مقام ارشد آمریکا: نژادپرستی بر سلامت عمومی جامعه اثر منفی گذاشته است

رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا گفت، قرن‌ها نژادپرستی ادامه‌دار در این کشور موجب تبعیض علیه رنگین‌پوستان در نظام سلامت شده است.

 

به گزارش فارس، «راچل والِنسکی» مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، درخصوص تأثیر نژادپرستی بر سلامت عمومی این کشور هشدار داد.

 

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، والنسکی روز جمعه گفت: «شمار فزاینده‌ای از تحقیقات نشان می‌دهد که قرن‌ها نژادپرستی در این کشور، تأثیری چشمگیر و منفی بر جوامع رنگین‌پوست داشته است».

 

به گفته والنسکی، تأثیرات شیوع ویروس کرونا، بیش از همه در میان جوامع رنگین‌پوست آمریکا احساس شده است و این اقلیت‌ها سهم نابرابری در مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ دارند.

 

این مقام بهداشتی آمریکا افزود: «برای ایجاد آمریکایی با سلامت بیشتر برای همه، باید با این نظام‌ها و سیاست‌ها که منتج به بی‌عدالتی شده و نابرابری نژادی و قومی در زمینه سلامت شده است، مقابله شود».

 

والنسکی در ادامه گفت: «رویارویی با تأثیرات نژادپرستی، کار راحتی نیست. می‌دانم که اگر با یکدیگر همکاری داشته باشیم می‌توانیم از عهده آن بر بیاییم».

 

شیوع ویروس کرونا در آمریکا، سال ۲۰۲۰ را به مرگبارترین سال ثبت شده در کل تاریخ این کشور تبدیل کرد. گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا نشان می‌دهد سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش ۱۵ درصدی نرخ مرگ‌ومیر نسبت به سال قبل خود بود.

 

طبق این گزارش احتمال مرگ سیاه‌پوستان آمریکایی در اثر ابتلا به ویروس کرونا دوبرابر سفیدپوستان است. این احتمال در میان اسپانیایی‌تبارها ۲.۳ برابر و در میان هندی‌تبارها و بومیان آلاسکا ۲.۴ برابر بیشتر از سفیدپوستان است.

 

سازمان عفو بین‌الملل نیز در گزارش سالانه خود آورده است، نابرابری‌های موجود که ناشی از دهه‌ها رهبری جهانی مسموم هستند، اقلیت‌های قومی، پناهجویان، افراد سالخورده و زنان را بیش از سایرین تحت تأثیر این بیماری قرار داده است.

 

در گزارش جدید عفو بین‌الملل آمده است، همه‌گیری جهانی ویروس کرونا میراث هولناک سیاست‌های تفرقه‌آمیز و مخربی را به نمایش گذاشت که نابرابری، تبعیض و سرکوب را تداوم بخشیده است.

آیا الیزابت آخرین مقام سلطنتی انگلیس خواهد بود؟

کمتر از یک ماه پس از انتشار یک مصاحبه جنجالی در خصوص رفتارهای نژادپرستانه خاندان سلطنتی، درگذشت همسر الیزابت دوم گمانه‌زنی‌ها درباره کناره‌گیری او از تاج و تخت را دوباره افزایش داده است. این درحالیست که درخواست‌ها برای برچیده شدن نظام سلطنتی در انگلیس نیز شدت گرفته است.

ادامه »

انگلستان, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

کوبا: امریکا به‌طور فرصت‌طلبانه از حقوق بشر برای سیاست‌های تجاوزکارانه خود استفاده می‌کند

مدیرکل بخش آمریکا در وزارت خارجه کوبا در اعتراض به ادعای حقوق بشری واشنگتن، کاردار ایالات متحده در هاوانا را احضار کرد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, کوبا