دمشق: فرانسه بداند که دوران قیمومیت به زباله‌دان تاریخ پیوست

وزارت امور خارجه سوریه در واکنش به ادعاهای وزارت خارجه فرانسه، تأکید کرد که پاریس، مسئولیت مهمی در کشتار مردم سوریه دارد.

ادامه

اروپا, استعمار, امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, غرب, غرب اروپا, فرانسه

ترور شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق راستگرا و میلیتاریست ژاپن

شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن، روز جمعه گذشته، هنگام ایراد یک سخنرانی انتخاباتی ترور شد. طرفداری از اقتصاد کلان سرمایه‌داری و میلیتاریسم راستگرایانه، از میراث‌های به‌یاد ماندنی او خواهند بود.

ادامه

اتحاد شوروی, استثمار, استرالیا, استعمار, المان, امپریالیسم, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, جهان, چین, ژاپن, سرمایه‌داری, شرق آسیا, عراق, کارگری, کمونیسم, مقاله, نئولیبرالیسم, ناتو, هندوستان

دوران فاجعه‌بار دیکتاتوری پهلوی‌ها در ایران و اثرات مخرب آن در روی کار آمدن حکومت ارتجاعی و ضد مردمی جمهوری اسلامی

شکست انقلاب بهمن ۵۷ و حاکم شدن رژیم استبدادی و ضد مردمی ولایت فقیه آن‌چنان فاجعه‌ای برای میهن ما بوده است که بازماندگان حکومت پهلوی که در حقیقت عامل‌هایی جدی در رشد روحانیت ارتجاعی در کشور ما بوده‌اند امروز با کمک مالی و تبلیغاتی دست‌راستی‌ترین نیروهای حاکمیت آمریکا، اسرائیل، و عربستان سعودی تلاش می‌کنند تا

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, استعمار, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, ایران, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, دیدگاه, سیاسی, فاشیسم, فقر, کمونیسم, مقاله

سناتور استرالیایی، ملکه انگلیس را “استعمارگر” خواند

نماینده مردمان بومی استرالیا هنگام سوگند یاد کردن در مجلس سنای این کشور، ملکه انگلیس را – که رئیس کشور استرالیا محسوب می‌شود – «استعمارگر» خطاب کرد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هنگامی که «لیدیا تورپ» در مجلس سنای استرالیا به عنوان سناتور سوگند یاد کرد، دست مشت کرده‌اش را بالا آورده و ملکه انگلیس را «استعمارگر» خواند.

 

او که به حزب «سبزها» تعلق دارد، نماینده مردمان بومی استرالیا در مجلس سنای این کشور است، مردمی که با آغاز استعمار انگلیس در این کشور با رنج فراوانی روبرو شده و تنها ۱۰ درصد از آنان از دست استعمارگران و بیماری‌هایی که با خود آوردند، جان سالم به در بردند.

 

او در مجلس سنای کشورش در هنگام ادای سوگند، گفت: «صادقانه و با خلوص نیت سوگند یاد می‌کنم که با ملکه استعمارگر، الیزابت دوم عهد بسته و به او وفادار خواهم بود».

 

الیزابت دوم، ملکه انگلیس است که همچنین رئیس کشور استرالیا به شمار می‌رود.

 

در این هنگام، رئیس سنای استرالیا به تورپ گفت که سوگندش قابل قبول نبوده و او باید یک بار دیگر به شکل صحیح سوگند یاد کند. تورپ از بومیان جزیره استرالیاست.

 

چندین سال است که رهبران مردمان بومی استرالیا خواستار به رسمیت شناخته شدن رنج و ناعدالتی هستند که با آغاز استعمار انگلیس در دهه ۱۷۰۰ آغاز شد.

 

آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا به دنبال تغییر قانون اساسی این کشور برای به رسمیت شناختن اقلیت بومی و واداشتن دولت به مشورت با این مردمان در تصمیم‌گیری‌هایی است که بر زندگی آنان تاثیر می‌گذارد.

 

هفته گذشته نیز یکی از مقامات استرالیا گفت که سوگند به اتحاد با ملکه انگلیس «قدیمی و مضحک» است. او گفت: این عبارت نماینده استرالیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم نبوده و مدرک دیگری است از اینکه استرالیا باید به یک جمهوری با رئیس کشور مستقل تبدیل شود. ما دیگر بریتانیایی نیستیم.

 

بر اساس قانون اساسی فعلی استرالیا، تمامی سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان این کشور باید برای آغاز به کار در پارلمان، سوگند وفاداری به ملکه انگلیس یاد کنند. این روند تنها با برگزاری یک همه‌پرسی ممکن است و دولت آلبانیز اخیرا گام‌هایی در این راستا برداشته است.

 

لیدیا تورپ ماه گذشته میلادی، استرالیا را یک «پروژه استعماری» توصیف کرد و گفت که پرچم این کشور نماینده او نیست.

 

او گفت: پرچم کنونی استرالیا نمایانگر استعمار این سرزمین است و نباید اینجا باشد. هیچ توافقی صورت نگرفته، هیچ معاهده‌ای امضا نشده، پس این پرچم نماینده من نیست.

 

تورپ گفت از پارلمان حمایت می‌کند تا «اشغالگری غیرقانونی نظام استعماری در استرالیا را به چالش بکشد».

هشدار سازمان ملل؛ افزایش گرسنگان در جهان

سازمان ملل اعلام کردند که بیش از ۸۲۸ میلیون نفر یا نزدیک به ۱۰ درصد از جمعیت جهان در سال گذشته تحت تاثیر گرسنگی قرار گرفتند که این تعداد ۴۶ میلیون نفر بیشتر از سال ۲۰۲۰ و ۱۵۰ میلیون نفر بیشتر از سال ۲۰۱۹ است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, استثمار, استعمار, افریقا, اوکراین, تحریم, جهان, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, سودان, سومالی, فقر, یمن

«دکترین مونرو» مجوز جنایات آمریکا در آمریکای لاتین

اصول دوگانه سیاست خارجه آمریکا در پیام رئیس‌­جمهور آمریکا در سال ۱۸۲۳ به کنگره اعلام شد. این دو اصل بر تشکیل مستعمرات جدید و دخالت سیاسی دولت­ های اروپایی در قاره آمریکا تاکید دارد. آمریکا تاکنون از این دکترین در توجیه اقدامات خشونت‌بار خود در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین استفاده کرده است.

ادامه

اتریش, اسپانیا, استعمار, اکوادور, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, برزیل, بولیوی, پاراگوئه, پاناما, جهان, حقوق بشر, دومینیکن, روسیه, کاستاریکا, کانادا, کوبا, گواتمالا, مکزیک, نیکاراگوئه, هندوراس, ونزوئلا

جرمی کوربین: تأسیس عربستان اختراع انگلیس بود

رئیس سابق حزب کارگر انگلیس اعلام کرد که عربستان و انگلیس روابط اقتصادی، سیاسی و نظامی بسیار مستحکمی دارند و مسئله به شکل مستقیم به تأسیس عربستان برمی‌گردد که در آغاز اختراع انگلیس بود.

ادامه

استعمار, امپریالیسم, انگلستان, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, عربستان سعودی, یمن