پس‌لرزه‌های اشغالگری آمریکا؛ ۹۷ درصد مردم افغانستان در آستانه سقوط به زیر خط فقر

۲۰ سال جنگ و اشغالگری آمریکا در افغانستان، چنان زخم های عمیقی بر تن جامعه و اقتصاد این کشور ایجاد کرده که که به نظر نمی‌رسد تا مدتها خبری از التیام باشد. در ادامه تبهات این اشغالگری، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرده ۹۷ درصد مردم افغانستان در آستانه سقوط به زیر

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, سازمان ملل, فقر, گزارش

هشدار بیش از۲۰۰ سازمان مردم‌نهاد در خصوص تشدید بحران فقر در جهان/ هر دقیقه ۱۵ نفر از گرسنگی می‌میرند

بیش از ۲۰۰ سازمان مردم‌نهاد در جهان، در نامه‌ای خطاب به رهبران جهان خواستار دست زدن به یک اقدام بین‌المللی قاطع با هدف پایان دادن به بحران گرسنگی در جهان شدند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، بیش از ۲۰۰ سازمان مردم‌نهاد در یک نامه سرگشاده خطاب به رهبران جهان هشدار دادند، بر طبق برآوردها هر چهار ثانیه یک نفر در جهان از گرسنگی می‌میرد و خواستار اقدام بین‌المللی قاطع برای «پایان دادن به بحران گرسنگی در حال تشدید در جهان» شدند.

 

به نوشته پایگاه خبری شبکه الجزیره، ۲۳۸ سازمان مردم‌نهاد متعلق به ۷۵ کشور از جمله سازمان‌های «آکسفام»، «کودکان را نجات دهید» و «طرح بین‌الملل» در این نامه سرگشاده که خطاب به رهبران شرکت کرده در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک فرستادند به ابراز ناراحتی از افزایش فزاینده گرسنگی در جهان پرداختند.

 

آنها در این نامه نوشتند: «میزان سرسام‌آور ۳۴۵ میلیون نفر هم اکنون گرسنگی شدید را تجربه می‌کنند، رقمی که از سال ۲۰۱۹ تا کنون بیش از دو برابر شده است.»

 

آنها تاکید کردند: «به رغم وعده رهبران جهان مبنی بر عدم اجازه به وقوع دوباره گرسنگی در قرن بیست‌ویکم، گرسنگی بار دیگر تبدیل به یک پدیده قریب‌الوقوع در سومالی شده است. در سراسر جهان ۵۰ میلیون نفر در ۴۵ کشور در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند.»

 

این سازمان‌های مردم‌نهاد با اشاره به اینکه بر طبق برآوردها هر روز ۱۹۷۰۰ تن در جهان در اثر گرسنگی جان خود را از دست می‌دهند، تاکید کردند، این به معنی این است که هر چهار ثانیه یک نفر دارد در جهان از گرسنگی می‌میرد.

 

«محنا احمد علی الجبالی» از «انجمن مراقبت از خانواده یمن» و از امضاکنندگان این نامه گفت: «این وحشتناک است که با وجود همه فناوری ها در حوزه کشاورزی و تکنیک های برداشت محصول، امروز هنوز ما داریم درباره قحطی در قرن بیست و یکم صحبت می‌کنیم. این مشکل مربوط به یک کشور یا یک قاره نیست و گرسنگی هرگز تنها یک علت ندارد. مشکل مربوط به بی عدالتی در کلیت بشریت است.»

 

او ادامه داد: « ما نباید به منظور تمرکز هم بر ارائه کم‌های غذایی فوری نجات‌ّبخش و هم ارائه حمایت‌های طولانی مدت‌تر با هدف قادر ساختن مردم به مراقبت از آینده خوئد تا هم بر تامین غذای فوری نجات دهنده و هم بر حمایت طولانی مدت تمرکز کنیم تا مردم بتوانند مسئولیت آینده خود و تامین کردن خودشان و خانواده‌شان حتی یک لحظه بیشتر منتظر بمانیم.»

 

بر اساس اعلام این سازمان‌ها، بحران جهانی گرسنگی ناشی از «ترکیب مرگبار فقر، بی‌عدالتی اجتماعی، نابرابری جنسیتی، درگیری، تغییرات آب و هوایی، و شوک‌های اقتصادی» و همین طور تأثیرات ادامه‌دار همه‌گیری ویروس کروناو جنگ در اوکراین به وجود آمده است.

گاردین: خشکسالی وسقوط اقتصادی میلیون‌ها نفر در افغانستان را به‌گرسنگی کشانده است/ چاره‌ای جز علف خوردن نداریم

روزنامه گاردین در گزارشی با موضع فقر در افغانستان، نوشت که خشکسالی و سقوط اقتصادی میلیون ها نفر در این کشور را به گرسنگی کشانده است .

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تجاوز نظامی, جهان, حقوق بشر, فقر, گزارش

بیش از یک سوم خانواده‌های آمریکایی ناتوان درتامین هزینه‌های اولیه زندگی

نتایج تحقیقات یک نهاد مطالعاتی آمریکایی نشان می‌دهد بیش از یک سوم خانواده‌های آمریکایی که تمام وقت در طول سال کار می‌کنند، درآمد کافی برای پوشش هزینه های اولیه زندگی خانواده خود را ندارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فقر

کارشناس اقتصادی؛ آمارها در ایران کاملا سیاسی و تصویر واقعی از وضعیت جامعه را نشان نمی‌دهند

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در اینکه آمار در ایران کاملا سیاسی است اصلا تردیدی وجود ندارد و معتقدم آمارهایی که به صورت رسمی منتشر می‌شوند، به صورت کافی و وافی قابل استناد نیستند و تصویر واقعی از وضعیت جامعه را نشان نمی‌دهند و تجربه زیسته مردم و افرادی که در ایران زندگی می‌کنند با

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فقر, گزارش