مارشال دوستم به طالبان هشدار داد

مارشال دوستم رهبرحزب جنبش ملی افغانستان با متهم کردن طالبان به ارتکاب «جنایات جنگی و ضدبشری» در ولایت‌های پنجشیر، بغلان، تخار و سمنگان گفت: «با تمام توان و با هر گزینه ممکن» در برابرطالبان می‌ایستد.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر

زنان افغان در‌اعتراض به‌اجباری‌ شدن پوشش‌ «برقع» در کابل تظاهرات کردند + ویدیو

شماری از زنان افغان در اعتراض به تصمیم طالبان مبنی بر اجباری بودن برقع دست به تظاهرات زدند. آنها با برگزاری راهپیمایی در شهر کابل و فریاد شعارهایی مانند: «عدالت عدالت برقع حجاب ما نیست» نسبت به این فرمان طالبان خشم خود را ابراز کردند.

 

به گزارش یورونیوز؛ هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان روز شنبه ۱۷ اردیبهشت طی فرمانی اعلام کرد که همه زنان افغانستان باید در اماکان عمومی برقع بپوشند. درغیر این صورت سرپیچی از فرمان روبنده اجباری، پدر یا نزدیک‌ترین عضو مرد در خانواده آن‌ها احضار و در نهایت زندانی یا از مشاغل دولتی اخراج می‌شود.

 

در این پیام همچنین «بُرقع آبی»، به عنوان پوشش ایده‌آل برای زنان معرفی شده‌ است. همچنین اعلام کردند که اگر زنان دلیل مهمی برای بیرون رفتن ندارند «بهتر است که در خانه بمانند».

 

یکی از معترضان به نام سایرا سما علی‌یار به خبرنگاران گفت: «ما می‌خواهیم مانند انسان زندگی کنیم، نه مانند حیواناتی که در گوشه خانه اسیر شده».

 

اما به نظر می‌رسد این فرمان طالبان بر روی زنان پایتخت نشین تاثیر چندانی نداشته است. اکثر زنان بدون برقع تنها به زدن ماسک برای پوشاندن چهره‌شان بسنده کرده‌اند.

 

محدودیت‌های جدید طالبان مبنی بر اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان در مکان‌های عمومی که با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است، مهر تاییدی بر رویکرد افراطی طالبان است. آنها در ابتدا سعی کرده بودند چهره متفاوتی نسبت به دوران پیشین حکومتشان طی سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ از خود نشان دهند. آنها تا حد زیادی زنان را از داشتن مشاغل دولتی محروم کردند،

 

پس از بازگشت طالبان به قدرت در ماه اوت، به دفعات زنان با تظاهرات در کابل و شهرهای بزرگ تلاش کردند تا از حقوق خود دفاع کنند.

 

اما این جنبش زنان به شدت سرکوب شد، بسیاری از فعالان دستگیر و برخی از آنها گاهی برای چند هفته بازداشت شدند و تعداد تظاهرات بسیارکمتر شد.

نگرانی روسیه از برنامه‌های داعش برای بی‌ثبات کردن آسیای میانه

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد مسکو از برنامه‌های داعش برای بی ثبات کردن آسیای میانه و گسترش ناآرامی در روسیه نگران است.

ادامه

اروپا, ازبکستان, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, اوکراین, پاکستان, تاجیکستان, تروریسم, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, شرق آسیا, صندوق بین‌المللی پول, غرب, ناتو

نشریه آمریکایی: “کی یف” با پشتیبانی واشنگتن سرانجام محتومی چون “کابل” خواهد داشت

یک نشریه آمریکایی در مقاله ای تحلیلی با اشاره به کمک های مالی و نظامی مشابه آمریکا به افغانستان و اوکراین، پایان راه «کی یف» را سرانجامی محتوم مانند «کابل» خواند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جهان, روسیه, شرق اروپا

چین: آمریکا یک کشور را در هم شکسته و آینده یک نسل را تباه کرده است

 وانگ ون بین، سخنگوی وزارت امور خارجه ۲۶ آوریل(۶ اردیبهشت) گفت که ایالات متحده باید فورا توقیف غیرقانونی دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را لغو کند، از مردم افغانستان به خاطر ۲۰ سال از دست رفته عذرخواهی کرده و غرامت بپردازد و قاتلان مردم افغانستان را به پای میز محاکمه بکشاند. 

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, سازمان ملل, شرق آسیا, فقر

درگیری‌های پنجشیر با کشته‌شدن بیش از ۱۰ نیروی طالبان پایان یافت

«جبهه مقاومت ملی افغانستان» از پایان درگیری‌های سه روزه میان نیروهای این جبهه و نیروهای طالبان در ولسوالی (شهرستان) رخه ولایت (استان) پنجشیر داده‌ است.

ادامه

اسلام سیاسی, اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حقوق بشر, خبر