شبکه ان.بی.سی نیوز استرالیا: جنگ فناوری آمریکا و چین برای دنیا گران تمام می‌شود

شبکه ان.بی.سی نیوز استرالیا گزارش داد، ایالات متحده تلاش کرده است تا مانع از ظهور چین در به اصطلاح جنگ سرد فناوری شود که در حال تبدیل شدن به میدان جنگ تعیین کننده برای رقابت بین دو کشور است.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, دانش, مقاله

وابستگی آمریکا به فناوری “ارزان اما کارآمد” چین

روزنامه فایننشیال تایمز نوشت پهپادهای پیشرفته برای انجام ماموریت‌های تصویربرداری که وزارت دفاع آمریکا برای جایگزینی نمونه‌های چینی ساخته، بسیار گران تر و ناکارآمدتر از مدل‌های چینی از آب درآمده و نهادهای آمریکایی ترجیح می‌دهند از نمونه ارزان و درعین حال باکیفیت چینی استفاده کنند.

ادامه

امریکا, جهان, چین, دانش, شرق آسیا, گزارش

رئیس‌جمهوری کوبا واکسن آبدالا با اثربخشی ۹۲.۲ درصدی را رویدادی افتخارآمیز برای این کشور و دانشمندان آن دانست

به دنبال نتایج بالینی موفقیت‌آمیز واکسن «آبدالا» و اثربخشی ۹۲.۲ درصدی، این واکسن ساخت کوبا تاییدیه استفاده اضطراری را دریافت کرده و منطقه آمریکای لاتین و کارائیب عملا به نخستین واکسن بومی برای مقابله کرونا دست یافته است.

ادامه

امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, دانش, کوبا

مشابه راکت های فضایی دلتا پنج آمریکا؛ چین قوی ترین راکت فضایی خود را پرتاب کرد

چین قوی ترین راکت فضایی خود موسوم به «لانگ مارچ سی زد ـ ۵» را از جنوبی ترین منطقه کشور به فضا پرتاب کرد.

 

به گزارش ایرنا، این راکت ساعت ۲۰:۴۳ پنجشنبه شب به وقت محلی از مرکز «ون چانگ» در استان «های نن» در جنوب چین با موفقیت پرتاب شده است.

 

دانشمندان و کارشناسان علوم فضایی چین می گویند که این یکی از مهمترین پیشرفت ها برای اجرای برنامه های فضایی آتی بخصوص در عرصه اکتشاف کره مریخ است.
این اولین بار است که چین یک راکت قوی فضایی را پرتاب می کند که به اعتقاد دانشمندان می تواند با راکت ها و برنامه های فضایی آمریکا برابری کند.

 

«سی زد» نسل جدیدی از راکت های فضایی است که چین برای اجرای طرح های هوافضای خود در آینده نیاز دارد.

 

این کشور بشدت به دنبال برنامه های جاه طلبانه فضایی است و سپتامبر امسال دومین آزمایشگاه فضایی خود را پرتاب کرد و چند روز بعد یک سفینه با دو فضانورد را راهی فضا کرد که با موفقیت به این آزمایشگاه متصل شد و فضانوردان اکنون در حال انجام فعالیت های آزمایشی و تحقیقاتی برای یک ماه در آن هستند.

 

روزنامه «مردم» ارگان حزب حاکم چین در ستایش این راکت های فضایی جدید، آنها را برای برنامه های اکتشاف سیارات و همچنین اکتشاف ماه و مریخ بسیار مهم توصیف کرده است.

 

«سی زد ـ ۵» می تواند ۲۵ تن بار را به مدار پایینی زمین منتقل کند و مشابه راکت های فضایی دلتا پنج آمریکاست که قدرتی تقریبا نزدیک دارند.

 

«ساوت چاینا» نشریه هنگ کنگی می نویسد که با ساخت راکت فضایی قوی چین فاصله چین و آمریکا در عرصه برنامه های فضایی از چندین دهه به چندین سال کاهش یافته است.

 

آمریکا پیشتر موفق به پرواز راکت های فضایی ساترن شده که قوی ترین و بزرگترین راکت هایی بوده که تاکنون بشر پرتاب کرده است اما الان دیگر این نسل از راکت ها مورد استفاده نیست و چین در نبود آنها خودنمایی می کند.

 

کارشناسان بر این باورند که «سی زد» به دلیل قدرت بالا بردن باری که دارد، می تواند برای برنامه های فضایی نظامی و غیرنظامی مورد استفاده قرار گیرد.

 

چین از امسال عصر تازه ای از فعالیت های فضایی خود را آغاز کرده است و براساس برنامه های اعلام شده، این کشور تا سال ۲۰۱۸ میلادی یک ایستگاه فضایی را به فضا می فرستد و تا قبل از سال ۲۰۲۶ میلادی اعزام انسان به کره ماه را در برنامه دارد.

 

چین تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی نزدیک به پنج میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرف برنامه سفینه های سرنشین دار کرده است که به اعتقاد این کشور یک هفتم از بودجه سال ۲۰۱۳ آمریکا برای همین منظور بوده است.

 

چین که برنامه فضایی پرهزینه اش را نماد ظهور خود در بین قدرت های جهان تلقی می کند، در سال گذشته میلادی (۲۰۱۵)، ۱۹ ماموریت فضایی انجام داد و از انجام بیش از ۲۰ ماموریت فضایی در سال جاری میلادی (۲۰۱۶) خبر داده بود.

روسیه اینترنت غیرقابل کنترل راه اندازی کرد

روسیه در چارچوب طرح راه اندازی اینترنت بدون امکان کنترل، نخستین شبکه رایانه ای چند گره ای را راه اندازی کرد که با استفاده از رمزنگاری کوانتومی امکان هر گونه ردیابی یا رمز گشایی اطلاعات را  از بین می برد.   به گزارش ایرنا، مزیت اصلی شبکه های تازه راه اندازی شده این است که ... روسیه اینترنت غیرقابل کنترل راه اندازی کرد

ادامه

جهان, خبر, دانش, روسیه