در دومین روز اعتصاب کارگران ماشین‌سازی تبریز، کارخانه تا بعد از انتخابات تعطیل شد

در حالی که به دستور مدیریت کارخانه، کارخانه‌ی ماشین‌سازی تبریز امروز و فردا تعطیل اعلام شده است، اعتصاب کارگران این کارخانه وارد دومین روز خود شد. کارگران این کارخانه از روز گذشته، سه‌شنبه، ۸ اسفند، اعتصاب خود را در اعتراض به عدم  اجرای قانون طبقه‌بندی مشاغل که موجب عدم پرداخت حقوق و مزایایی که باید ... در دومین روز اعتصاب کارگران ماشین‌سازی تبریز، کارخانه تا بعد از انتخابات تعطیل شد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, خصوصی‌سازی, عدالت اجتماعی, کارگری, مبارزه طبقاتی, معیشت

گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

زنان شاغل و مبارزه برای پایان دادن به تبعیض جنسیتی و طبقاتی افزایش لگام‌گسیخته هزینه زندگی به‌موازات معوقات مزدی و بیمه‌ای، عدم امنیت شغلی، تبعیض و بیکاری گسترده، ناشی از سیاست تعدیل ساختاری رژیم، معیشت کارگران و زحمتکشان و به‌ویژه زنان کارگر و سرپرست خانوار را با وضعیتی وخیم روبه‌رو ساخته است بدان‌گونه که هر ... گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, خصوصی‌سازی, زنان, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, کودکان, کولبری, گزارش, معیشت

تظاهرات دو روزه در نیجریه علیه فقر

اتحادیه کارگری نیجریه اعلام کرد با هدف مبارزه با گرسنگی و ناامنی در این کشور، تظاهرات دو روزه‌ای در سراسر این کشور آغاز شده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اتحادیه‌های کارگری در نیجریه اعتراضات دو روزه‌ای را آغاز کردند. اتحادیه کارگری نیجریه اعلام کرد که از صبح روز سه شنبه اعتراض ... تظاهرات دو روزه در نیجریه علیه فقر

ادامه

بانک جهانی, خبر, صندوق بین‌المللی پول, غرب آفریقا, فقر, کارگری, گرسنگی, نیجر

ادامه اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز + فیلم

کنترل درهای ورود و خروج شرکت در دست کارگران است سخنان شجاعانه مرتضی اکبریان در مقابل ورود مدیرعامل فاسد علی محمدی. نابود باد بندگی، زنده باد زندگی دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, مبارزه طبقاتی, معیشت

افزایش دستمزد در حاشیه قرار گرفت؛ تورم خوراکی‌‌ها بیش از ۱۴۵ درصد!

در شرایط فعلی، نه تنها امیدی به جبران تورمِ بیش از ۱۴۰ درصدی خوراکی‌ها و هزینه‌های صعودی زندگی نیست، بلکه پذیرش افزایش دستمزد به اندازه تورم رسمیِ حدوداً ۵۰ درصدی نیز بعید می‌نماید. به گزارش خبرنگار ایلنا، سی بهمن کمتر از یک ماه مانده به پایان سال ۱۴۰۲، نشست شورایعالی کار برگزار شد اما در ... افزایش دستمزد در حاشیه قرار گرفت؛ تورم خوراکی‌‌ها بیش از ۱۴۵ درصد!

ادامه

استثمار, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, گزارش, معیشت

دبیرکل خانه کارگر ۳۰ سال تشکل‌های کارگری را تضعیف کرد

سید محمد یاراحمدیان، رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران امروز در میزگرد بررسی عملکرد اشتغال و تامین اجتماعی گفت: مشکلات جامعه کارگری در حالی عنوان شد که دامنه این گرفتاری‌ها در دولت یازدهم وسیع‌تر شده است.

 

وی با انتقاد از عملکرد دبیر کل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس در دفاع از مطالبات جامعه کارگران گفت: جای تعجب است، نماینده‌ای که تحت عنوان خانه کارگر و نماینده این قشر از جامعه خود را معرفی می‌کند، تمام قد از عملکرد دولت که باعث ایجاد گرفتاری‌های بسیار برای کارگران شده دفاع می‌کند و حال آنکه وقتی از وی از طریق رسانه‌ها خواستار پاسخگویی به چنین اقدام‌هایی می‌شویم، متاسفانه حاضر به گفت‌وگو با نمایندگان کارگری و حتی پرسشگری رسانه‌ها نیستند. این در حالی است که نمایندگان تشکل‌های کارگری همواره خواستار این موضوع هستند که به طور دقیق چه اتفاق‌ و یا خبرهایی وجود دارد که آقای محجوب از آنها باخبر است و ما نمی‌دانیم.

 

این مقام مسئول در ادامه افزود: آقای محجوب ۳۰ سال است که به اسم کارگران برای حضور در مجلس رأی گرفته، ولی حداقل دفاع از کارگران را در خانه ملت نداشته است. دبیرکل خانه کارگر در حالی رخت کارگری بر تن می‌کند که حداقل اقدام لازم از جمله اخطار به وزیر کار در مورد اجرای ماده ۷ قانون کار را نداشته است. حال سوال اینجاست که شما اسم کارگر را یدک می‌کشید، به جای حمایت از تشکل‌های کارگری متاسفانه با تعلیق این تشکل‌ها که همگی از جنس کارگران و زحمت‌کشان کشور هستند، مواجه هستیم.

 

یاراحمدیان با بیان اینکه نمایندگان تشکل‌های کارگری همگی در سطوح عالی استانی و کشوری انتخاب و در مجامع بین‌المللی کارگری نقش موثر ایفا می‌کنند، گفت: متاسفانه دبیرکل خانه کارگر در طول سال‌های اخیر همواره به دنبال تضعیف این تشکل‌ها بوده و حاضر به کمک نمایندگان تشکل‌ها نبوده است.

 

وی خطاب به محجوب مبنی براینکه کدامیک از تشکل‌های صنفی کارگری چنین اجازه‌ای را به وی در زمینه تضعیف تشکل‌ها و تحمیل خواسته‌های خود به آ‌نها را داده است، گفت: طرح استاد و شاگردی یکی از پروژه‌های در راستای به استثمار کشیدن کارگران در دولت یازدهم بود که بنا داشت همه کارگران را از شمولیت تامین اجتماعی جدا کند، به طوری که از یک در کارگاه در حالی کارگر را بیرون می‌کرد که از در دیگر بدون هیچ حمایت قانونی و حق اجتماعی وی را با استثمار می‌کشید.

 

رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران افزود: مجمع عالی نمایندگان کارگران در این زمینه با مقابله نسبت به طرح مذکور علاوه بر شکایت در دیوان عدالت اداری و سازمان بین المللی کار نیز آن را مطرح کرد و تا جایی که می‌توانست در مقابل آن ایستادگی کرد، با این همه متاسفانه این طرح در استان‌های کشور به صورت پایلوت به عنوان طرح کارورزی در حال اجرا است که می‌تواند آینده شغلی صدها هزار نفر کارگر را به مخاطره بیندازد.

 

یاراحمدیان با بیان اینکه خانه کارگر به عنوان مدعی نمایندگی کارگران در مجلس چرا هیچ گاه در مورد چنین طرح مهمی که حداقل‌های شغلی و معیشتی کارگران را سلب می‌کند، دست‌کم یک سوال یا نطق ساده را در صحن مجلس نداشته است، گفت: وزارت کار در حال حاضر هیچ اعتقادی به تشکل‌های کارگری نداشته و در طول ۴ سال اخیر برای یکبار هم که شده با نمایندگان مجمع عالی کارگری در سطح ملی جلسه‌ای برگزار نکرده است در حالی که با هیات‌های اجرایی خانه کارگر بارها به عناوین مختلف جلسه گذاشته‌اند.

 

وی با بیان اینکه تشکل‌های کارگری حتی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز جایگاهی ندارند، افزود: وقتی وزیر کنونی وزارت کار به عنوان یکی از اعضای خانه کارگر در دولت یازدهم به این سمت انتخاب شد، امیدهای بسیاری مبنی بر اینکه وزیری از جنس جامعه کارگری انتخاب شده با این هدف که تعامل خوبی با تشکل‌های کارگری برقرار خواهد شد افزایش یافت. اما متاسفانه برای یکبار هم که شده هیچگاه نسبت به حتی یک نشست با نمایندگان مجمع عالی کارگری و یا گفت‌وگو با تشکل‌های آنها انجام نشد و همواره تعامل سازنده با خانه کارگر برقرار کرد که همواره مصالح سیاسی نسبت به مطالبات کارگران برای این تشکل اولویت دارد.

 

به گفته این مقام مسئول سکوت یا فریاد جامعه کارگری همواره در راستای سوء استفاده از این قشر بوده و این در حالی است که مدیرعامل سازمات تامین اجتماعی به تازگی اعلام کرده بدهی تامین اجتماعی در حالی ۱۶ برابر شده که همگی این رقم مربوط به دولت گذشته بوده است، در حالی که چنین ادعایی دروغ محض است.

 

وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۹۲، دولت وقت به منظور تسویه مطالبات تامین اجتماعی و کارگری واگذاری سهام مجموعه‌ ارزشمندی از جمله معادن گلگهر ۲ و ۳ را به تصویب رساند، گفت: در حالی برای این مجموعه در معادن گلگهر مدیرانی نیز منصوب شد که متاسفانه در نخستین جلسه هیات دولت روحانی مصوبه واگذاری معادن گلگهر لغو می‌شود. یعنی ۲۰ هزار میلیارد تومان پول متاسفانه از دستور کار خارج و حتی یک پیگیری و یا فریاد به جا از سوی خانه کارگر در این زمینه صورت نمی‌‌گیرد. در حال حاضر مطالبات کارگری براساس اسناد حسابرسی سال مالی ۹۱ در حالی تا سال ۹۵ به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده که طی سال جاری این رقم به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه در دیدار اخیر با رئیس‌جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور دبیرکل خانه کارگر به عنوان تنها نماینده کارگران کشور فرصت صحبت پیدا کرد، گفت: متاسفانه در این جلسه به جای اشاره به مشکلات موجود به تعریف و تمجید از دولت پرداخته شد اما هیچگاه درمورد اینکه چرا نرخ بیکاری همچنان دو رقمی است و اینکه چرا بیکاری میلیون‌ها کارگر هنوز برای دولت مهم نیست هیچ سوالی از رئیس جمهور مطرح نشد و یا درخصوص مطالبات تامین اجتماعی از دولت و مباحث رکود و تعطیلی کارگاه‌ها هیچ پرسشی مطرح نشد این در حالی است که با کمال تاسف در رسانه منسوب به آقای محجوب انتقادهایی که تشکل‌های کارگری در این زمینه مطرح کردند تحت عنوان مزدور و اخلال‌گر از آنها یاد کرده است.
تسنیم

دبیر کل اتحادیه بین‌الملل کارگران صنعتی خواستار بهبود وضعیت ایمنی در معادن ایران شد

دبیر کل اتحادیه بین الملل کارگران صنعتی در نامه ای به حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری ایران،‌ خواستار بهبود وضعیت ایمنی محیط های کار در معادن ایران شد.   به گزارش اسپوتنیک این نامه درپی انفجار و ریزش معدن ذغال سنگ در آزادشهر در استان گلستان نوشته شده است. در این حادثه، ‌ ۴۳ معدنچی کشته ... دبیر کل اتحادیه بین‌الملل کارگران صنعتی خواستار بهبود وضعیت ایمنی در معادن ایران شد

ادامه

جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع اعتراضی گروهی از کارگران فاز ۱۲ کنگان به‌شرایط نامناسب شغلی

صبح امروز (۱۹ اردیبهشت ماه) جمعی از کارگران شاغل در واحدهای تعمیراتی پروژه‌های فاز ۱۲ کنگان در اعتراض به شرایط شغلی خود تجمع کردند.   این اعتراض صنفی از سه روز گذشته آغاز شده و دلیل آن نامشخص بودن وضعیت قراردادهای کاری، وضعیت نامناسب استراحتگاه‌ها و بی کیفیت بودن وعده‌های خوراک تدارک شده از سوی ... تجمع اعتراضی گروهی از کارگران فاز ۱۲ کنگان به‌شرایط نامناسب شغلی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تهدید و ارعاب شهرداری مانع از پیگیری مطالباب به حق کارگران شد

در روزهای گذشته جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با ایلنا تماس گرفتند و از تبعیض در ساختار شهرداری تهران انتقاد کردند.   این کارگران که سالهاست برای دریافت مسکن تعاونی ثبت نام کرده‌اند و مبالغ زیادی هم به شرکت تعاونی پرداخته‌اند؛ می‌گویند: به هر مقام مسئولی در شهرداری تهران مراجعه کرده‌ایم، پاسخی نگرفته‌ایم. ... تهدید و ارعاب شهرداری مانع از پیگیری مطالباب به حق کارگران شد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

خصوصی‌سازی به‌ بیکاری و تجمع کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت انجامید

روز گذشته، دوشنبه (هجدهم اردیبهشت) جمعی از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت کشور مقابل شرکت ملی پالایش نفت تجمع کردند. تجمع‌کنندگان که از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت هستند، می‌گویند پس از خصوصی‌سازی و واگذاری جایگاه‌ها به بخش خصوصی، بیکار شده‌ایم.   تجمع‌کنندگان از نمایندگان مجلس و وزیر نفت خواستند که به وضعیت اشتغال آنها ... خصوصی‌سازی به‌ بیکاری و تجمع کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت انجامید

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری