مرگ بیش از ۱۶۰ افغان در سرمای کم سابقه

مقامات افغانستان اعلام کردند بیش از ۱۶۰ نفر طی ماه گذشته در حالی که با سخت‌ ترین زمستان در بیش از یک دهه گذشته مواجه شدند از سرما در این کشور جان باختند. به گزارش روز جمعه ایرنا از رویترز، «شفیع الله رحیمی» سخنگوی وزارت مدیریت بحران افغانستان گفت : «بدلیل سرمای هوا از ۱۰ ... مرگ بیش از ۱۶۰ افغان در سرمای کم سابقه

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, اقتصادی, جهان, حقوق بشر, فقر, گزارش, محیط زیست

آیا بدون مبارزۀ سازمان یافته کارگری به ‌مزد عادلانه می‌توان دست یافت؟

افزایش عمومی سطح مزدها به کاهش نرخ عمومی سود منجر می‌شود، ولی به‌طورکلی، تأثیری بر قیمت کالاها نخواهد داشت۱.    کارل مارکس رژیم ولایی هم‌زمان با سرکوب خونین مبارزات مردمی، به دستمزد و امنیت شغلی کارگران با هدف ممانعت از پیوند مبارزهٔ طبقه کارگر با جنبش مردمی یورشی گسترده‌ سازمان داده ‌است. با تورم لگام‌گسیخته ... آیا بدون مبارزۀ سازمان یافته کارگری به ‌مزد عادلانه می‌توان دست یافت؟

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

بیانیهٔ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران: خطر اعدام جان زندانیان سیاسی ایران را تهدید می‌کند

دوستان، رفقا و همرزمان گرامی! همان‌طور که اطلاع دارید، نزدیک به ۴ ماه از تولد جنبش «زن، زندگی، آزادی» علیه رژیم دیکتاتوری حاکم در ایران می‌گذرد. این جنبش با تظاهرات مسالمت‌آمیز زنان و دیگر نیروهای اجتماعی، از جمله دانشجویان و دانش آموزان، معلمان، و کارگران در اعتراض به قتل مهسا امینی در سپتامبر گذشته آغاز ... بیانیهٔ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران: خطر اعدام جان زندانیان سیاسی ایران را تهدید می‌کند

ادامه

آزادی, اجتماعی, استبدادی, ایران, بیانیه, حقوق بشر, دانشجویی, دهقانی, زنان, فقر, کارگری

اخراج کارگران از کار، مشکلاتِ معیشتی و انصراف از ادامه زندگی

انتشار خبر خودکشیِ دو کارگر در یک هفته و همچنین آمارِ بالای اخبار منتشر شده از خودکشیِ کارگران از ابتدای سال تا کنون را باید زنگِ خطری جدی دانست. خودکشی‌هایی که عمده‌ترین علت آن‌ها اخراج از کار و مشکلاتِ اقتصادی و معیشتی است. به گزارش خبرنگار ایلنا، «آرش تبرک»، یکی از کارگران شرکتی پتروشیمی چوار ... اخراج کارگران از کار، مشکلاتِ معیشتی و انصراف از ادامه زندگی

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, گزارش

چرا رژیم ولایت فقیه با ترمیم مزد مخالفت می‌کند؟ با سازمان‌دهی اعتصاب برای دستیابی به افزایش عادلانهٔ مزد پیکار کنیم

با افزایش سرسام‌آور قیمت دلار و سقوط ارزش پول ملی درحالی که حذف ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی سبب افزایش لگام گسیختهٔ نرخ تورم کالاهای اساسی شده است، رژیم ضدمردمی ولایت فقیه با ترمیم مزد مخالفت می‌کند. مطابق معمول، وعدهٔ دولت رئیسی و مجلس به‌اجرای طرح کالابرگ جهت جبران اثرات ویرانگر حذف ارز دولتی از کالاهای ... چرا رژیم ولایت فقیه با ترمیم مزد مخالفت می‌کند؟ با سازمان‌دهی اعتصاب برای دستیابی به افزایش عادلانهٔ مزد پیکار کنیم

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فقر, مقاله

۲۰۰۰ زن بی خانمان در تهران

فاطمه دانشور در نشست خبری با موضوع «گزارش عملکرد کمیته اجتماعی در حوزه کودکان کار» گفت: ما ۲۱ بازدید از حاشیه شهر تهران به ویژه هرندی داشتیم که عمده بازدیدها از ۲۳ شب تا سه صبح بوده است. این بازدیدها از محلات پرخطر منجر به ۶۳ گزارش در حوزه‌های زنان، کودکان، کارتن‌خوابی، ناامنی اجتماعی و … شد.

 

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه ما چالش اتباع را در بحث کودکان کار داریم، گفت: این اتباع ساکن ایران هستند و ما نیاز به ساختار نظام‌مند، قانونمند و زیرساخت برای حمایت از آنها داریم.

 

دانشور افزود: شهرداری به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه ورود کند و هماهنگی بین بخشی هم وجود ندارد؛ به همین دلیل ما گزارش‌هایمان را به نهادهای مختلف و مسئول ارائه داده‌ایم.

 

حدود دو هزار زن بی خانمان در تهران داریم

 

وی با انتقاد از این موضوع که در مدیریت شهری نگاه مردانه قالب است، گفت: ما بازدیدهای متعددی از سامان‌سراها داشتیم؛ بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کارتن‌خواب زن در تهران داریم که مانند آقایان برای آنها گرمخانه مشخص نشده بود؛ در واقع برای زن‌ها فقط سامان‌سرا طراحی و دیده شده است.

 

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: این سامان‌سرا در لویزان و برای معتادان متجاهر ایجاد شده و نبود گرمخانه، NGOهای فعال و… نشان می‌دهد ما باید بر روی زنان کارتن‌خواب و معتاد تمرکز بیشتری داشته باشیم.

 

دانشور با اشاره به بازدید خود از خیریه‌ها نیز گفت: ما تلاش کردیم خیریه‌های فعال را شناسایی کنیم و در این زمینه ۶۱ بازدید نیز از خیریه‌ها داشته‌ایم.

 

وی اضافه کرد: بیشتر خیریه‌های فعال در حوزه کودکان کار با خلاء فضا روبرو هستند؛ لذا ما با پیگیری‌های فراوان، ۱۷ مرکز پرتو را در اختیار انجمن‌های فعال قرار داده‌ایم.

 

عضو شورای شهر تهران با اشاره به راه‌اندازی مدارس «صبح رویش» اظهار داشت: آنچه در برنامه توسعه پنجم در این زمینه قرار گرفت، راهبرد شهرداری بود و این ورود واقعاً بی‌نظیر بود.

 

تقویت NGO های فعال در حوزه زنان

 

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به بازدید از مکان‌های نگهداری زنان معتاد گفت: ما متوجه شدیم مرکزی برای زمان پس از ترخیص این بانوان وجود ندارد، پیگیری‌ها منجر به این شد که «بهاران» ویژه زنان معتاد ایجاد شود.

 

وی در بحث زندان زنان نیز افزود: در بازدیدهایی که داشتیم، با زنان متعددی روبرو شدیم که به دلایل جرایم غیرعمد و رقم‌های اندک در زندان به سر می‌برند؛ لذا مصوبه‌ای آوردیم که شهرداری موظف شد دو میلیارد تومان برای آزادسازی آنها اختصاص دهد که این مبلغ به سه میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

نوزادان معتاد باید سم‌زدایی شوند

 

دانشور با اشاره به ۸۲ بازدید از سازمان‌های اجتماعی گفت: یکی از موضوعاتی که در این بازدیدها مورد توجه بود، فروش نوزادان توسط مادران معتاد بود.

 

وی تصریح کرد: این بازدیدها منتج به ابلاغیه‌ای شد که بچه‌هایی که مادر معتاد دارند، حتماً باید بعد از تولد سم‌زدایی شوند و به صورت فوریت این موضوع به بهزیستی اعلام شود تا آنها مسئولیت بچه را بر عهده بگیرند.

 

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران توضیح داد: این باعث شد ۷۰ درصد این کودکان که احتمال فروش آنها توسط مادران معتاد وجود داشت، به بهزیستی‌ها منتقل شوند.

 

دانشور با بیان اینکه نگران این بودیم که این بچه‌ها در بهزیستی رسوب کنند، گفت: قرار شد طول اقامت بچه‌ها در بهزیستی کاهش یابد؛ لذا ما طول اقامت آنها را به زیر ۶ ماه کاهش دادیم.

 

وی تأکید کرد: به ازای هر نوزاد شیرخوار، ۷ متقاضی پذیرش وجود دارد یعنی ما با کمبود متقاضی مواجه نیستیم.

مهر

خبرگزاری آلمان، از قطع گاز و برق بسیاری از خانوارها در آلمان بر اثر فقر خبر داد

به گزارش روزنامه “پاسایر نویه پرسه”، بر اساس پاسخ دولت آلمان به یک درخواست حزب چپ پارلمان این کشور بیش از ۳۳۰۰ هزار خانوار در آلمان در عرض یک سال گذشته با قطعی برق مواجه بوده اند. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ شمار قطعی های برق سالانه در بین خانوارهای آلمانی بین حدود ۳۱۲ هزار ... خبرگزاری آلمان، از قطع گاز و برق بسیاری از خانوارها در آلمان بر اثر فقر خبر داد

ادامه

المان, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

رئیس کمیته امداد امام: با حداقل حقوق ۸۱۲ هزار تومانی ۱۱ میلیون زیر خط فقر زندگی می‌کنند

«پرویز فتاح» رئیس کمیته امداد امام خمینی در برنامه «تیتر امشب»،  شنبه / ۷ اسفند، گفته است که با حداقل حقوق ۸۱۲ هزار تومانی ۱۱ میلیون نفر از جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.   به گفته فتاح حتی اگر حداقل حقوق را ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم در نظر بگیریم در آن صورت ... رئیس کمیته امداد امام: با حداقل حقوق ۸۱۲ هزار تومانی ۱۱ میلیون زیر خط فقر زندگی می‌کنند

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, فقر

یورو استات: حدود ۶ میلیون شهروند مسن آلمانی در معرض خطر فقر قرار دارند

بر اساس آمار یورو استات تعداد افراد مسن در معرض خطر فقر در آلمان به طرز چشمگیری افزایش یافته و به حدود ۶ میلیون نفر رسیده است.   به نقل از روزنامه “لایزیتسر روند شای”، همواره افراد مسن بیشتری در آلمان در معرض تهدید فقر و محرومیت قرار می گیرند.   در سال ۲۰۱۵ حدود ... یورو استات: حدود ۶ میلیون شهروند مسن آلمانی در معرض خطر فقر قرار دارند

ادامه

المان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فقر

سیاست های مخرب رژیم، فقر و محرومیت تکان دهندۀ و امنیتِ شغلی طبقهٔ کارگر

نتیجهٔ اجرایِ سیاست‌های اقتصادی ویرانگرِ دیکته‌شده از سوی نهادهای امپریالیستی “صندوق بین‌المللی پول” و “بانک جهانی” جهتِ “آزادسازیِ” اقتصاد، ویرانیِ تولید ملی کشورمان و بیکاری میلیون‌ها تن از زحمتکشان بوده است. رژیم ضدملی ولایت‌فقیه علاوه بر دستیابی به منابع مالی کلان، یورشی هم‌زمان را به معیشت و حقوقِ کارگران به‌وسیلهٔ لایحهٔ “اصلاح قانون کار”، چپاولِ ... سیاست های مخرب رژیم، فقر و محرومیت تکان دهندۀ و امنیتِ شغلی طبقهٔ کارگر

ادامه

ایران, حقوق بشر, فقر, کارگری, مقاله