اروپا در عطش انرژی؛ اتریش خواستار مستثنی‌ شدن گاز از تحریم‌های روسیه شد

الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش گفت که در بحران اوکراین، عرضه گاز طبیعی روسیه نباید مشمول تحریم های اتحادیه اروپا قرار گیرد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, اروپا, اقتصادی, اوکراین, تحریم, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

وال استریت ژورنال؛ سیاست فشارحداکثری آمریکا آن‌ها را مجبور به‌توافق با تهران کرده است

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به شرح تورم در آمریکا پرداخته و اعتراف کرده است، سیاست فشارحداکثری اکنون به کاخ سفید کمانه کرده و آنها را برای رسیدن به یک توافق با تهران مجبور ساخته است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, خاورمیانه, مذاکرات اتمی

بحرانهای اقتصادی و خیزش‌های اجتماعی

بحران‌های فزایندهٔ کنونی کشور که از سیاست‌های رژیم ولایت فقیه سرچشمه می‌گیرند به‌اوج خود رسیده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, دهقانی, سرمایه‌داری, سیاسی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, مقاله, نئولیبرالیسم

با وجود تحریم؛ چین نخستین آمار رسمی واردات نفت از ایران را منتشر کرد

با وجود تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، چین به خرید نفت از ایران ادامه داده است. این کشور نخستین گزارش از واردات نفت از ایران را منتشر کرد.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, برزیل, تحریم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا

میزان تجارت جهانی چین از مرز ۶ تریلیون دلار گذشت

بر اساس آماری که دفتر عمومی گمرک چین منتشر کرد، با وجود تاثیر منفی کووید ۱۹ بر اقتصاد جهانی، تجارت خارجی چین در سالی که گذشت، به رقم بی سابقه ۶.۰۵ تریلیون دلار رسید.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از  شبکه تلویزیونی رویترز، لی کوئیون، مدیر مرکز آمار و تحلیل اداره عمومی گمرک چین می‌گوید: واردات و صادرات کلی کالا از چین در سال ۲۰۲۱، به سطحی جدید رسید و برای نخستین بار ارزش آن از شش تریلیون دلارِ آمریکا فراتر رفت. میزان تجارت خارجی چین در سال ۲۰۲۰، از پنج تریلیون دلار آمریکا فراتر رفته بود و همین امر باعث تقویت جایگاه چین، به عنوان اصلی‌ترین کشور تجارت کننده در جهان، شد، اما در سال ۲۰۲۱ این رکورد نیز شکسته شد.

 

رسیدن به این جایگاه برای چینی‌ها با توجه به این که همه گیری کرونا باعث اخلال در زنجیره تامین شد و وضعیت اقتصادی بغرنجی را برای اقتصاد جهانی رقم زد، تلاشی مضاعف را طلب می‌کرد.

 

چین پیشتاز مهار کووید-۱۹ بود که باعث شد روند توسعه اقتصادی و همچنین میزان تولید و مصرف در این کشور افزایش یابد که منجر به رشدی پایدار در تجارت خارجی چین شد. تحمل و از سرگذراندن فشاری که کووید-۱۹ در دو سال اخیر بر اقتصاد چین وارد کرد، نشان داد که بنیان‌های اقتصادی بلندمدت چین همچنان باثبات مانده است.

 

برای نخستین بار در سال ۲۰۲۱، تولید ناخالص داخلی چین به رقم ۱۲.۹۶ تریلیون دلار رسید که حاکی از افزایش ۹.۸ درصدی آن در مقایسه با سال ۲۰۲۰ بود.

 

بهبود مداوم اقتصاد کلان چین تضمینی برای تقویت عرضه و تقاضا و افزایش مصرف و بهره وری صنعتی بود. در سال ۲۰۲۱، واردات و صادرات کالا‌های واسطه‌ای چین، به ترتیب، ۲۴.۹ درصد و ۲۸.۶ درصد افزایش یافت و واردات محصولات مصرفی نیز به صورت سالیانه رشدی ۹.۹ درصدی را تجربه کرد.

 

با بهبود اقتصاد جهانی و افزایش تقاضا در خارج از مرز‌های چین، این کشور رشدی باثبات را تجربه کرد که شامل تقویت حمایت مالی از کسب و کار‌های کوچک و متوسط بود و همین امر باعث بهبود فضای کسب و کار و تسهیل تجارت برون مرزی شد.

 

در سال ۲۰۲۱، سطح مبادلات چین با کشور‌های طرح کمربند و جاده، ۲۳.۶ درصد افزایش یافت که افزایشی چشمگیر بود. روند اجرای توافق تجاری موسوم به «شراکت اقتصادی جامع منطقه ای» بین کشور‌های چین، ژاپن، نیوزلند، استرالیا و شش کشور عضو آسه آن، از اول ژانویه امسال، برای تقویت هرچه بیشتر تجارت و سرمایه گذاری‌های منطقه ای، رسما آغاز شد.

هیل: خلأ آمریکا در غرب آسیا باعث گشایش‌های جدیدی در سیاست خارجی چین شده است

یک وبگاه خبری آمریکایی نوشت، رویکرد سیاست خارجی آمریکا موجب شده، باب‌های جدیدی از روابط میان کشورهای غرب آسیا و چین باز شوند.

ادامه

اروپا, امارات, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, بحرین, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, سوریه, عربستان سعودی, عمان, قطر, کره جنوبی, کویت, مصر, مقاله

ساینس مانیتور: مذاکرات ایران وکشورهای عرب خلیج فارس درحال شکوفایی است

روزنامه آمریکایی با اشاره به شکست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران نوشت اعراب حاشیه خلیج فارس می‌توانند به ایران به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای بنگرند.

ادامه

امارات, امنیتی, ایران, تحریم, تشنج زدایی, جهان, خاورمیانه, عربستان سعودی, عمان, قطر

مسایل روی میز ایران و چین هم زمان با سفر وزیر خارجه به این کشور

یک کارشناس ارشد مسائل چین با اشاره به سفر وزیر خارجه در روزهای آتی به این کشور جنوب شرق آسیا گفت: امیدوارم در این سفر گامی رو به جلو از سوی ایران برای اجرایی شدن برنامه جامع راهبردی ۲۵ ساله بین تهران و پکن برداشته شود و وزیر خارجه با دست پر در این زمینه

ادامه

اسیای مرکزی, اقتصادی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سازمان بهداشت جهانی, سازمان تجارت جهانی, سازمان ملل, شانگ‌های, عربستان سعودی