نماینده کنگره آمریکا خواستار ارسال موشک‌های بالستیک به اوکراین برای حمله به کریمه شد

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که کشورش باید موشک‌های بالستیک تاکتیکی دوربرد ATACMS را برای حمله به خاک کریمه و شکست روسیه به اوکراین بفرستد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به ای بی سی نیوز گفت: “آن‌ها (اوکراین) برای حمله به کریمه به ATACMS دوربرد نیاز دارند”.

مک کال افزود که «مشاوران عالی رتبه» و اوکراینی‌ها در مورد لزوم ارائه ATACMS برای حملات به خاک شبه جزیره کریمه در حال صحبت هستند، زیرا به گفته این نماینده کنگره، هواپیماهای بدون سرنشین روسیه از قلمرو کریمه پرتاب می‌شوند.

نماینده کنگره آمریکا گفت: «وقتی آنچه را اوکراینی‌ها نیاز دارند به آنها می‌دهیم، (سیستم‌های دفاع هوایی قابل حمل) استینگر، (سیستم‌های ضد تانک) جاولین، (پرتاب کننده موشک) هیمارس، و توپ دوربرد، آنگاه آن‌ها می‌توانند برنده جنگ شوند.»

پیش از این، مک کال، دولت جو بایدن را به دلیل امتناع از ارسال موشک به اوکراین سرزنش کرده و گفته بود که چنین تصمیماتی “بر اساس ترس اشتباه از تشدید تنش، جنگ را طولانی می‌کند.” مک کال معتقد است که اوکراینی‌ها “ماه‌ها” برای “آزادسازی قلمرو مستقل خود” و همچنین برای حمله به “مکان‌های فرماندهی و کنترل” ارتش روسیه درخواست ATACMS کرده‌اند.

درخواست قانونگذاران آمریکایی برای ارسال تانک‌های آبرامز به اوکراین

همچنین قانونگذاران آمریکایی از دولت بایدن خواسته‌اند تانک‌های قدرتمند ام۱ آبرامز را به اوکراین بفرستد. آنها گفتند، ارسال این تانک‌ها حتی به تعداد نمادین به کی‌یف برای ترغیب هم‌پیمانان اروپایی جهت انجام این کار می‌تواند موثر واقع شود.

یک عضو حزب جمهوریخواه رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اشاره کرده است، فقط یک تانک برای ترغیب هم‌پیمانان کافی خواهد بود. به خصوص آلمان را ترغیب خواهد کرد تا برای حمایت از اوکراین تانک بفرستد.

بر اساس چندین گزارش، موضع اولاف شولتس، صدراعظم آلمان این بوده که تنها در صورتی مجوز ارسال تانک‌های آلمانی به اوکراین را صادر می‌کند که آمریکا هم تانک‌های خود را برای اوکراین ارسال کند. کی‌یف همچنین از آمریکا خواسته تانک‌های قدرتمند ام۱ آبرامز را برای کی‌یف ارسال کند؛ اما جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از انجام این کار خودداری کرده است.

روسیه پیش از این به دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین یادداشتی برای کشورهای ناتو ارسال کرده بود. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که هر محموله‌ای که حاوی تسلیحات برای اوکراین باشد به یک هدف قانونی برای روسیه تبدیل خواهد شد.

رسانه آمریکایی: نفوذ چین در حیاط خلوت آمریکا افزایش یافته است

شبکه خبری ان بی سی نیوز نوشت: انجام یک پروژه بندری در السالوادور نشان می‌دهد که چین چگونه به شکل فزاینده‌ای نفوذ خود را در حیاط خلوت آمریکا از جمله در کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب افزایش داده است.

ادامه

اقتصادی, السالوادور, امریکا, اورگوئه, برزیل, پرو, جنگ سرد, جهان, چین, مقاله

واکنش آمریکا به همکاری نظامی عربستان و روسیه

دولت ایالات متحده در واکنش به امضای پیمان همکاری نظامی میان عربستان سعودی و روسیه ضمن تاکید بر پایبندی آمریکا به ادامه همکاری‌های دفاعی با سعودی، از متحدان خود خواست از هرگونه همکاری نزدیک نظامی با روسیه پرهیز کنند.

ادامه

امریکا, تحریم, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, عربستان سعودی

پایان هژمونی آمریکا؛ پایان جهان تک قطبی

نشانه‌های زیادی وجود دارد که از بحرانی شدن نظم جهانی حکایت می‌کند. پاسخ آشفته بین‌المللی به شیوع ویروس کرونا، بحران گسترده اقتصادی ناشی از آن، قوت گرفتن تفکرات ناسیونالیستی و پررنگ‌تر شدن مرزهای میان کشورها بخشی از نشانه‌های وضعیت شکننده نظام بین‌المللی است؛ نظامی که کشور مدعی رهبری‌اش، رئیس‌جمهوری دارد که همچنان بر شعار «نخست ... پایان هژمونی آمریکا؛ پایان جهان تک قطبی

ادامه

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اروپا, اسپانیا, افریقای جنوبی, امریکا, امریکای لاتین, اورآسیا, ایتالیا, ایدئولوژیک, برزیل, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, دیدگاه, روسیه, سازمان بهداشت جهانی, سازمان پیمان امنیت جمعی, شانگ‌های, صربستان, صندوق بین‌المللی پول, فقر, قطر, مصر, مقاله, نئولیبرالیسم, هندوستان

زاخارووا: رویدادهای افغانستان نشان‌دهنده زوال ناتو است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، اوضاع افغانستان نشان دهنده این است که نه آمریکا و نه ناتو توانایی هماهنگی در اقداماتشان را ندارند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, بالکان, تحلیل, تروریسم, جنگ سرد, جهان, روسیه, شمال اروپا, عراق, ناتو

بازی ناجوانمردانه: ترفند واشنگتن در برابر اژدهای شرق

جمهوری خلق چین پس از سال‌ها انزوای دیپلماتیک در انتهای دهه ۷۰ میلادی درها را به روی جهان گشود و عصر جدیدی از توسعه تقریبا همه جانبه را تحت رهبری دنگ شیائوپینگ آغاز کرد که به نوبه خود به الگویی برای برخی کشورهایی تبدیل شد که به دنبال احیای اقتصاد خود، رفع فقر و ایجاد ... بازی ناجوانمردانه: ترفند واشنگتن در برابر اژدهای شرق

ادامه

اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, گواتمالا, مقاله