راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی – رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت”، سوفی بینه، نقشه راه این اتحادیه سراسری را تا پایان تابستان ۲۰۲۴ با حضور رسانه‌ها معرفی کرد. فدراسیون بهداشت “ث ژ ت” به‌طور‌هم‌زمان نمایندگانی از تمام بیمارستان‌های فرانسه گردهم آورد تا مبارزات اجتماعی گسترده‌ای را برنامه‌ریزی کند. برنامه روشن است، دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت” در مصاحبه با ... راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی – رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

ادامه

جهان, حقوق بشر, درمان, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, کشاورزی, مبارزه طبقاتی, معیشت, مقاله, همبستگی

فرانسه محموله جدیدی از موشک‌های ” آستر” به اوکراین ارسال می‌کند

سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه سه‌شنبه شب اعلام کرد که پاریس محموله جدیدی از موشک‌های زمین به هوای «آستر» در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، لکورنو در یک جلسه استماع در پارلمان فرانسه با اشاره به لزوم «رهگیری موشک‌های روسیه که کی‌یف را هدف قرار می‌دهند» اظهار کرد: دستور ... فرانسه محموله جدیدی از موشک‌های ” آستر” به اوکراین ارسال می‌کند

ادامه

اوکراین, ایتالیا, تنش‌زایی, جنگ نیابتی, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا, فرانسه

رئیس سنای فرانسه؛ ارتباط ماکرون با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است

رئیس سنای فرانسه به صورت آشکارا از رهبری ماکرون انتقاد کرد و گفت که ارتباط او با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است. به گزارش ایسنا، «ژرار لارشه» رئیس سنای فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه لاتریبون گفت: «واقعا ناامید کننده است. ارتباط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با واقعیت قطع شده است.» ... رئیس سنای فرانسه؛ ارتباط ماکرون با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است

ادامه

تحلیل, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, فرانسه, گزارش

انگلیس جزئیات بزرگ‌ترین بسته کمک نظامی به اوکراین را اعلام کرد

وزارت دفاع انگلیس یک بسته کمک نظامی برای اوکراین اعلام کرد که بزرگ‌ترین بسته در تاریخ این کشور است. به گزارش ایسنا، این بسته شامل ۵۰۰ میلیون پوند بودجه و تجهیزات حیاتی برای تقویت دفاع اوکراین در برابر حملات روسیه است. به نقل از پایگاه خبری «یورومیدان‌پرس» (euromaidanpress)، بسته کمکی جامع شامل ۴ میلیون گلوله ... انگلیس جزئیات بزرگ‌ترین بسته کمک نظامی به اوکراین را اعلام کرد

ادامه

انگلیس, اوکراین, جنگ نیابتی, خبر, روسیه, غرب اروپا

براساس نتایج یک بررسی بین‌المللی، جایگاه جهانی آمریکا رو به افول است

براساس نتایج منتشر شده از شاخص ادراک دموکراسی (DPI)، جایگاه آمریکا به‌ویژه به‌دلیل حمایت بی‌دریغ از جنگ اسرائیل در غزه روبه افول است. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از نشریه پولیتیکو، آمارهای جدید نشان می‌دهد که اقبال عمومی در سطح جهان نسبت به آمریکا رو به کاهش است و این امر به ویژه در پی ... براساس نتایج یک بررسی بین‌المللی، جایگاه جهانی آمریکا رو به افول است

ادامه

آسیا, آفریقا, آلمان, آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, اروپا, اسراییل, اوکراین, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شمال افریقا, غرب اروپا, گزارش

شکست حزب محافظه‌کار بوریس جانسون در انتخابات میان دوره‌ای

بر اساس نتایج اولیه، حزب محافظه‌کار بوریس جانسون کنترل پایگاه‌های دیرینه رای خود در لندن را از دست داده و در دیگر نقاط نیز شاهد ریزش آرای خود در انتخابات محلی بوده است.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزرای رویترز، حزب بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در منطقه «واندزوورث» در لندن شکست خورد؛ منطقه‌ای که از ۱۹۷۸ از پایگاه‌های محکم این حزب به شمار می‌آمد. در پایتخت انگلیس، رای‌دهندگان از انتخابات محلی استفاده کردند تا خشم خود نسبت به بحران هزینه‌های زندگی و جنجال «پارتی‌گیت» را ابراز کنند.

 

در انتخابات شورای منطقه «وست‌مینیستر» نیز برای نخستین بار حزب اپوزیسیون کارگر پیروز شد، منطقه‌ای که اغلب نهادهای دولتی در آنجا واقع شده‌اند.

 

محافظه‌کارها همچنین در منطقه بارنت نیز شکست خوردند، منطقه‌ای که از سال ۱۹۶۴، بجز دو انتخابات، در کنترل حزب محافظه‌کار بود.

 

کر استارمر، رهبر حزب کارگر انگلیس در جمع هواداران این حزب گفت: نتایج فوق‌العاده است، واقعا خارق‌العاده است. باور کنید این یک نقطه عطف از اعماق انتخابات سراسری ۲۰۱۹ است.

 

نتایج نهایی این انتخابات که تا اواخر امروز منتشر می‌شود، مهم‌ترین نمود آرای عمومی از سال ۲۰۱۹ است، سالی که بوریس جانسون بزرگترین پیروزی حزب محافظه‌کار را در ۳۰ سال گذشته به‌دست آورد.

 

نتایج اولیه نشان می‌دهد که گرچه این حزب در بعضی از پایگاه‌های مردمی دیرینه خود شکست خورده، اما در مناطق مرکزی و شمالی انگلیس که در سال ۲۰۱۶ حامی سیاست خروج از اتحادیه اروپا بودند، هنوز طرفداران خود را دارد.

 

در همین حال، بوریس جانسون به شکست حزب محافظه‌کار در انتخابات اذعان کرد و گفت که این شکست “پیامی از جانب رای دهندگان برای تمرکز بر مسائل بزرگ‌تر است”.

 

جانسون در اولین واکنش علنی به نتایج انتخابات که طی آن محافظه‌کارها شوراهای اصلی در لندن را از دست داده‌اند، گفت که نتایج اولیه مجموعه‌ای متفاوت از نتایج را برای حزبش به همراه داشت.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وی مسئولیت نتایج را برعهده می‌گیرد، گفت که طبیعتاً این انتخابات میان‌دوره‌ای بوده است. قطعاً مجموعه‌ متفاوتی از نتایج وجود داشت. ما شب سختی را در بخش‌هایی از کشور گذراندیم، اما از جانب دیگر در بخش‌های دیگری از کشور همچنان شاهد هستیم که محافظه‌کارها دستاوردهای چشم‌گیری را در مناطقی رقم زده‌اند که از دیرباز این مناطق به نفع حزب ما رای نداده بودند.

 

جانسون در ماه گذشته میلادی به نقض قوانین قرنطینه کرونا در سال ۲۰۲۰ محکوم شد و نخستین نخست‌وزیر انگلیس شد که در زمان فعالیتش، به نقض قانون محکوم شده است. این انتخابات برای جانسون یک آزمون انتخاباتی به حساب می‌آید.

 

جانسون چندین ماه است که برای بقای سیاسی خود تقلا می‌کند و از دست دادن شوراهای مناطق کلیدی لندن که در آن محافظه‌کارها تقریبا از صفحه محو شدند، فشارها بر روی او را افزایش خواهد داد. این نخست‌وزیر انگلیس با احتمال جرائم بیشتر پلیس به اتهام شرکت در دورهمی‌های دیگر در دوران قرنطینه روبرو است.

 

این انتخابات که روز گذشته (پنجشنبه) برگزار شد، برندگان تقریبا ۷۰۰۰ کرسی شورا را تعیین می‌کند، از جمله تمامی شوراهای بندن، اسکاتلند و ولز و همچنین یک سوم کرسی‌های شورای دیگر نقاط انگلیس.

 

از دست دادن آرای مناطقق وندزوورث، بارنت و وست‌مینیستر نشان‌ می‌دهد که جانسون، که دو بار در انتخابات شهرداری لندن پیروز شده بود، محبوبیت خود را در پایتخت کشورش از دست داده است؛ ظاهرا حمایت او از بریگزیت به قیمت از دست دادن طرفدارانش در لندن تمام شده است، چرا که بخش اعظم رای‌دهندگان در لندن موافق عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا بودند.

 

با این وجود به رغم صدماتی که در انتخابات اخیر به حزب محافظه‌کار وارد آمد، اما کرسی‌های از دست رفته این حزب آنقدرها هم که پیش‌بینی می‌شد زیاد نبود. جان کورتیس، استاد سیاست دانشگاه استراثکلاید می‌گوید، نتایج اولیه نشان می‌دهد که حزب حاکم انگلیس احتمالا ۲۵۰ کرسی را از دست داده باشد؛ آماری که با عدد پیش‌بینی شده ۸۰۰ کرسی، اختلاف زیادی دارد و کورتیس معتقد است که به این ترتیب شاید حزب اپوزیسیون کارگر در انتخابات آینده به عنوان بزرگترین حزب ظاهر نشود.

 

با این حال، برخی از رهبران شوراهای محافظه‌کار جریمه شدن جانسون و هزینه‌های بالای زندگی در دولت او را دلیل از دست دادن کرسی‌های حزب محافظه‌کار دانسته و از جانسون خواستند استعفا دهد.

 

پیش از این نیز برخی از هم‌حزبی‌های جانسون به بحران پارتی‌گیت اعتراض کرده و به دنبال تشکیل جلسه رای اعتماد به این نخست‌وزیر انگلیس بودند.

فرانسه؛ حزب‌های سبز، سوسیالیست و کمونیست به همراه حزب «ملانشون» اتحاد چپ تشکیل دادند

اتحاد چپگراها در فرانسه، در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور با پیوستن حزب سوسیالیست این کشور به ائتلاف «اتحادیه مردمی نوین زیست‌بوم‌گرا و اجتماعی» به رهبری «ژان لوک ملانشون» تقویت شد.

ادامه

جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

نیویورک تایمز؛ یک‌چهارم مردم انگلیس از تأمین هزینه‌های زندگی عاجزند!

نیویورک تایمز طی گزارشی از سختی‌های تورم در انگلیس نوشت: بسیاری از مردم که زمانی به اصطلاح دخلشان به خرجشان می‌رسید اکنون مجبور شده‌اند تغییراتی در عادات غذایی خود بدهند مثلاً گوشت نخرند و یا حتی فراموش کنند شبکه برق و گاز در خانه دارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, انگلستان, اوکراین, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, گزارش

مسکو ورود نخست وزیر و وزیر خارجه ژاپن به روسیه را ممنوع کرد

وزارت خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، مسکو ورود وزیر امور خارجه و نخست وزیر ژاپن به این کشور را به دلیل کارزار غیرمنتظره علیه مسکو از سوی توکیو ممنوع کرده است.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تحریم, جنگ سرد, خبر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا