تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

جوانان «چوار» به استخدام غیربومی‌ها و روند بیکاری کارگران بومی شاغل در صنایع نفت و گاز شهرستان اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی جوانان بومی در شهرستان چوار در استان ایلام می‌گویند علیرغم وجود چندین پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی در این منطقه، ما اکثراً بیکار هستیم و بعضی کارگرانی که در این ... تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

رئیس انجمن صنفی پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: حذف پیمانکاران به هیچ وجه بار مالی ندارد؛ این ایراد اصلاً وارد نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» برای بار سوم به سد ایرادات نهادهای نظارتی برخورد کرد؛ اینبار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح را مغایر با سیاست‌ها کلی و ... حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ این کارگران، خواستار پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات مرتبط خود هستند.  گذران زندگی با این حقوق‌ها، فلاکت است و معوقه شدن آن مرگ تدریجی است. پیمانکاران واسطه ای بین شهرداری و کارگران برای غارت دستمزد ناچیز آنان هستند. بخش مهمی از دسترنج کارگران نصیب پیمانکاران میشود. اغلب زدوبندهای ... تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت

حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمار مصدومان و متوفیان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. «مهدی فروزش» مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۰۳۸ نفر در استان تهران دچار حوادث ناشی ... حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

ادامه

ایران, ایمنی, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگران

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به ... تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

دبیرکل خانه کارگر ۳۰ سال تشکل‌های کارگری را تضعیف کرد

سید محمد یاراحمدیان، رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران امروز در میزگرد بررسی عملکرد اشتغال و تامین اجتماعی گفت: مشکلات جامعه کارگری در حالی عنوان شد که دامنه این گرفتاری‌ها در دولت یازدهم وسیع‌تر شده است.

 

وی با انتقاد از عملکرد دبیر کل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس در دفاع از مطالبات جامعه کارگران گفت: جای تعجب است، نماینده‌ای که تحت عنوان خانه کارگر و نماینده این قشر از جامعه خود را معرفی می‌کند، تمام قد از عملکرد دولت که باعث ایجاد گرفتاری‌های بسیار برای کارگران شده دفاع می‌کند و حال آنکه وقتی از وی از طریق رسانه‌ها خواستار پاسخگویی به چنین اقدام‌هایی می‌شویم، متاسفانه حاضر به گفت‌وگو با نمایندگان کارگری و حتی پرسشگری رسانه‌ها نیستند. این در حالی است که نمایندگان تشکل‌های کارگری همواره خواستار این موضوع هستند که به طور دقیق چه اتفاق‌ و یا خبرهایی وجود دارد که آقای محجوب از آنها باخبر است و ما نمی‌دانیم.

 

این مقام مسئول در ادامه افزود: آقای محجوب ۳۰ سال است که به اسم کارگران برای حضور در مجلس رأی گرفته، ولی حداقل دفاع از کارگران را در خانه ملت نداشته است. دبیرکل خانه کارگر در حالی رخت کارگری بر تن می‌کند که حداقل اقدام لازم از جمله اخطار به وزیر کار در مورد اجرای ماده ۷ قانون کار را نداشته است. حال سوال اینجاست که شما اسم کارگر را یدک می‌کشید، به جای حمایت از تشکل‌های کارگری متاسفانه با تعلیق این تشکل‌ها که همگی از جنس کارگران و زحمت‌کشان کشور هستند، مواجه هستیم.

 

یاراحمدیان با بیان اینکه نمایندگان تشکل‌های کارگری همگی در سطوح عالی استانی و کشوری انتخاب و در مجامع بین‌المللی کارگری نقش موثر ایفا می‌کنند، گفت: متاسفانه دبیرکل خانه کارگر در طول سال‌های اخیر همواره به دنبال تضعیف این تشکل‌ها بوده و حاضر به کمک نمایندگان تشکل‌ها نبوده است.

 

وی خطاب به محجوب مبنی براینکه کدامیک از تشکل‌های صنفی کارگری چنین اجازه‌ای را به وی در زمینه تضعیف تشکل‌ها و تحمیل خواسته‌های خود به آ‌نها را داده است، گفت: طرح استاد و شاگردی یکی از پروژه‌های در راستای به استثمار کشیدن کارگران در دولت یازدهم بود که بنا داشت همه کارگران را از شمولیت تامین اجتماعی جدا کند، به طوری که از یک در کارگاه در حالی کارگر را بیرون می‌کرد که از در دیگر بدون هیچ حمایت قانونی و حق اجتماعی وی را با استثمار می‌کشید.

 

رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران افزود: مجمع عالی نمایندگان کارگران در این زمینه با مقابله نسبت به طرح مذکور علاوه بر شکایت در دیوان عدالت اداری و سازمان بین المللی کار نیز آن را مطرح کرد و تا جایی که می‌توانست در مقابل آن ایستادگی کرد، با این همه متاسفانه این طرح در استان‌های کشور به صورت پایلوت به عنوان طرح کارورزی در حال اجرا است که می‌تواند آینده شغلی صدها هزار نفر کارگر را به مخاطره بیندازد.

 

یاراحمدیان با بیان اینکه خانه کارگر به عنوان مدعی نمایندگی کارگران در مجلس چرا هیچ گاه در مورد چنین طرح مهمی که حداقل‌های شغلی و معیشتی کارگران را سلب می‌کند، دست‌کم یک سوال یا نطق ساده را در صحن مجلس نداشته است، گفت: وزارت کار در حال حاضر هیچ اعتقادی به تشکل‌های کارگری نداشته و در طول ۴ سال اخیر برای یکبار هم که شده با نمایندگان مجمع عالی کارگری در سطح ملی جلسه‌ای برگزار نکرده است در حالی که با هیات‌های اجرایی خانه کارگر بارها به عناوین مختلف جلسه گذاشته‌اند.

 

وی با بیان اینکه تشکل‌های کارگری حتی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز جایگاهی ندارند، افزود: وقتی وزیر کنونی وزارت کار به عنوان یکی از اعضای خانه کارگر در دولت یازدهم به این سمت انتخاب شد، امیدهای بسیاری مبنی بر اینکه وزیری از جنس جامعه کارگری انتخاب شده با این هدف که تعامل خوبی با تشکل‌های کارگری برقرار خواهد شد افزایش یافت. اما متاسفانه برای یکبار هم که شده هیچگاه نسبت به حتی یک نشست با نمایندگان مجمع عالی کارگری و یا گفت‌وگو با تشکل‌های آنها انجام نشد و همواره تعامل سازنده با خانه کارگر برقرار کرد که همواره مصالح سیاسی نسبت به مطالبات کارگران برای این تشکل اولویت دارد.

 

به گفته این مقام مسئول سکوت یا فریاد جامعه کارگری همواره در راستای سوء استفاده از این قشر بوده و این در حالی است که مدیرعامل سازمات تامین اجتماعی به تازگی اعلام کرده بدهی تامین اجتماعی در حالی ۱۶ برابر شده که همگی این رقم مربوط به دولت گذشته بوده است، در حالی که چنین ادعایی دروغ محض است.

 

وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۹۲، دولت وقت به منظور تسویه مطالبات تامین اجتماعی و کارگری واگذاری سهام مجموعه‌ ارزشمندی از جمله معادن گلگهر ۲ و ۳ را به تصویب رساند، گفت: در حالی برای این مجموعه در معادن گلگهر مدیرانی نیز منصوب شد که متاسفانه در نخستین جلسه هیات دولت روحانی مصوبه واگذاری معادن گلگهر لغو می‌شود. یعنی ۲۰ هزار میلیارد تومان پول متاسفانه از دستور کار خارج و حتی یک پیگیری و یا فریاد به جا از سوی خانه کارگر در این زمینه صورت نمی‌‌گیرد. در حال حاضر مطالبات کارگری براساس اسناد حسابرسی سال مالی ۹۱ در حالی تا سال ۹۵ به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده که طی سال جاری این رقم به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه در دیدار اخیر با رئیس‌جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور دبیرکل خانه کارگر به عنوان تنها نماینده کارگران کشور فرصت صحبت پیدا کرد، گفت: متاسفانه در این جلسه به جای اشاره به مشکلات موجود به تعریف و تمجید از دولت پرداخته شد اما هیچگاه درمورد اینکه چرا نرخ بیکاری همچنان دو رقمی است و اینکه چرا بیکاری میلیون‌ها کارگر هنوز برای دولت مهم نیست هیچ سوالی از رئیس جمهور مطرح نشد و یا درخصوص مطالبات تامین اجتماعی از دولت و مباحث رکود و تعطیلی کارگاه‌ها هیچ پرسشی مطرح نشد این در حالی است که با کمال تاسف در رسانه منسوب به آقای محجوب انتقادهایی که تشکل‌های کارگری در این زمینه مطرح کردند تحت عنوان مزدور و اخلال‌گر از آنها یاد کرده است.
تسنیم

دبیر کل اتحادیه بین‌الملل کارگران صنعتی خواستار بهبود وضعیت ایمنی در معادن ایران شد

دبیر کل اتحادیه بین الملل کارگران صنعتی در نامه ای به حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری ایران،‌ خواستار بهبود وضعیت ایمنی محیط های کار در معادن ایران شد.   به گزارش اسپوتنیک این نامه درپی انفجار و ریزش معدن ذغال سنگ در آزادشهر در استان گلستان نوشته شده است. در این حادثه، ‌ ۴۳ معدنچی کشته ... دبیر کل اتحادیه بین‌الملل کارگران صنعتی خواستار بهبود وضعیت ایمنی در معادن ایران شد

ادامه

جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع اعتراضی گروهی از کارگران فاز ۱۲ کنگان به‌شرایط نامناسب شغلی

صبح امروز (۱۹ اردیبهشت ماه) جمعی از کارگران شاغل در واحدهای تعمیراتی پروژه‌های فاز ۱۲ کنگان در اعتراض به شرایط شغلی خود تجمع کردند.   این اعتراض صنفی از سه روز گذشته آغاز شده و دلیل آن نامشخص بودن وضعیت قراردادهای کاری، وضعیت نامناسب استراحتگاه‌ها و بی کیفیت بودن وعده‌های خوراک تدارک شده از سوی ... تجمع اعتراضی گروهی از کارگران فاز ۱۲ کنگان به‌شرایط نامناسب شغلی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تهدید و ارعاب شهرداری مانع از پیگیری مطالباب به حق کارگران شد

در روزهای گذشته جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با ایلنا تماس گرفتند و از تبعیض در ساختار شهرداری تهران انتقاد کردند.   این کارگران که سالهاست برای دریافت مسکن تعاونی ثبت نام کرده‌اند و مبالغ زیادی هم به شرکت تعاونی پرداخته‌اند؛ می‌گویند: به هر مقام مسئولی در شهرداری تهران مراجعه کرده‌ایم، پاسخی نگرفته‌ایم. ... تهدید و ارعاب شهرداری مانع از پیگیری مطالباب به حق کارگران شد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

خصوصی‌سازی به‌ بیکاری و تجمع کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت انجامید

روز گذشته، دوشنبه (هجدهم اردیبهشت) جمعی از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت کشور مقابل شرکت ملی پالایش نفت تجمع کردند. تجمع‌کنندگان که از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت هستند، می‌گویند پس از خصوصی‌سازی و واگذاری جایگاه‌ها به بخش خصوصی، بیکار شده‌ایم.   تجمع‌کنندگان از نمایندگان مجلس و وزیر نفت خواستند که به وضعیت اشتغال آنها ... خصوصی‌سازی به‌ بیکاری و تجمع کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت انجامید

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری