فقرِ ارزیابی از «فقر» از سوی سازمان ملل

رائو ایندرجیت سینگ، وزیر برنامه‌ریزی هند، در راجیا سبها (شورای ایالت‌ها، یکی از مجلس‌های قانون‌گذاری در هند) در ۱۴ فروردین‌ماه سال جاری گفت دولت هیچ داده‌ای برای برآورد سطح فقر پس از سال‌های ‍۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ ندارد، بنابراین نمی‌داند چند نفر از چنبرهٔ فقر رهایی یافته‌اند. از طرف دیگر در ۲۷ تیرماه سال جاری برنامه ... فقرِ ارزیابی از «فقر» از سوی سازمان ملل

ادامه

جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, سازمان ملل, فقر, کودکان, گرسنگی, مقاله, هندوستان

هزاران نفر در اعتراض به افزایش فقر و گرسنگی در آرژانتین تظاهرات کردند

هزاران نفر از مردم آرژانتین جمعه در اعتراض به فقر و گرسنگی و تورم افسار گسیخته به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی از جمله «نه به افزایش هزینه حمل و نقل»، «گرسنه منتظر نمی‌ماند» و «دیگ‌ها خالی است، جیب‌ها هم خالی است» سر دادند. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران نفر از مردم ... هزاران نفر در اعتراض به افزایش فقر و گرسنگی در آرژانتین تظاهرات کردند

ادامه

آرژانتین, آمریکای لاتین, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر, کارگری, گرسنگی, معلمان

پیرامون اعتراض کشاورزان آلمان؛ همبستگی با کشاورزان یک ضرورت اجتماعی است!

در اولین روزهای سال ۲۰۲۴ میلادی واضح گردید که بخار از ظرف جوشان رها شده است. مطالباتی که در اعتصابات هشدار دهنده سال گذشته بیان گردید، در اعتراضات امسال مجددا تکرار شد: مردم از سیاست های دولت ناراضی هستند. “هاگن لش” از مؤسسه اقتصاد آلمان، با نگرانی گفت: “اگر اعتراض کشاورزان الگو شود، ما با ... پیرامون اعتراض کشاورزان آلمان؛ همبستگی با کشاورزان یک ضرورت اجتماعی است!

ادامه

آلمان, اقتصادی, اوکراین, پناهجویی, روسیه, زنان, فقر, کارگری, کشاورزی, کودکان, مقاله

گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

تداوم کاهش سطح زندگی توده‌های مردم مطابق گزارش مرکز آمار در دی‌ماه سال جاری تورم نقطه‌به‌نقطه خانوارهای کشور ۳۸٫۵ درصد بوده است، یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۳۸ درصد بیشتر از دی‌ماه سال قبل – طی یک سال – هزینه پرداخت کرده‌اند. این درحالی ‌است که درآمدشان به‌هیچ‌وجه مطابق نرخ تورم نبوده است. نرخ رشد ... گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ادامه

آزادی, آزادی‌های دموکراتیک, استثمار, اقتصادی, امنیت شغلی, ایران, بازنشستگان, پرستاری, حقوق بشر, روزنامه نگاران, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فساد, فقر, قضایی, کارگری, کودکان, کودکان کار, گزارش, مبارزه طبقاتی, معلمان, معیشت, نئولیبرالیسم, همبستگی

تداوم مبارزه برای گذر از سدّ دیکتاتوری مذهبی، ۴۵ سال پس از انقلاب برضد دیکتاتوری سلطنتی

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، سخنرانی‌های مزوّرانه و تهدیدآمیز علی خامنه‌ای در مورد انتخابات ۱۱ اسفند مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و برگزاری انواع نمایش‌های تبلیغاتی برای پُراهمیت نشان دادن این انتخابات در هفته‌های گذشته ادامه یافت. هدف همهٔ این‌ها اثرگذاری بر افکار عمومی و جلب آن‌ها به شرکت در انتخابات است، گرچه شواهد حاکی ... تداوم مبارزه برای گذر از سدّ دیکتاتوری مذهبی، ۴۵ سال پس از انقلاب برضد دیکتاتوری سلطنتی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, استقلال, اسراییل, اسلام سیاسی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, جهان, خاورمیانه, خصوصی‌سازی, عدالت اجتماعی, عراق, عمان, غارتگری, فقر, معلمان, نئولیبرالیسم

