ایستادگی و پایداری در مقابل طرح ضدکارگری نمایندگان جلوگیری از نابودی تامین اجتماعی است

حسین اکبری می‌گوید: به نام حمایت از تولید می‌خواهند تامین اجتماعی را از روابط کار حذف کنند و به کارفرمایان پاداش بدهند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

کارگران پیمانی «تعمیرات واگن» راه آهن آذربایجان خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود به قرارداد مستقیم شدند

کارگران پیمانی «تعمیرات واگن» راه آهن آذربایجان که در چند سال گذشته در استخدام یک شرکت پیمانکاری هستند، خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود به قرارداد مستقیم هستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

بحرانهای اقتصادی و خیزش‌های اجتماعی

بحران‌های فزایندهٔ کنونی کشور که از سیاست‌های رژیم ولایت فقیه سرچشمه می‌گیرند به‌اوج خود رسیده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, دهقانی, سرمایه‌داری, سیاسی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, مقاله, نئولیبرالیسم

مرگ ۲ کارگر و سوختگی شدید ۲ کارگر دیگر در دوحادثه ناشی از کار در گیلان و اصفهان

یک منبع کارگری در استان گیلان جزئیات حادثه روز دوشنبه کارخانه ذوب فلزات واقع در شهرک صنعتی ضیابر شهرستان صومعه‌سرا در استان گیلان را تشریح کرد.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری در استان گیلان در تشریح جزئیات حادثه آتش سوزی در کارخانه ذوب فلزات صومعه سرا اظهار داشتند: روز دوشنبه (۲۲ آذر ماه) ۴ کارگر یک واحد ذوب فلزات واقع در شهرک صنعتی ضیابر به دلیل برگشت مواد مذاب و گدازه‌های درون کوره، دچار سوختگی شده و به بیمارستانهای رشت منتقل شدند.

 

به گفته وی؛ علت آتش سوزی برگشت مواد مذاب و گدازه‌های درون کوره ریخته‌گری بوده که در نتیجه آن سه نفر از کارگران دچار سوختگی شدند و یک نفر هم از ارتفاع پله‌ها سقوط کرده است.

 

او گفت: متاسفانه یکی از کارگران ۲۳ آذر ماه بر اثر شدت سوختگی( بالای ۷۰ درصد) جان خود را از دست داد.

 

وی با بیان اینکه دو نفر از مصدومان همچنان به دلیل شدت سوختگی در بیمارستان بستری هستند، گفتند: طبق گزارش حاضران در صحنه، سوختگی مصدومان اعزامی به رشت بالا است و هر دو آنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

 

مرگ یک کارگر چاه‌کن بر اثر ریزش چاه

 

یک کارگر چاه‌کن ۵۰ ساله بر اثر ریزش دیواره چاه در روستای موته از توابع شهر میمه در استان اصفهان جان خود را از دست داد.

 

روز ۲۱ آذر ماه در عملیات حفر چاه در روستای موته از توابع شهر میمه در شمال استان اصفهان، یک کارگر چاه‌کن حدود ۵۰ ساله، بر اثر ریزش دیواره چاه زیر خروارها خاک و سنگ مدفون شد.

 

بر اساس اعلام محمدجواد نوروزی رئیس جمعیت هلال احمر بخش میمه، سست بودن خاک و فرو نشستن آن هنگام حفر چاه باعث ریزش دیواره چاه شده بود که با تلاش امدادگران پایگاه جاده‌ای قرقچی و ماموران آتش‌نشانی شاهین شهر و میمه کارگر چاه‌کن بعد از یک ساعت تلاش از زیر خروارها خاک بیرون کشیده شد.

برگزاری همایش نوبتی حزب‌های کمونیست و کارگری جهان

همان‌گونه که در گزارش نشست کارگروه سازمان‌دهی و رسیدگی به پیشرفت امور «همایش بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری» در آبان ماه اشاره شده بود، این همایش در روزهای ۱۹ تا ۲۱ آذر ۱۴۰۰ (۱۰ تا ۱۲ دسامبر ۲۰۲۱) به‌دلیل محدودیت‌های همه‌گیری کرونا به صورت آنلاین، با شرکت هیئت‌های نمایندگی ۷۳ حزب برگزار شد.

ادامه

اتحاد شوروی, اروپا, استرالیا, اسراییل, اسلام سیاسی, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, ایران, ترکیه, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, ژاپن, سوسیالیسم, شرق اروپا, فلسطین, کارگری, کمونیسم, کوبا, گزارش, نئولیبرالیسم, همبستگی, هندوستان, یونان

دولت منتخب رژیم ولایی به تنهایی نمی‌تواند در مورد افزایش سن بازنشستگی تصمیم بگیرد

داود حمیدی می‌گوید: درست است که سازمان تامین اجتماعی زیر نظر دولت اداره می‌شود اما صاحبان سهام این صندوق کارگران و کارفرمایان هستند. بنابراین در هر تصمیمی که برای این صندوق گرفته می‌شود، شرکای اجتماعی باید دخیل باشند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

لابی‌گری؛ آفتی برای حضور گسترده پیمانکاران/ حذف این واسطه‌ها، امری‌ ضروری‌ است

چرا هزینه‌های هنگفت صرف شرکت‌های پیمانکاری می‌شود؟ بسیاری معتقدند کارفرمای مادر می‌تواند مدیریت انجام پروژه‌ها در دست داشته باشد و مدیریت امور را خود انجام دهد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

گوشه‌ای از اهداف ضدکارگری لایحه بودجه

در لایحه بودجه ۱۴۰۱، هیچ بند مشخصی برای پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی نیامده و درواقع سهم سازمان از بودجه‌ی سال آینده، صفر است؛ دولت حتی حاضر نشده بدهی جاری خود را که در سال جاری، حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده و قطعاً در سال آینده افزایش خواهد یافت، بپردازد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش