دولت رژیم ولایی ۵ هزار میلیارد تومان از جیب بازنشستگان زد!

علی‌رغم‌اینکه قرار بود حقوق ۳ میلیون و ۴۰۰ بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی در فروردین امسال افزایش یاید که در اقدامی عجیب از سوی تأمین اجتماعی اعلام شد که این افزایش به ماه بعد موکول شده یعنی رقمی حدود ۵ هزار میلیارد تومان حاصل این تعویق است!

 

به گزارش تسنیم؛ در روزهای پایانی اسفند سال گذشته، مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان خبر داد و اعلام کرد: همزمان با پرداخت حقوق اسفند ماه بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، مبلغ یک میلیون و دویست هزار تومان تحت عنوان الحساب مرحله دوم متناسب‌سازی به حساب ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بازنشسته واریز خواهد شد و از فروردین ماه احکام جدید حقوق بازنشستگان با اعمال مرحله دوم متنساب‌سازی و همچنین افزایش سنواتی صادر خواهد شد.

 

همچنین مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در نشست خبری خود در ۱۴ فروردین سال جاری گفت: از فروردین با احتساب یک همسر و دو فرزند، حقوق‌ بازنشستگان این سازمان به ۴ میلیون و ۲۰۰ تا ۴میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد؛ واریزی‌ که بابت حقوق بازنشستگان در فروردین ۱۴۰۰ انجام خواهد شد، نسبت به اسفند ماه ۹۸، رشد ۱۳۰درصدی را خواهد داشت که این رشد شامل دو مرحله متناسب‌سازی و افزایش سنواتی خواهد بود.

 

اما با آغاز واریز حقوق فروردین ماه بازنشستگان از ۱۹ فروردین ماه جاری مشخص شد که مبالغ اعلام شده از سوی سازمان تأمین اجتماعی در احکام و فیش حقوقی آنها لحاظ نشده است و همین مسئله منجر به گلایه و ناراحتی شدید بازنشستگان شد.

 

در همین ارتباط، روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی روز جمعه اعلام کرد: مقرر بود سازمان تأمین‌اجتماعی (بیستم فروردین ماه)، پرداخت مستمری‌ها و متناسب‌سازی مرحله دوم را اجرایی کند که همزمان با این پرداخت‌ها و مطرح شدن اشکالاتی در پرداختی‌ها به سایر سطوح، با دستور مدیرعامل، این اقدام به منظور بازبینی موضوع و اطمینان از صحت محاسبات به تعویق افتاد. با دریافت تماس‌های متعدد از سراسر کشور و طرح اشکالات احتمالی در خصوص پرداخت حقوق به سایر سطوح مستمری‌بگیران(غیرحداقلی‌بگیران)، دستور بررسی مجدد احکام جدید توسط دکتر سالاری صادر شد و نتیجه بازبینی مجدد، ظرف بیست و چهار ساعت آینده اعلام خواهد شد.

 

بر این اساس مقرر شد به منظور جلوگیری از توقف در پرداخت مستمری‌ها، پرداخت برمبنای محاسبات فعلی استمرار یابد و همزمان نسبت به بررسی و رفع ایرادات نرم‌افزاری و اعمال اصلاحات و صدور احکام جدید برای مستمری‌بگیران فوق تا پایان اردیبهشت سال جاری اقدام لازم انجام شود.

 

همچنین علی دهقان‌کیا؛ رئیس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی تهران نیز با انتقاد از عدم صدور احکام جدید از سوی سازمان تأمین اجتماعی گفت: امیدواریم این مسئله بزودی حل شود و این در حالیست که شخص مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی هم با افزایش حقوق بازنشستگان موافق است.

 

وی با اشاره به میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال جاری عنوان کرد: هم اکنون ۳ میلیون و ۴۰۰ بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی هستند که از این تعداد حدود ۶۰ درصد حداقل بگیر حقوق هستند و بقیه نیز سایر سطوح هستند و در اسفند ۹۸ پرداختی بازنشسته تأمین اجتماعی حداقل بگیر با ۳۰ سال سابقه یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود با اعمال متناسب سازی مرداد به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار رسید و با متناسب سازی امسال دریافتی آنها ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ تومان خواهد بود.

 

دهقان‌ کیا خاطرنشان کرد: بازنشسته ۲۰ سال سابقه در اسفند دوسال قبل، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود با متناسب سازی حقوق مرداد به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. با افزایش‌های امسال دریافتی آنها ۳ میلیون و۹۰۰ هزار تومان می‌شود.

 

رئیس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی تهران توضیح داد: بر همین اساس دریافتی یک بازنشسته حداقل بگیر در سال جاری حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت همچنین برای سایر سطوح نیز این رقم تا حدود ۵ میلیون افزایش خواهد یافت.

 

به گزارش تسنیم در حالی قرار بود حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در احکام جدید صادر و حقوق‌ آنها بر مبنای آن محاسبه و واریز شود که این اقدام به پایان اردیبهشت موکول شده است!

 

این در حالیست که با میانگین افزایش حداقل یک میلیون(و ۵۰۰ هزار) تومان برای هر بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی و احتساب ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بازنشسته، عملاً رقمی حدود ۵ هزار میلیارد تومان از جیب بازنشستگان حذف و به جیب دولت واریز خواهد شد!

طومار ششصد بازنشسته خطاب به مدیرعامل سازمان/ همسان‌سازی به‌طور کامل در فروردین اجرایی شود

ششصد بازنشسته و مستمری‌بگیر کارگری با امضای طوماری خطاب به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، اصلی‌ترین دغدغه‌های خود را مطرح کردند.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, کارگری

سخنرانی لیدیا ثمربخش، مسئول بخش بین‌المللی حزب کمونیست فرانسه به یادبود کارل مارکس، ۲۰۲۱

پیش از هر چیز، درودهای رهبری حزب کمونیست فرانسه و اعضای آن را به شما تقدیم می‌کنم و از حزب کمونیست بریتانیا و رابرت گریفیتز، دبیرکل حزب، و همچنین الکس گوردون و کتابخانهٔ یادبود مارکس به خاطر تدارک این برنامه و دعوت از من برای صحبت کردن در این مراسم به نمایندگی از حزب کمونیست

ادامه »

انگلستان, تاریخ, جهان, دیدگاه, سوسیالیسم, غرب اروپا, فرانسه, کارگری, مارکسیسم, یادنامه

ترفند دولت در تحمیل بار مالی افزایش حقوق بازنشستگان برعهده تامین اجتماعی و خطر ورشکستگی این سازمان

موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، به رغم اینکه برای دومین بار اصلاح شده است، اما روند اجرایی شدن آن با حرف و حدیث هایی همراه بوده است.

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, کارگری, گزارش