اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند.  به گزارش سی سی تی وی، روز گذشته، حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند. اعتصاب آن‌ها سبب بروز اختلال در عملکرد شرکت‌های راه آهن انگلیس شد. فقط حدود ۴۰ درصد از قطار‌ها در حال ارائه ... اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگران

سوئیس باردیگر با صادرات تسلیحات به اوکراین مخالفت کرد

شورای ملی سوئیس پنجشنبه شب طرح اجازه صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین را رد کرده است. به گزارش ایرنا، روزنامه لو متین سوئیس گزارش داد که قانونگزاران این کشور با ۹۸ رای در مقابل ۷۴ رای طرح (Lex Ukrainе) را رد کردند. این طرح توسط کمیته‌های سیاست امنیتی شورای کشورهای سوئیس ارائه شد ... سوئیس باردیگر با صادرات تسلیحات به اوکراین مخالفت کرد

ادامه

اروپای غربی, اسپانیا, اوکراین, جهان, حقوق بشر, خبر, دانمارک, سوئیس

ابر رادیواکتیو ناشی از مهمات حذف شده اوکراین به اروپا سرریز می‌شود

نیکلای پاترشوف دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه روز جمعه اظهار داشت: نابودی مهمات با اورانیوم تضعیف شده کشورهای غربی که به اوکراین داده بودند، باعث ایجاد یک ابر رادیواکتیو شده که این ابر به سمت کشورهای اروپایی در حال حرکت است. به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، نیکلای پاترشوف با اشاره به حضور سران ... ابر رادیواکتیو ناشی از مهمات حذف شده اوکراین به اروپا سرریز می‌شود

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, اروپا, اوکراین, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا, لهستان

موسسه مطالعاتی آمریکایی از رجعت اروپا به گاز روسیه می‌نویسد

«نشنال اینترست» نوشت، اتحادیه اروپا با وجود تحریم خرید انرژی از روسیه اما از طریق واسطه‌هایی گاز این کشور را با قیمتی بالاتر دریافت می‌کند، به همین دلیل کارشناسان و مقام‌های تاثیرگذار در حوزه انرژی اروپا، پیشنهاد فعال‌سازی دوباره جریان گاز نورداستریم را مطرح می‌کنند. به گزارش ایرنا، مرکز مطالعاتی «نشنال اینترست» آورده است که ... موسسه مطالعاتی آمریکایی از رجعت اروپا به گاز روسیه می‌نویسد

ادامه

آلمان, آمریکا, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اروپا, اروپای غربی, اقتصادی, اوکراین, ایتالیا, جهان, روسیه, مقاله

آمریکا تعداد کلاهک هسته‌ای خود را اعلام کرد

آمریکا با اعلام تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود در بیانیه‌ای ادعا کرد به پیمان هسته‌ای استارت نو احترام می‌گذارد. وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آمریکا در اول مارس ۶۶۲ موشک بالستیک قاره پیما را مستقر کرده است که این تعداد شامل موشک‌های نصب شده در زیردریایی‌ها و هواپیما‌های بمب افکن مجهز به ۱۴۱۹ ... آمریکا تعداد کلاهک هسته‌ای خود را اعلام کرد

ادامه

آمریکا, اوکراین, جهان, چک, خبر, روسیه, میلیتاریسم

عذرخواهی «مرد بی‌شرم» انگلیس مانع از موج انتقادات نشد

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در جلسه عصر سه‌شنبه پارلمان بابت نقض قوانین محدودکننده دوره اوج شیوع ویروس کرونا عذرخواهی کرد اما از موج انتقادات در امان نماند.

 

به گزارش فارس، به نوشته روزنامه «گاردین»، جانسون پس از دریافت نامه جریمه رسمی بابت نقض قوانین محدودکننده کرونا از سوی پلیس انگلیس، مجبور شد در جلسه پارلمان عذرخواهی کند.

 

نخست‌وزیر انگلیس از یک سو قوانین سختگیرانه‌ای را برای شهروندان وضع کرده و از سوی دیگر در چندین مهمانی از جمله جشن تولدش حاضر شده بود. لو رفتن حضور جانسون و اعضای دولتش در این مهمانی‌ها به رسوایی «پارتی‌گیت» معروف شده است.

 

با این وجود، جانسون در جلسه روز سه‌شنبه پارلمان ادعا کرد خبر نداشته حضورش در این مهمانی‌ها، نقض قوانین محدودکننده کرونایی محسوب می‌شدند.

 

«کر استارمر» رهبر حزب کارگر انگلیس در واکنشی تند، جانسون را بی‌صداقتی متهم کرد و گفت، نخست‌وزیر انگلیس «احترامی برای فداکاری‌های جامعه بریتانیا قائل نبوده است».

 

استارمر همچنین نخست‌وزیر انگلیس را «مردی بی‌شرم» توصیف کرد و به راه افتادن تحقیقاتی درباره دروغگویی جانسون را خواستار شد.

 

در این میان حتی «مارک هارپر» قانون‌گذار هم‌حزبی جانسون نیز پس از عذرخواهی او در جلسه پارلمان گفت: «دیگر فکر نمی‌کنم که او لیاقت دفتر [نخست‌وزیری] را داشته باشد».

 

این قانون‌گذار محافظه‌کار افزود، جانسون قوانین را زیر پا گذاشته و حالا از افراد حاضر در نیمکت‌های پارلمان می‌خواهد از تخلفاتش دفاع کنند.

 

نمایندگان مجلس عوام انگلیس روز پنجشنبه به لایحه معرفی شده از سوی حزب کارگر رأی خواهند داد که تحقیق درباره گمراه کردن پارلمان توسط جانسون را میسر خواهد کرد.

 

استارمر با اشاره به فداکاری‌های کادر درمان و خانواده‌های فراوانی که در انگلیس بابت شیوع کرونا داغدار شده‌اند، خطاب به نمایندگان حزب محافظه‌کار گفت، باید فرصت را مغتنم بشمارند و از شر جانسون در حزبشان خلاص شوند.

 

جانسون برای منحرف کردن بحث پارلمان، مسئله بحران اوکراین را پیش کشید و گفت از این انتقادات به عنوان فرصتی برای بهبود عملکرد دولتش در حمایت از اوکراین استفاده خواهد کرد.

 

نخست‌وزیر انگلیس افزود، روز سه‌شنبه با سران کشورهای مختلف از جمله آمریکا و فرانسه، مسائل مربوط به اوکراین را به بحث گذاشته است.

 

پس از برگزاری جلسه پارلمان، «اندرو مار» تحلیل‌گر مسائل سیاسی در انگلیس با حضور در رادیو «ال‌بی‌سی» گفت، جانسون اولین نخست‌وزیر انگلیس است که قوانینی که خودش وضع کرده را زیر پا گذاشته است اما محافظه‌کاران در پارلمان اراده یا قصد برکناری او را ندارند.

 

این تحلیل‌گر انگلیسی افزود: «آن‌ها (قانون‌گذاران)، انواع بهانه‌ها و توجیحات را گفتند و شنیدند. فکر می‌کنم آن‌ها اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند و رأی‌دهندگان انگلیسی، قانون‌شکنی‌های خانه شماره ۱۰ در زمان شیوع کرونا را در حافظه خود نگه خواهند داشت و محافظه‌کاران به رهبری جانسون را تنبیه خواهند کرد».

 

از سوی دیگر، پس از مطرح شدن بحث تحقیق درباره دروغگویی جانسون به پارلمان، روزنامه «میرِر» نوشت، جانسون قصد دارد به قانون‌گذاران هم‌حزبی خود دستور دهد مانع از انجام این تحقیقات شوند.

 

روزنامه میرر به نقل از یکی از وزرای جانسون نوشت، دولت انگلیس با انجام این تحقیقات مخالف است و در حال حاضر تحقیقات دیگری درباره دولت در حال انجام است که ابتدا باید به آن‌ها رسیدگی شود.

 

به نوشته این روزنامه انگلیسی، ناظمان حزب محافظه‌کار هنوز تصمیمی در قبال رأی‌گیری روز پنجشنبه نگرفته‌اند اما به گفته یک مقام ارشد حزب کارگر «هر نماینده محافظه‌کاری که به ممانعت از این تحقیقات رأی دهد، به لاپوشانی رأی داده است».

 

درصورت تصویب این لایحه، کمیته منتخب پارلمان انگلیس اسناد و شواهد به‌دست آمده که به جریمه جانسون و اطرافیانش توسط پلیس منجر شد را فراخوانده و درخصوص دروغگویی نخست‌وزیر درباره حضور در ۶ مهمانی متخلفانه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

مسکو ورود جانسون و وزرای انگلیسی به روسیه را ممنوع کرد

مسکو از اعمال تحریم‌ها علیه ۱۳ مقام ارشد انگلیس از جمله نخست‌وزیر، وزیر خارجه و وزیر دفاع این کشور خبر داد و آن‌ها را از ورود به روسیه منع کرد.

ادامه

اروپا, امریکا, انگلستان, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق اروپا

“نه مکرون، نه لو پن”؛ دانشگاه سوربُن در اشغال معترضان به انتخابات

دانشجویان دانشگاه سوربُن در اعتراض به نتایج انتخابات ۲۰۲۲ ریاست جمهوری فرانسه، با تجمع در داخل این دانشگاه و ایجاد تنش، شعار “نه مکرون، نه لو پن” سردادند.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, دانشجویی, غرب اروپا, فرانسه

روند صعودی قیمت انرژی در اروپا، انگلیس را با بحران مواجه ساخته است

تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه که بزرگترین صادر کننده سوخت فسیلی جهان است، قیمت انرژی در اروپا را صعودی کرده و به بحران انگلیس دامن زده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسراییل, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, غرب اروپا, فقر