طرابلس از ترکیه خواست، نظامیان بیگانه را از لیبی خارج کند

“نجلاء المنقوش” وزیر امورخارجه لیبی از “مولود چاووش اوغلو” همتای ترکیه‌ای خواست با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات امسال، نیروهای بیگانه و مزدوران خود را از لیبی خارج کند.

 

به گزارش ایرنا از تارنمای شبکه تلویزیونی “روسیا الیوم”، المنقوش در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با چاووش اوغلو و پس از دیدار وی با “عبدالحمید الدبیبه” از حمایت آنکارا از بخش بهداشتی کشورش در مقابله با ویروس کرونا قدردانی کرد و بر ایجاد روابطی متمایز با آنکارا در راستای منافع دو کشور تأکید کرد.

 

وزیر امورخارجه جدید دولت وحدت ملی لیبی از ترکیه خواست که در خصوص اجرای توافق آتش بس و نتایج کنفرانس برلین از جمله بیرون بردن نیروهای بیگانه و مزدور از خاک لیبی در چارچوب حمایت از حاکمیت ارضی این کشور همکاری کند.

 

اوغلو در پاسخ به المنقوش گفت: نیروهای ترکیه‌ای مستقر در لیبی بخشی از توافق برای آموزش نیروهای لیبیایی هستند که قرارداد آن با دولت پیشین لیبی بسته شد.

 

وزیر امورخارجه ترکیه از حمایت کشورش بر حمایت دولت وحدت ملی لیبی در راستای حفظ امنیت و ثبات این کشور تأکید کرد و گفت: دیدارش با الدبیبه در مورد یادداشت تفاهم دریایی و مسائل فنی آن و اقدامات انجام شده در خصوص آینده بوده است.

 

اوغلو ادامه داد: در این مذاکرات، همچنین سازوکار مناسبی برای بازگشت شرکت‌های ترکیه‌ای برای فعالیت دوباره آنها در لیبی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

 

پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده بود که ترکیه گروهی از نیروهای مسلح و جنگجویان سوری را برای جنگ  و حمایت از دولت فایز السراج رییس سابق دولت وحدت ملی لیبی در طرابلس راهی این کشور کرده است.

 

این نیروها از زمان حمله ارتش ملی لیبی به سرکردگی ژنرال “خلیفه حفتر به طرابلس در آوریل ۲۰۱۹ (اسفند/ فروردین ۹۸) مستقر شدند.

 

حمایت نظامی ترکیه از دولت وقت لیبی در آن زمان، به تغییر توازن قدرت به نفع دولت السراج در مقابل ژنرال حفتر کمک کرد.

 

همچنین ” دولت وفاق ملی لیبی” مردادماه ۹۹ نیز تفاهمنامه اقتصادی به ارزش ۱۶ میلیارد دلار با ترکیه به امضا رساند که براساس آن تکمیل طرح های عظیم ساختمانی لیبی که به علت جنگ متوقف شده بود از سرگرفته می شد.

 

پیش از آن نیز رییس دولت وقت وفاق ملی لیبی ۶ آذرماه ۹۸ در سفر به ترکیه دو قرارداد مهم با مقامات آنکارا امضا کرد.

 

توافق نخست در مورد حریم دریایی ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه و توافق دوم درباره توسعه همکاری‌های امنیتی و نظامی میان دو طرف بود.

 

بدنبال این توافق نظامی، پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه ۹۸ نیز با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.

 

پیش از این نیز اردوغان، ۵ دی ماه ۹۸ اعلام کرده بود، کشورش به درخواست دولت وفاق ملی لیبی، بهمن ماه ۹۸ به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.

 

توافق آذرماه سال ۹۸ گذشته ترکیه و لیبی توافق آنکارا و دولت السراج برای تعیین مرز دریایی با اعتراض دیگر کشورهای حوزه دریای مدیترانه رو به رو شد، به طوری که یونان، قبرس و مصر در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که امضای این ۲ قرارداد مشروعیت ندارد.

 

برخی رسانه‌ها گزارش کردند که با وجود توافق آتش‌بس در لیبی، بیش از ۱۱ هزار مزدور خارجی تحت حمایت ترکیه در این کشور باقی مانده‌اند. بر اساس اسنادی افشا شده از سوی شبکه «اسکای نیوز عربی» ترکیه از ۱۲ هزار و ۸۳۵ مزدور اعزامی خود از سوریه به لیبی تنها، هزار و ۲۲۶ نفر را از این کشور خارج کرده است.

 

چگونه رقابت ترکیه و امارات متحده عربی در حال تغییر شکل خاورمیانه است؟

سینزیا بیانکو در اندیشکده «شورای اروپایی روابط خارجی» نوشت: ترکیه و امارات متحده عربی علی رغم عدم تقارن در مساحت، جمعیت و قدرت نظامی خود، درگیر یک خصومت ده ساله هستند که در حال تغییر ساختار نظم ژئوپلیتیک در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

ادامه »

اروپا, المان, امارات, امریکا, ایتالیا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, سومالی, عربستان سعودی, فرانسه, قبرس, قطر, مصر, مقاله, ناتو, یونان

پارلمان لیبی به دولت وحدت ملی این کشور رای اعتماد داد

پارلمان لیبی بالاخره بعد از سه روز بحث و رایزنی روز چهارشنبه به دولت وحدت ملی این کشور رای اعتماد داد. پارلمان در نشستی در شهر سرت با ۱۳۲ رای موافق از مجموع ۱۳۳ نماینده حاضر در جلسه، به کابینه یکپارچه و ملی دبیبه رای اعتماد داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شمال افریقا, لیبی