ابر رادیواکتیو ناشی از مهمات حذف شده اوکراین به اروپا سرریز می‌شود

نیکلای پاترشوف دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه روز جمعه اظهار داشت: نابودی مهمات با اورانیوم تضعیف شده کشورهای غربی که به اوکراین داده بودند، باعث ایجاد یک ابر رادیواکتیو شده که این ابر به سمت کشورهای اروپایی در حال حرکت است. به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، نیکلای پاترشوف با اشاره به حضور سران ... ابر رادیواکتیو ناشی از مهمات حذف شده اوکراین به اروپا سرریز می‌شود

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, اروپا, اوکراین, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا, لهستان

موسسه مطالعاتی آمریکایی از رجعت اروپا به گاز روسیه می‌نویسد

«نشنال اینترست» نوشت، اتحادیه اروپا با وجود تحریم خرید انرژی از روسیه اما از طریق واسطه‌هایی گاز این کشور را با قیمتی بالاتر دریافت می‌کند، به همین دلیل کارشناسان و مقام‌های تاثیرگذار در حوزه انرژی اروپا، پیشنهاد فعال‌سازی دوباره جریان گاز نورداستریم را مطرح می‌کنند. به گزارش ایرنا، مرکز مطالعاتی «نشنال اینترست» آورده است که ... موسسه مطالعاتی آمریکایی از رجعت اروپا به گاز روسیه می‌نویسد

ادامه

آلمان, آمریکا, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اروپا, اروپای غربی, اقتصادی, اوکراین, ایتالیا, جهان, روسیه, مقاله

آمریکا تعداد کلاهک هسته‌ای خود را اعلام کرد

آمریکا با اعلام تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود در بیانیه‌ای ادعا کرد به پیمان هسته‌ای استارت نو احترام می‌گذارد. وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آمریکا در اول مارس ۶۶۲ موشک بالستیک قاره پیما را مستقر کرده است که این تعداد شامل موشک‌های نصب شده در زیردریایی‌ها و هواپیما‌های بمب افکن مجهز به ۱۴۱۹ ... آمریکا تعداد کلاهک هسته‌ای خود را اعلام کرد

ادامه

آمریکا, اوکراین, جهان, چک, خبر, روسیه, میلیتاریسم

حمایت فرانسوی‌ها از مردم فلسطین با راهپیمایی در پاریس+ فیلم

مردم فرانسه نیز امروز در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تظاهرات گسترده‌ای را در پاریس برگزار کردند. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در ادامه حمایت‌های مردمی از مردم مظلوم فلسطین، فرانسوی‌ها هم امروز راهپیمایی گسترده‌ای را در شهر پاریس پایتخت این کشور برگزار کردند. حملات جنگنده‌های اسرائیلی به مناطق مختلف نوارغزه از ... حمایت فرانسوی‌ها از مردم فلسطین با راهپیمایی در پاریس+ فیلم

ادامه

آپارتایت, اروپای غربی, اسراییل, انگلستان, تروریسم, جهان, خبر, فرانسه, فیلم

اعتصاب رانندگان قطار‌ها در انگلیس

رانندگان قطار در انگلیس، در اعتراض به بحران گرانی هزینه‌های زندگی، شرایط نامناسب شغلی و کمبود دستمزدها، دست به اعتصاب زده اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، رانندگان قطار در ۱۶ شرکت از ۱۸ شرکت راه اهن در انگلیس، در اعتراض به گرانی‌ها و بی توجهی دولت به خواست معیشتی انان، از صبح امروز به مدت ... اعتصاب رانندگان قطار‌ها در انگلیس

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگری

شکست حزب محافظه‌کار بوریس جانسون در انتخابات میان دوره‌ای

بر اساس نتایج اولیه، حزب محافظه‌کار بوریس جانسون کنترل پایگاه‌های دیرینه رای خود در لندن را از دست داده و در دیگر نقاط نیز شاهد ریزش آرای خود در انتخابات محلی بوده است.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزرای رویترز، حزب بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در منطقه «واندزوورث» در لندن شکست خورد؛ منطقه‌ای که از ۱۹۷۸ از پایگاه‌های محکم این حزب به شمار می‌آمد. در پایتخت انگلیس، رای‌دهندگان از انتخابات محلی استفاده کردند تا خشم خود نسبت به بحران هزینه‌های زندگی و جنجال «پارتی‌گیت» را ابراز کنند.

 

در انتخابات شورای منطقه «وست‌مینیستر» نیز برای نخستین بار حزب اپوزیسیون کارگر پیروز شد، منطقه‌ای که اغلب نهادهای دولتی در آنجا واقع شده‌اند.

 

محافظه‌کارها همچنین در منطقه بارنت نیز شکست خوردند، منطقه‌ای که از سال ۱۹۶۴، بجز دو انتخابات، در کنترل حزب محافظه‌کار بود.

 

کر استارمر، رهبر حزب کارگر انگلیس در جمع هواداران این حزب گفت: نتایج فوق‌العاده است، واقعا خارق‌العاده است. باور کنید این یک نقطه عطف از اعماق انتخابات سراسری ۲۰۱۹ است.

 

نتایج نهایی این انتخابات که تا اواخر امروز منتشر می‌شود، مهم‌ترین نمود آرای عمومی از سال ۲۰۱۹ است، سالی که بوریس جانسون بزرگترین پیروزی حزب محافظه‌کار را در ۳۰ سال گذشته به‌دست آورد.

 

نتایج اولیه نشان می‌دهد که گرچه این حزب در بعضی از پایگاه‌های مردمی دیرینه خود شکست خورده، اما در مناطق مرکزی و شمالی انگلیس که در سال ۲۰۱۶ حامی سیاست خروج از اتحادیه اروپا بودند، هنوز طرفداران خود را دارد.

 

در همین حال، بوریس جانسون به شکست حزب محافظه‌کار در انتخابات اذعان کرد و گفت که این شکست “پیامی از جانب رای دهندگان برای تمرکز بر مسائل بزرگ‌تر است”.

 

جانسون در اولین واکنش علنی به نتایج انتخابات که طی آن محافظه‌کارها شوراهای اصلی در لندن را از دست داده‌اند، گفت که نتایج اولیه مجموعه‌ای متفاوت از نتایج را برای حزبش به همراه داشت.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وی مسئولیت نتایج را برعهده می‌گیرد، گفت که طبیعتاً این انتخابات میان‌دوره‌ای بوده است. قطعاً مجموعه‌ متفاوتی از نتایج وجود داشت. ما شب سختی را در بخش‌هایی از کشور گذراندیم، اما از جانب دیگر در بخش‌های دیگری از کشور همچنان شاهد هستیم که محافظه‌کارها دستاوردهای چشم‌گیری را در مناطقی رقم زده‌اند که از دیرباز این مناطق به نفع حزب ما رای نداده بودند.

 

جانسون در ماه گذشته میلادی به نقض قوانین قرنطینه کرونا در سال ۲۰۲۰ محکوم شد و نخستین نخست‌وزیر انگلیس شد که در زمان فعالیتش، به نقض قانون محکوم شده است. این انتخابات برای جانسون یک آزمون انتخاباتی به حساب می‌آید.

 

جانسون چندین ماه است که برای بقای سیاسی خود تقلا می‌کند و از دست دادن شوراهای مناطق کلیدی لندن که در آن محافظه‌کارها تقریبا از صفحه محو شدند، فشارها بر روی او را افزایش خواهد داد. این نخست‌وزیر انگلیس با احتمال جرائم بیشتر پلیس به اتهام شرکت در دورهمی‌های دیگر در دوران قرنطینه روبرو است.

 

این انتخابات که روز گذشته (پنجشنبه) برگزار شد، برندگان تقریبا ۷۰۰۰ کرسی شورا را تعیین می‌کند، از جمله تمامی شوراهای بندن، اسکاتلند و ولز و همچنین یک سوم کرسی‌های شورای دیگر نقاط انگلیس.

 

از دست دادن آرای مناطقق وندزوورث، بارنت و وست‌مینیستر نشان‌ می‌دهد که جانسون، که دو بار در انتخابات شهرداری لندن پیروز شده بود، محبوبیت خود را در پایتخت کشورش از دست داده است؛ ظاهرا حمایت او از بریگزیت به قیمت از دست دادن طرفدارانش در لندن تمام شده است، چرا که بخش اعظم رای‌دهندگان در لندن موافق عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا بودند.

 

با این وجود به رغم صدماتی که در انتخابات اخیر به حزب محافظه‌کار وارد آمد، اما کرسی‌های از دست رفته این حزب آنقدرها هم که پیش‌بینی می‌شد زیاد نبود. جان کورتیس، استاد سیاست دانشگاه استراثکلاید می‌گوید، نتایج اولیه نشان می‌دهد که حزب حاکم انگلیس احتمالا ۲۵۰ کرسی را از دست داده باشد؛ آماری که با عدد پیش‌بینی شده ۸۰۰ کرسی، اختلاف زیادی دارد و کورتیس معتقد است که به این ترتیب شاید حزب اپوزیسیون کارگر در انتخابات آینده به عنوان بزرگترین حزب ظاهر نشود.

 

با این حال، برخی از رهبران شوراهای محافظه‌کار جریمه شدن جانسون و هزینه‌های بالای زندگی در دولت او را دلیل از دست دادن کرسی‌های حزب محافظه‌کار دانسته و از جانسون خواستند استعفا دهد.

 

پیش از این نیز برخی از هم‌حزبی‌های جانسون به بحران پارتی‌گیت اعتراض کرده و به دنبال تشکیل جلسه رای اعتماد به این نخست‌وزیر انگلیس بودند.

فرانسه؛ حزب‌های سبز، سوسیالیست و کمونیست به همراه حزب «ملانشون» اتحاد چپ تشکیل دادند

اتحاد چپگراها در فرانسه، در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور با پیوستن حزب سوسیالیست این کشور به ائتلاف «اتحادیه مردمی نوین زیست‌بوم‌گرا و اجتماعی» به رهبری «ژان لوک ملانشون» تقویت شد.

ادامه

جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

نیویورک تایمز؛ یک‌چهارم مردم انگلیس از تأمین هزینه‌های زندگی عاجزند!

نیویورک تایمز طی گزارشی از سختی‌های تورم در انگلیس نوشت: بسیاری از مردم که زمانی به اصطلاح دخلشان به خرجشان می‌رسید اکنون مجبور شده‌اند تغییراتی در عادات غذایی خود بدهند مثلاً گوشت نخرند و یا حتی فراموش کنند شبکه برق و گاز در خانه دارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, انگلستان, اوکراین, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, گزارش

مسکو ورود نخست وزیر و وزیر خارجه ژاپن به روسیه را ممنوع کرد

وزارت خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، مسکو ورود وزیر امور خارجه و نخست وزیر ژاپن به این کشور را به دلیل کارزار غیرمنتظره علیه مسکو از سوی توکیو ممنوع کرده است.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تحریم, جنگ سرد, خبر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا