اعتراف مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به بدهی ۶۰۰ هزار میلیاردی دولت به تامین اجتماعی

حالا که ادعای شفافیت دارید بگویید، اعضای هیات مدیره‌ها در زیرمجموعه‌های سازمان که امروز به حیاط خلوت دولت‌ها بدل شده، چقدر حقوق ماهانه می‌گیرند؟ به گزارش خبرنگار ایلنا، «بدهی ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت‌ها به تامین اجتماعی»، این رقم سنگین را فعالان صنفی مطرح نکرده‌اند بلکه بیانِ صریحِ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در شانزدهم دیماه ... اعتراف مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به بدهی ۶۰۰ هزار میلیاردی دولت به تامین اجتماعی

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

اعتراض «بازنشستگان مس سرچشمه» در تهران؛ صندوق بازنشستگی نباید زیرمجموعه وزارت رفاه باشد

بازنشستگان مس سرچشمه به انتقال صندوق مس بدون رضایت سهامداران به زیرمجموعه وزارت رفاه انتقاد کردند. بازنشستگان مس سرچشمه در تماس با خبرنگار ایلنا، از اعتراض صنفی امروز خود خبر دادند. این بازنشستگان می‌گویند: امروز در تهران مقابل دفتر شرکت ملی صنایع مس ایران در خیابان ولیعصر جمع شدیم؛ در کرمان نیز بازنشستگان مقابل دفتر ... اعتراض «بازنشستگان مس سرچشمه» در تهران؛ صندوق بازنشستگی نباید زیرمجموعه وزارت رفاه باشد

ادامه

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی

بالا بردن حقوق و دستمزد موجب گردش اقتصاد می‌شود

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی معتقد است از افزایش حقوق و دستمزد نباید هراس داشت بلکه باید از آن استقبال کرد زیرا بالا بردن حقوق و دستمزد گردش اقتصاد، رونق تولید داخلی و افزایش فرصت‌های شغلی را به دنبال دارد. فتح الله بیات در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فرایند تعیین حداقل دستمزد ... بالا بردن حقوق و دستمزد موجب گردش اقتصاد می‌شود

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان تفسیری از فتحی فاضل در چهارمین سالگرد آغاز انقلاب سودان چهار سال پس از قیام مردمی در شهر “اُم درمان” در دسامبر ۲۰۱۸ [آذر ۱۳۹۷]، که آغاز سلسله وقایعی بود که در نهایت به بیرون کردن عمر البشیر، دیکتاتور سودان،  از قدرت در بهار ۲۰۱۹ [فروردین ۱۳۹۸] منجر ... نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

ادامه

جهان, دیدگاه, سودان, سیاسی, شمال افریقا, صلح, کارگری, کمونیسم, معلمان, مقاله

حمله دستگاه اطلاعاتی کره جنوبی به دفاتر اتحادیه‌های کارگری این کشور جهت سرکوب

دفتر مرکزی ITUC برخورد امنیتی دولت کره جنوبی با اتحادیه‌های کارگری این کشور را به‌عنوان یک حمله آشکار به دموکراسی و جنبش‌های کارگری و مقاوله‌نامه‌های جهانی ILO (سازمان جهانی کار) محکوم کرده است. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری (ITUC)، یورش سرویس‌های اطلاعات و امنیت ملی کره جنوبی به ... حمله دستگاه اطلاعاتی کره جنوبی به دفاتر اتحادیه‌های کارگری این کشور جهت سرکوب

ادامه

آزادی, اختلاف طبقاتی, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, کره جنوبی

شبکه حمل و نقل فرانسه، پرتغال، ایتالیا و انگلستان در آستانه اعتصاب کامل کارکنان و کارگران

اعتصابات گسترده حمل و نقلی در اروپا قرار است تا انتهای زمستان سال ۲۰۲۳ برگزار شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از یورونیوز، پس از اختلالات گسترده کریسمس ناشی از اعتصابات کارکنان بخش حمل و نقل، اقدامات برای سازماندهی اعتصاب قرار است امسال در سراسر اروپا تا قبل از پایان زمستان انجام شود. 

بنابر این گزارش، از آنجا که بحران هزینه‌های زندگی و تورم دو رقمی در اروپا همچنان در حال افزایش است، بسیاری در حال انجام اقداماتی برای پرداخت حقوق متناسب با هزینه‌ها و بهبود شرایط کاری پس از کرونا هستند. 

در تمام اعتصابات حمل و نقلی در اروپا که قرار است تا انتهای زمستان سال ۲۰۲۳ انجام شود. اتحادیه‌های فرانسه «حمل و نقل صفر» را هدف نهایی اعتصاب خود قرار داده و می‌خواهند شبکه‌های حمل و نقل عمومی بین شهری را قفل کنند. 

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه اخیراً اعلام کرده است که مردم فرانسه قبل از بازنشستگی باید دو سال بیشتر کار کنند، یعنی حداقل تا سن ۶۴ سالگی سن بازنشستگی افزایش می‌یابد که اعتراضات میلیونی کارگران و بازنشستگان و روشنفکران فرانسوی کارکنان بخش حمل و نقل این کشور را نیز جسور ساخته است. 

لایحه اصلاحات بازنشستگی در ۲۳ ژانویه به وزرا ارائه می‌شود و ممکن است در این روز اختلال بیشتری در شبکه حمل و نقل به دلیل اعتصابات ایجاد شود، اگرچه اتحادیه‌ها هنوز قصد خود را تأیید نکرده‌اند. 

اتحادیه CGT-RATP که نماینده کارگران حمل‌ونقل در پاریس است، می‌گوید هدف آن رسیدن به وضعیت و نقطه «حمل و نقل صفر» است. 

اتحادیه CGT یا همان کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه همچنین از کارکنان پالایشگاه و سایر کارکنان بخش بنزین خواسته است تا در ۲۶ ژانویه به مدت ۴۸ ساعت و در ۶ فوریه ۴۸ ساعت اعتصاب کنند. اعتصابات مشابه در سال ۲۰۲۲ باعث شد که پمپ بنزین‌ها خشک شوند و رانندگان ساعت‌ها منتظر بمانند تا خودروهای خود را پر کنند. 

اعتصاب راه آهن و حمل و نقل عمومی در ایتالیا نیز از رویدادهای عجیب این روزهای اروپای غربی و جنوبی است. 

بیشتر اعتصاب‌هایی که در ژانویه امسال در ایتالیا برگزار می‌شود، محلی و بر سر مسائل صنفی داخلی واحدها هستند و انتظار نمی‌رود که اختلال بزرگی ایجاد کنند. آن‌ها شامل اعتصاب کارکنان اپراتور اصلی قطار ایتالیایی Trenitalia در طول ماه هستند. می‌توان تاریخ‌های اقدام به اعتصاب را در وب سایت وزارت حمل و نقل ایتالیا به همراه اطلاعیه‌های اعتراضی این وزارت دید. 

برای کسانی که قصد رانندگی دارند، شایان ذکر است که پمپ بنزین‌های ایتالیا در اعتراض به پیشنهاداتی مبنی بر مقصر افزایش قیمت‌ها در تاریخ ۲۵ تا ۲۶ ژانویه (آخر این هفته) اعتصاب خواهند کرد. اکثر پمپ بنزین‌ها، به ویژه پمپ بنزین‌ها در بزرگراه‌ها، احتمالاً به مدت ۴۸ ساعت بسته خواهند بود. 

اعتصاب کارکنان TAP در پرتغال نیز توسط رسانه‌های کارگری این کشور خبررسانی شده است. خدمه کابین هواپیمای TAP پرتغال در پایان ژانویه به مدت هفت روز اعتصاب خواهند کرد. خروج از ۲۵ تا ۳۱ ژانویه پس از اقدام صنعتی در ماه دسامبر انجام می‌شود که باعث لغو صدها پرواز خواهد شد و هزاران مسافر را تحت تأثیر قرار داد. 

پرتغالی‌ها به دنبال تبدیل وضعیت قراردادی به ثابت در توافق خود با دولت هستند. قانون پرتغال این است که برخی از پروازهای محافظت شده همچنان باید در طول اعتصابات مانند پروازهای آزور و مادیرا که برای جوامع مهاجر حیاتی هستند، به هر نحو ممکن انجام شود. کارکنان این شرکت هواپیمایی دولتی خواستار دستمزد بیشتر و شرایط کاری بهتر پس از بحران کرونا هستند. 

 ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان صنعت حمل و نقل در انگلیس نیز قرار است به اعتصابات بپیوندند. 

حدود ۱۰۰ هزار نفر از نیروهای حوزه فرودگاه‌ها و قطارهای انگلیس در ۱ فوریه در بریتانیا دست به اعتصاب می‌زنند تا هم شبکه داخل شهری و هم شبکه بین کشوری و بین شهری درگیر اعتصابات شوند. این شامل کارگران گمرک و باراندازهای بندری انگلستان نیز می‌شود که در طول تعطیلات کریسمس از اعتصاب خود به منظور آزار ندیدن مردم در تعطیلات عید دست کشیدند. 

اعتصابات قبلی شامل کارگران نیروی مرزی در فرودگاه‌های هیترو، گاتویک، منچستر، گلاسکو کاردیف و بیرمنگام و همچنین بندر نیوهون در شرق ساسکس بود. اما این اقدام در ماه فوریه می‌تواند شامل همه کارکنان از جمله کارکنان بندر دوور انگلیس شود که از بنادر مهم تجاری است.

با دستمزدِ «کمتر از ۱۸ میلیون تومان» زندگی ممکن نیست

وقتی کارگران معتقدند که هزینه‌های زندگی کمتر از ۱۷ یا ۱۸ میلیون تومان نیست، برخی نمایندگان مجلس و گروهی در دولت، روی عددهای حول و حوش ۲۰ درصد مانور می‌دهند و می‌خواهند هر طور شده از محاسبه‌ی سبد معیشت طفره بروند. به گزارش خبرنگار ایلنا، شنبه اولین جلسه رسمی دستمزد ۱۴۰۲ است و تا امروز ... با دستمزدِ «کمتر از ۱۸ میلیون تومان» زندگی ممکن نیست

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

رویایِ خانه‌دار شدن با حقوق ۶ میلیون تومانی!

امروز که بیش از۵۰درصد از کارگران اجاره‌نشین هستند و حداقل دستمزدِ کارگران فاصله‌ی ۹ میلیونی با خطِ فقرِِ اعلام شده از سوی مراجع رسمی دارد، خانه‌دار شدن بیش از پیش دست‌نیافتنی شده است. وعده‌ی ساختِ مسکن برای گروه‌های نیازمند جامعه، وعده‌ی همیشگیِ دولت‌ها بوده است، وعده‌ای که هیچ زمانی آنچنان که باید نتوانسته باری از ... رویایِ خانه‌دار شدن با حقوق ۶ میلیون تومانی!

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

حضور «۲ میلیون نفری» فرانسوی‌ها در اعتراضات ۱۹ ژانویه؛ اتحادیه‌های کارگری استقبال کردند

صدها هزار نفر در فرانسه روز پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه به خیابان‌ها آمدند و خواستار انصراف دولت از طرحش برای انجام اصلاحات در قوانین بازنشستگی این کشور شدند. یورونیوز؛ اعتصاب‌های این روز، سیستم حمل و نقل عمومی را از کار انداخت، مدارس را تعطیل و خدمات‌رسانی در بخش انرژی را کند کرد. این اعتراضات در پاریس، ... حضور «۲ میلیون نفری» فرانسوی‌ها در اعتراضات ۱۹ ژانویه؛ اتحادیه‌های کارگری استقبال کردند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, فرانسه, فیلم, کارگری

تشدید شکاف‌ها در جامعه انگلیس در سایه سیاست‌های ضد‌اعتصابی “ریشی سوناک”

این روزها اعتصاب‌ها در انگلیس به طور بی سابقه‌ای در حال گسترش است و سیاست‌های ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس هم خشم مردمی را افزایش داده و به شکاف‌ها در جامعه انگلیس دامن می‌زند. به گزارش تسنیم، روزنامه “وینر سایونگ” در مطلبی به تداوم موج اعتصاب های گسترده در انگلیس پرداخته و نوشت: تعداد زیادی ... تشدید شکاف‌ها در جامعه انگلیس در سایه سیاست‌های ضد‌اعتصابی “ریشی سوناک”

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش