زاخارووا؛ آمریکا باید در رابطه با اقدامات تروریستی اوکراین پاسخگو باشد/ لاچین باید بازگشایی شود

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) تاکید کرد، واشنگتن نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت اقدامات تروریستی کی‌یف از جمله پرتاب‌های راکتی هدفمندش علیه اهداف روسی طفره برود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانسی خبری گفت: وانشگتن که عملا به یکی از طرفین جنگ ... زاخارووا؛ آمریکا باید در رابطه با اقدامات تروریستی اوکراین پاسخگو باشد/ لاچین باید بازگشایی شود

ادامه

ارمنستان, امریکا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, سازمان ملل, محیط زیست

اعتراض آلمانی‌ها به جنگ افروزی کشورشان در اوکراین

سیاست های جنگ افروزانه دولت آلمان و تورم ناشی از آن مردم این کشور را به اعتراض علیه این اقدام دولت واداشته است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اینتل ریپابلیک، صدها تن از مردم آلمان در اعتراض به سیاست های جنگ افروزانه کشورشان در اوکراین در خیابان ها تجمع کردند. روزنامه فایننشال ... اعتراض آلمانی‌ها به جنگ افروزی کشورشان در اوکراین

ادامه

آمریکا, اروپا, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, المان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا

تظاهرات گسترده ضد دولتی در مولداوی

معترضان در پایتخت مولداوی بار دیگر امروز در اعتراض به ادامه بحران انرژی و ناکارایی دولت در حل آن تجمع کردند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، تظاهرات گسترده ضد دولتی در پایتخت مولداوی در اعتراض به بحران رو به رشد انرژی در این کشور در حال برگزاری است. این تظاهرات گسترده از سوی حزب مخالف دولت ... تظاهرات گسترده ضد دولتی در مولداوی

ادامه

اعتراضات اجتماعی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق اروپا, مولداوی

نتایج اولیه انتخابات مولداوی: نامزد طرفدار روسیه پیروز شد!

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در مولداوی جمهوری سابق شوروی در شرق اروپا حاکی از پیروزی ایگور دودون نامزد متمایل به روسیه است.

 

انتخابات سراسری تعیین رئیس جمهور برای نخستین بار در ۲۰ سال اخیر در مولداوی برگزار شد و پیش از آن پارلمان، این مقام را انتخاب می کرد.

 

رسانه های روسی ازجمله بخش اخبار آنلاین روزنامه کامسامولسکایا پراودا روز دوشنبه گزارش دادند: با شمارش ۷۲/۳ درصد آرا، ایگور دودون از حزب سوسیالیست ۵۵ درصد و «مایا ساندو» نامزد حامی غرب از حزب راست میانه «اقدام و همبستگی» ۳۲/۰۳ درصد نصیب خود کردند.

 

دمیتری چوباشنکو هم با ۵/۶ درصد آرا در مکان سوم پیش می رود.
انتخابات ریاست جمهوری در دو دهه اخیر برای نخستین بار در مولداوی برگزار شد.

 

برگزاری انتخابات در این جمهوری استقلال یافته از شوروی باعث بروز تنش میان موافقان برقراری ارتباط نزدیکتر با روسیه و الحاق به اتحادیه اروپا شد.

 

مولداوی که با حدود ۳/۵ میلیون نفر جمعیت فقیرترین کشور در اروپا است با مسائل مختلف از جمله رسوایی‌های مالی و فساد دست به گریبان است.

 

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مولداوی دو گروه برقراری ارتباط عمیق تر تجاری با روسیه‌ و دسته دوم نیز در پی پیوستن به اروپا بودند.

 

سال گذشته مولداوی با اعتراض های سیاسی و ناآرامی های گسترده روبه‌رو شد که علت آن ناپدید شدن مرموز یک میلیارد دلار از سه بانک این کشور بود که باعث شد، حمایت مردم از دولت ائتلافی طرفدار غرب تضعیف شود.

 

بیش از ۴۰ درصد مردم مولداوی روزانه با کمتر از پنج دلار زندگی می‌کنند و میانگین ماهانه درآمدی سرانه در این کشور ۲۴۰ دلار است.

 

آخرین رییس جمهوری منتخب مولداوی سال ۱۹۹۶ از سوی اعضای پارلمان انتخاب شد.

 

انتخابات ریاست جمهوری مولداوی در ۲۰۰۰ حوزه رای‌گیری در سراسر کشور برگزار شد و بیش از ۳۲۰۰ ناظر داخلی و ۵۶۲ ناظر بین المللی بر روند برگزاری آن نظارت داشتند.
ایرنا