۲۰۰۰ زن بی خانمان در تهران

فاطمه دانشور در نشست خبری با موضوع «گزارش عملکرد کمیته اجتماعی در حوزه کودکان کار» گفت: ما ۲۱ بازدید از حاشیه شهر تهران به ویژه هرندی داشتیم که عمده بازدیدها از ۲۳ شب تا سه صبح بوده است. این بازدیدها از محلات پرخطر منجر به ۶۳ گزارش در حوزه‌های زنان، کودکان، کارتن‌خوابی، ناامنی اجتماعی و … شد.

 

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه ما چالش اتباع را در بحث کودکان کار داریم، گفت: این اتباع ساکن ایران هستند و ما نیاز به ساختار نظام‌مند، قانونمند و زیرساخت برای حمایت از آنها داریم.

 

دانشور افزود: شهرداری به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه ورود کند و هماهنگی بین بخشی هم وجود ندارد؛ به همین دلیل ما گزارش‌هایمان را به نهادهای مختلف و مسئول ارائه داده‌ایم.

 

حدود دو هزار زن بی خانمان در تهران داریم

 

وی با انتقاد از این موضوع که در مدیریت شهری نگاه مردانه قالب است، گفت: ما بازدیدهای متعددی از سامان‌سراها داشتیم؛ بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کارتن‌خواب زن در تهران داریم که مانند آقایان برای آنها گرمخانه مشخص نشده بود؛ در واقع برای زن‌ها فقط سامان‌سرا طراحی و دیده شده است.

 

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: این سامان‌سرا در لویزان و برای معتادان متجاهر ایجاد شده و نبود گرمخانه، NGOهای فعال و… نشان می‌دهد ما باید بر روی زنان کارتن‌خواب و معتاد تمرکز بیشتری داشته باشیم.

 

دانشور با اشاره به بازدید خود از خیریه‌ها نیز گفت: ما تلاش کردیم خیریه‌های فعال را شناسایی کنیم و در این زمینه ۶۱ بازدید نیز از خیریه‌ها داشته‌ایم.

 

وی اضافه کرد: بیشتر خیریه‌های فعال در حوزه کودکان کار با خلاء فضا روبرو هستند؛ لذا ما با پیگیری‌های فراوان، ۱۷ مرکز پرتو را در اختیار انجمن‌های فعال قرار داده‌ایم.

 

عضو شورای شهر تهران با اشاره به راه‌اندازی مدارس «صبح رویش» اظهار داشت: آنچه در برنامه توسعه پنجم در این زمینه قرار گرفت، راهبرد شهرداری بود و این ورود واقعاً بی‌نظیر بود.

 

تقویت NGO های فعال در حوزه زنان

 

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به بازدید از مکان‌های نگهداری زنان معتاد گفت: ما متوجه شدیم مرکزی برای زمان پس از ترخیص این بانوان وجود ندارد، پیگیری‌ها منجر به این شد که «بهاران» ویژه زنان معتاد ایجاد شود.

 

وی در بحث زندان زنان نیز افزود: در بازدیدهایی که داشتیم، با زنان متعددی روبرو شدیم که به دلایل جرایم غیرعمد و رقم‌های اندک در زندان به سر می‌برند؛ لذا مصوبه‌ای آوردیم که شهرداری موظف شد دو میلیارد تومان برای آزادسازی آنها اختصاص دهد که این مبلغ به سه میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

نوزادان معتاد باید سم‌زدایی شوند

 

دانشور با اشاره به ۸۲ بازدید از سازمان‌های اجتماعی گفت: یکی از موضوعاتی که در این بازدیدها مورد توجه بود، فروش نوزادان توسط مادران معتاد بود.

 

وی تصریح کرد: این بازدیدها منتج به ابلاغیه‌ای شد که بچه‌هایی که مادر معتاد دارند، حتماً باید بعد از تولد سم‌زدایی شوند و به صورت فوریت این موضوع به بهزیستی اعلام شود تا آنها مسئولیت بچه را بر عهده بگیرند.

 

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران توضیح داد: این باعث شد ۷۰ درصد این کودکان که احتمال فروش آنها توسط مادران معتاد وجود داشت، به بهزیستی‌ها منتقل شوند.

 

دانشور با بیان اینکه نگران این بودیم که این بچه‌ها در بهزیستی رسوب کنند، گفت: قرار شد طول اقامت بچه‌ها در بهزیستی کاهش یابد؛ لذا ما طول اقامت آنها را به زیر ۶ ماه کاهش دادیم.

 

وی تأکید کرد: به ازای هر نوزاد شیرخوار، ۷ متقاضی پذیرش وجود دارد یعنی ما با کمبود متقاضی مواجه نیستیم.

مهر

خبرگزاری آلمان، از قطع گاز و برق بسیاری از خانوارها در آلمان بر اثر فقر خبر داد

به گزارش روزنامه “پاسایر نویه پرسه”، بر اساس پاسخ دولت آلمان به یک درخواست حزب چپ پارلمان این کشور بیش از ۳۳۰۰ هزار خانوار در آلمان در عرض یک سال گذشته با قطعی برق مواجه بوده اند. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ شمار قطعی های برق سالانه در بین خانوارهای آلمانی بین حدود ۳۱۲ هزار ... خبرگزاری آلمان، از قطع گاز و برق بسیاری از خانوارها در آلمان بر اثر فقر خبر داد

ادامه

المان, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

رئیس کمیته امداد امام: با حداقل حقوق ۸۱۲ هزار تومانی ۱۱ میلیون زیر خط فقر زندگی می‌کنند

«پرویز فتاح» رئیس کمیته امداد امام خمینی در برنامه «تیتر امشب»،  شنبه / ۷ اسفند، گفته است که با حداقل حقوق ۸۱۲ هزار تومانی ۱۱ میلیون نفر از جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.   به گفته فتاح حتی اگر حداقل حقوق را ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم در نظر بگیریم در آن صورت ... رئیس کمیته امداد امام: با حداقل حقوق ۸۱۲ هزار تومانی ۱۱ میلیون زیر خط فقر زندگی می‌کنند

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, فقر

یورو استات: حدود ۶ میلیون شهروند مسن آلمانی در معرض خطر فقر قرار دارند

بر اساس آمار یورو استات تعداد افراد مسن در معرض خطر فقر در آلمان به طرز چشمگیری افزایش یافته و به حدود ۶ میلیون نفر رسیده است.   به نقل از روزنامه “لایزیتسر روند شای”، همواره افراد مسن بیشتری در آلمان در معرض تهدید فقر و محرومیت قرار می گیرند.   در سال ۲۰۱۵ حدود ... یورو استات: حدود ۶ میلیون شهروند مسن آلمانی در معرض خطر فقر قرار دارند

ادامه

المان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فقر

سیاست های مخرب رژیم، فقر و محرومیت تکان دهندۀ و امنیتِ شغلی طبقهٔ کارگر

نتیجهٔ اجرایِ سیاست‌های اقتصادی ویرانگرِ دیکته‌شده از سوی نهادهای امپریالیستی “صندوق بین‌المللی پول” و “بانک جهانی” جهتِ “آزادسازیِ” اقتصاد، ویرانیِ تولید ملی کشورمان و بیکاری میلیون‌ها تن از زحمتکشان بوده است. رژیم ضدملی ولایت‌فقیه علاوه بر دستیابی به منابع مالی کلان، یورشی هم‌زمان را به معیشت و حقوقِ کارگران به‌وسیلهٔ لایحهٔ “اصلاح قانون کار”، چپاولِ ... سیاست های مخرب رژیم، فقر و محرومیت تکان دهندۀ و امنیتِ شغلی طبقهٔ کارگر

ادامه

ایران, حقوق بشر, فقر, کارگری, مقاله