راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی – رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت”، سوفی بینه، نقشه راه این اتحادیه سراسری را تا پایان تابستان ۲۰۲۴ با حضور رسانه‌ها معرفی کرد. فدراسیون بهداشت “ث ژ ت” به‌طور‌هم‌زمان نمایندگانی از تمام بیمارستان‌های فرانسه گردهم آورد تا مبارزات اجتماعی گسترده‌ای را برنامه‌ریزی کند. برنامه روشن است، دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت” در مصاحبه با ... راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی – رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

ادامه

جهان, حقوق بشر, درمان, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, کشاورزی, مبارزه طبقاتی, معیشت, مقاله, همبستگی

فرانسه محموله جدیدی از موشک‌های ” آستر” به اوکراین ارسال می‌کند

سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه سه‌شنبه شب اعلام کرد که پاریس محموله جدیدی از موشک‌های زمین به هوای «آستر» در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، لکورنو در یک جلسه استماع در پارلمان فرانسه با اشاره به لزوم «رهگیری موشک‌های روسیه که کی‌یف را هدف قرار می‌دهند» اظهار کرد: دستور ... فرانسه محموله جدیدی از موشک‌های ” آستر” به اوکراین ارسال می‌کند

ادامه

اوکراین, ایتالیا, تنش‌زایی, جنگ نیابتی, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا, فرانسه

رئیس سنای فرانسه؛ ارتباط ماکرون با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است

رئیس سنای فرانسه به صورت آشکارا از رهبری ماکرون انتقاد کرد و گفت که ارتباط او با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است. به گزارش ایسنا، «ژرار لارشه» رئیس سنای فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه لاتریبون گفت: «واقعا ناامید کننده است. ارتباط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با واقعیت قطع شده است.» ... رئیس سنای فرانسه؛ ارتباط ماکرون با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است

ادامه

تحلیل, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, فرانسه, گزارش

انگلیس جزئیات بزرگ‌ترین بسته کمک نظامی به اوکراین را اعلام کرد

وزارت دفاع انگلیس یک بسته کمک نظامی برای اوکراین اعلام کرد که بزرگ‌ترین بسته در تاریخ این کشور است. به گزارش ایسنا، این بسته شامل ۵۰۰ میلیون پوند بودجه و تجهیزات حیاتی برای تقویت دفاع اوکراین در برابر حملات روسیه است. به نقل از پایگاه خبری «یورومیدان‌پرس» (euromaidanpress)، بسته کمکی جامع شامل ۴ میلیون گلوله ... انگلیس جزئیات بزرگ‌ترین بسته کمک نظامی به اوکراین را اعلام کرد

ادامه

انگلیس, اوکراین, جنگ نیابتی, خبر, روسیه, غرب اروپا

براساس نتایج یک بررسی بین‌المللی، جایگاه جهانی آمریکا رو به افول است

براساس نتایج منتشر شده از شاخص ادراک دموکراسی (DPI)، جایگاه آمریکا به‌ویژه به‌دلیل حمایت بی‌دریغ از جنگ اسرائیل در غزه روبه افول است. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از نشریه پولیتیکو، آمارهای جدید نشان می‌دهد که اقبال عمومی در سطح جهان نسبت به آمریکا رو به کاهش است و این امر به ویژه در پی ... براساس نتایج یک بررسی بین‌المللی، جایگاه جهانی آمریکا رو به افول است

ادامه

آسیا, آفریقا, آلمان, آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, اروپا, اسراییل, اوکراین, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شمال افریقا, غرب اروپا, گزارش

عذرخواهی «مرد بی‌شرم» انگلیس مانع از موج انتقادات نشد

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در جلسه عصر سه‌شنبه پارلمان بابت نقض قوانین محدودکننده دوره اوج شیوع ویروس کرونا عذرخواهی کرد اما از موج انتقادات در امان نماند.

 

به گزارش فارس، به نوشته روزنامه «گاردین»، جانسون پس از دریافت نامه جریمه رسمی بابت نقض قوانین محدودکننده کرونا از سوی پلیس انگلیس، مجبور شد در جلسه پارلمان عذرخواهی کند.

 

نخست‌وزیر انگلیس از یک سو قوانین سختگیرانه‌ای را برای شهروندان وضع کرده و از سوی دیگر در چندین مهمانی از جمله جشن تولدش حاضر شده بود. لو رفتن حضور جانسون و اعضای دولتش در این مهمانی‌ها به رسوایی «پارتی‌گیت» معروف شده است.

 

با این وجود، جانسون در جلسه روز سه‌شنبه پارلمان ادعا کرد خبر نداشته حضورش در این مهمانی‌ها، نقض قوانین محدودکننده کرونایی محسوب می‌شدند.

 

«کر استارمر» رهبر حزب کارگر انگلیس در واکنشی تند، جانسون را بی‌صداقتی متهم کرد و گفت، نخست‌وزیر انگلیس «احترامی برای فداکاری‌های جامعه بریتانیا قائل نبوده است».

 

استارمر همچنین نخست‌وزیر انگلیس را «مردی بی‌شرم» توصیف کرد و به راه افتادن تحقیقاتی درباره دروغگویی جانسون را خواستار شد.

 

در این میان حتی «مارک هارپر» قانون‌گذار هم‌حزبی جانسون نیز پس از عذرخواهی او در جلسه پارلمان گفت: «دیگر فکر نمی‌کنم که او لیاقت دفتر [نخست‌وزیری] را داشته باشد».

 

این قانون‌گذار محافظه‌کار افزود، جانسون قوانین را زیر پا گذاشته و حالا از افراد حاضر در نیمکت‌های پارلمان می‌خواهد از تخلفاتش دفاع کنند.

 

نمایندگان مجلس عوام انگلیس روز پنجشنبه به لایحه معرفی شده از سوی حزب کارگر رأی خواهند داد که تحقیق درباره گمراه کردن پارلمان توسط جانسون را میسر خواهد کرد.

 

استارمر با اشاره به فداکاری‌های کادر درمان و خانواده‌های فراوانی که در انگلیس بابت شیوع کرونا داغدار شده‌اند، خطاب به نمایندگان حزب محافظه‌کار گفت، باید فرصت را مغتنم بشمارند و از شر جانسون در حزبشان خلاص شوند.

 

جانسون برای منحرف کردن بحث پارلمان، مسئله بحران اوکراین را پیش کشید و گفت از این انتقادات به عنوان فرصتی برای بهبود عملکرد دولتش در حمایت از اوکراین استفاده خواهد کرد.

 

نخست‌وزیر انگلیس افزود، روز سه‌شنبه با سران کشورهای مختلف از جمله آمریکا و فرانسه، مسائل مربوط به اوکراین را به بحث گذاشته است.

 

پس از برگزاری جلسه پارلمان، «اندرو مار» تحلیل‌گر مسائل سیاسی در انگلیس با حضور در رادیو «ال‌بی‌سی» گفت، جانسون اولین نخست‌وزیر انگلیس است که قوانینی که خودش وضع کرده را زیر پا گذاشته است اما محافظه‌کاران در پارلمان اراده یا قصد برکناری او را ندارند.

 

این تحلیل‌گر انگلیسی افزود: «آن‌ها (قانون‌گذاران)، انواع بهانه‌ها و توجیحات را گفتند و شنیدند. فکر می‌کنم آن‌ها اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند و رأی‌دهندگان انگلیسی، قانون‌شکنی‌های خانه شماره ۱۰ در زمان شیوع کرونا را در حافظه خود نگه خواهند داشت و محافظه‌کاران به رهبری جانسون را تنبیه خواهند کرد».

 

از سوی دیگر، پس از مطرح شدن بحث تحقیق درباره دروغگویی جانسون به پارلمان، روزنامه «میرِر» نوشت، جانسون قصد دارد به قانون‌گذاران هم‌حزبی خود دستور دهد مانع از انجام این تحقیقات شوند.

 

روزنامه میرر به نقل از یکی از وزرای جانسون نوشت، دولت انگلیس با انجام این تحقیقات مخالف است و در حال حاضر تحقیقات دیگری درباره دولت در حال انجام است که ابتدا باید به آن‌ها رسیدگی شود.

 

به نوشته این روزنامه انگلیسی، ناظمان حزب محافظه‌کار هنوز تصمیمی در قبال رأی‌گیری روز پنجشنبه نگرفته‌اند اما به گفته یک مقام ارشد حزب کارگر «هر نماینده محافظه‌کاری که به ممانعت از این تحقیقات رأی دهد، به لاپوشانی رأی داده است».

 

درصورت تصویب این لایحه، کمیته منتخب پارلمان انگلیس اسناد و شواهد به‌دست آمده که به جریمه جانسون و اطرافیانش توسط پلیس منجر شد را فراخوانده و درخصوص دروغگویی نخست‌وزیر درباره حضور در ۶ مهمانی متخلفانه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

مسکو ورود جانسون و وزرای انگلیسی به روسیه را ممنوع کرد

مسکو از اعمال تحریم‌ها علیه ۱۳ مقام ارشد انگلیس از جمله نخست‌وزیر، وزیر خارجه و وزیر دفاع این کشور خبر داد و آن‌ها را از ورود به روسیه منع کرد.

ادامه

اروپا, امریکا, انگلستان, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق اروپا

“نه مکرون، نه لو پن”؛ دانشگاه سوربُن در اشغال معترضان به انتخابات

دانشجویان دانشگاه سوربُن در اعتراض به نتایج انتخابات ۲۰۲۲ ریاست جمهوری فرانسه، با تجمع در داخل این دانشگاه و ایجاد تنش، شعار “نه مکرون، نه لو پن” سردادند.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, دانشجویی, غرب اروپا, فرانسه

روند صعودی قیمت انرژی در اروپا، انگلیس را با بحران مواجه ساخته است

تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه که بزرگترین صادر کننده سوخت فسیلی جهان است، قیمت انرژی در اروپا را صعودی کرده و به بحران انگلیس دامن زده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسراییل, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, غرب اروپا, فقر