وال استریت ژورنال؛ سیاست فشارحداکثری آمریکا آن‌ها را مجبور به‌توافق با تهران کرده است

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به شرح تورم در آمریکا پرداخته و اعتراف کرده است، سیاست فشارحداکثری اکنون به کاخ سفید کمانه کرده و آنها را برای رسیدن به یک توافق با تهران مجبور ساخته است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, خاورمیانه, مذاکرات اتمی

منافع ملی و زحمتکشان، تحولات بین‌المللی و اولویت‌های نیروهای چپ و ملی کشور

پس از مدت‌ها سکوت در مورد مذاکرات وین، سرانجام ولی فقیه در روز یکشنبه هفتۀ گذشته به بهانۀ “سالگرد قیام تاریخی ۱۹ دی ۱۳۵۶ قم” و با شعار “حفظ وحدت و انسجام ملی” و ضرورت “استفاده از مشارکت‌های مردمی” وارد صحنه شد و در این باره صحبت کرد

ادامه

اتحاد شوروی, امپریالیسم, امریکا, اوکراین, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, رومانی, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, سیاسی, عربستان سعودی, مذاکرات اتمی, مصر, نئولیبرالیسم

جن ساکی: خروج دولت قبل از برجام، ما را در انزوای بین‌المللی فرو برد

سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که چه اطلاعات جدیدی درباره مذاکرات وین وجود دارد و آیا دولت آمریکا از روند این مذاکرات رضایت دارد یا نه؟ گفت: دور هشتم مذاکرات وین روز دوشنبه سوم ژانویه آغاز شد و ادامه دارد. چیزی که می‌خواهیم به عموم مردم یادآوری کنیم، این است که چرا الان در این موقعیت قرار گرفته‌ایم. مهم‌تر از همه این که، اگر رئیس‌جمهور قبلی با بی‌ملاحظگی و بدون فکر کردن به عواقب آن، از توافق هسته‌ای خارج نمی‌شد، هیچ یک از چیزهایی که الان شاهدش هستیم، یعنی توانمندی و ظرفیت افزایش یافته ایران و اقدامات خصومت آمیزی که از طریق جنگ‌های نیابتی در سراسر جهان انجام داده‌اند، اتفاق نمی‌افتاد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از وبگاه کاخ سفید، جن ساکی، ادامه داد: اگر به این اقدام و تاثیر آن نگاه کنید، می بینید پاره کردن توافق هسته‌ای توسط رئیس جمهور قبلی به معنای این بود که برنامه هسته ای ایران دیگر داخل جعبه نبود، دیگر مشمول سخت ترین مقررات بازرسی که تا به حال مورد مذاکره قرار گرفته، نمی شد و دیگر مشمول محدودیت های سخت اعمال شده بر فعالیت های هسته ای، نبود.

 

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به این که به هر حال مذاکرات وین در جریان است، ضمن مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، از عملکرد دولت دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت: به خاطر خروج دولت قبلی از توافق هسته ای، بر سرعت پیش روی برنامه هسته ای ایران افزوده شده است. ایران مستقیما به شرکای ما در خلیج فارس حمله کرد و نیروهای نیابتی آن دوباره شروع کردند به حمله به نظامیان آمریکایی در عراق، و آمریکا به کلی در انزوای بین‌المللی فرو رفت.

 

او اظهار کرد: بنابراین، ما در تلاش بوده ایم روابطمان با کشورهای جهان را بازسازی کنیم و پای میز مذاکره بازگردیم تا بتوانیم ظرفیت و توان بیشتری برای رصد آنچه بر این برنامه[برنامه هسته ای ایران] می گذرد، داشته باشیم. در حال حاضر، مذاکرات ادامه دارد و ما هم مسلما مشتاق پیشبرد مسیر دیپلماتیک هستیم.

درخواست چین از ایران و آمریکا همزمان با دور هشتم مذاکرات وین

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه چین در کنفرانسی خبری درخواستی را از آمریکا و ایران در ارتباط با مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین مطرح کرد.

ادامه

امریکا, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا, مذاکرات اتمی

چامسکی؛ اروپا ممکن است راهکارهایی را برای دور زدن تحریم‌های شدیدِ امریکا اتخاذ کنند اما در نهایت . . . .

نوم چامسکی نظریه پرداز مشهور آمریکایی اظهار داشت که اروپایی‌ها حاضر نیستند خشم آمریکا یا اقدامات تنبیهی این کشور مانند محرومیت از سیستم مالی بین‌المللی تحت کنترل واشنگتن را بر سر برجام تحمل کنند.

ادامه

اتریش, اروپا, امریکا, ایران, پاکستان, تحریم, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, سازمان ملل, مذاکرات اتمی

مسکو: آمریکا نگران از دست دادن نقش خود در جهان است

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشست خبری با خبرنگاران به اظهارات اخیر آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جو بایدن درباره «نقش جهانی آمریکا» واکنش نشان داد.

ادامه

امریکا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, سازمان ملل, شرق اروپا, مذاکرات اتمی

بودجهٔ نمایشی، دلواپسیِ ظاهری، و ژستِ دیپلماتیکِ رژیم برای لاپوشانیِ ضعف در مذاکرات وین

نگاهی گذرا به لایحۀ بودجهٔ سال آینده- ۱۴۰۱- ارائه شده از جانب دولت رئیسی، نشان می‌دهد نه‌تنها امکان عملیاتی شدن آن بسیار بعید است، بلکه تناقض‌هایی عمیق و خوشبینی‌های بی‌پایۀ فراوانی در آن دیده می‌شوند.

ادامه

اجتماعی, اسلام سیاسی, امپریالیسم, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, روسیه, سیاسی, مذاکرات اتمی, معلمان, مقاله