایران در دو هفته گذشته ده‌ها نفر از فعالان صنفی و مدنی را در این کشور بازداشت کرده و “با استفاده از خشونت و سلاح‌های مرگبار سعی می‌کند تا اعتراض‌های مردم ایران را سرکوب کند”.

ادامه

اجتماعی, اعتراضات اجتماعی, امنیتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

ادامه اعتراضات در شهرهای ایران به‌رغم جو شدید امنیتی + ویدیو

رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی از ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف ایران گزارش داده‌اند. فضای بسیاری از شهرها امنیتی است و اینترنت آنها قطع است. مردم در گلپایگان و اصفهان با شعارهایی علیه حکومت به خیابان آمدند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی