اروپا در عطش انرژی؛ اتریش خواستار مستثنی‌ شدن گاز از تحریم‌های روسیه شد

الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش گفت که در بحران اوکراین، عرضه گاز طبیعی روسیه نباید مشمول تحریم های اتحادیه اروپا قرار گیرد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, اروپا, اقتصادی, اوکراین, تحریم, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

وال استریت ژورنال؛ سیاست فشارحداکثری آمریکا آن‌ها را مجبور به‌توافق با تهران کرده است

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به شرح تورم در آمریکا پرداخته و اعتراف کرده است، سیاست فشارحداکثری اکنون به کاخ سفید کمانه کرده و آنها را برای رسیدن به یک توافق با تهران مجبور ساخته است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, خاورمیانه, مذاکرات اتمی

بحرانهای اقتصادی و خیزش‌های اجتماعی

بحران‌های فزایندهٔ کنونی کشور که از سیاست‌های رژیم ولایت فقیه سرچشمه می‌گیرند به‌اوج خود رسیده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, دهقانی, سرمایه‌داری, سیاسی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, مقاله, نئولیبرالیسم

با وجود تحریم؛ چین نخستین آمار رسمی واردات نفت از ایران را منتشر کرد

با وجود تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، چین به خرید نفت از ایران ادامه داده است. این کشور نخستین گزارش از واردات نفت از ایران را منتشر کرد.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, برزیل, تحریم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا

امضا ۲۰۰سند همکاری با ۱۴۷ کشور و سازمان بین‌المللی در خصوص ساخت مشترک «کمربند و جاده»

رئیس‌جمهور چین در مجمع جهانی اقتصاد علاوه بر دفاع از عملکرد دولت این کشور در توزیع واکسن کرونا در سطح جهانی، راهکارهای اقتصادی پکن برای کمک به کشورهای درحال توسعه را راه حلی اثرگذار برای کاهش اختلاف توسعه خواند.

ادامه

آ. سه. آن, افریقا, اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

خروج ونزوئلا از چرخه ابَرتورم با وجود تحریم های آمریکا

بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرد این کشور از چرخه ابَرتورم که از سال ۲۰۱۷ شروع شده بود، خارج شده و نرخ تورم ماهانه این کشور در ماه دسامبر به ۷.۶ درصد رسیده است.

 

به گزارش فارس، بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرد پس از ثبت تورم کمتر از ۵۰ درصد در ۱۲ ماه متوالی، از چرخه ابَرتورم که از سال ۲۰۱۷ شروع شده بود، خارج شده است و نرخ تورم ماهانه این کشور در ماه دسامبر ۷.۶ درصد بوده است.

 

ونزوئلا در ماه نوامبر ۲۰۱۷ وارد تورم شدید شد و پس از بیش از ۳ سال توانسته بر این وضعیت غلبه کند.

 

بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرده است که در دسامبر ۲۰۲۱ برای چهارمین ماه متوالی، تورم ماهانه این کشور تک رقمی بوده است. تورم ونزوئلا در ماه سپتامبر به ۷.۱ درصد، در ماه اکتبر به ۶.۸ درصد در ماه نوامبر به ۸.۴ درصد رسیده است.

 

دسامبر ۲۰۲۰، آخرین ماهی بود که بانک مرکزی ونزوئلا افزایش بیش از ۵۰ درصدی در تورم را ثبت کرد.

 

این کشور سال ۲۰۲۱ را با نرخ تورم سالانه ۶۸۶.۴ درصد به پایان برده است که نسبت به سال قبل تر از آن کمتر است. نرخ تورم سالانه ونزوئلا در سال ۲۰۲۰ برابر ۲۹۵۹.۸ درصد بوده است.

 

بنا بر اعلام ناظر مالی ونزوئلا(OVF), که یک نهاد مستقل است، نوسان قیمت ها در ماه های اخیر نشان دهنده ثبات در نرخ پول ملی این کشور است.

 

با این حال، این نهاد معتقد است که این سیاست ثبات منجر به سقوط ذخایر ارز بین‌المللی شده است.

 

نرخ تورم در ونزوئلا که در سال‌ های اخیر به ویژه تحت شدیدترین تحریم‌ های آمریکا و کاهش قیمت نفت با بحران اقتصادی و کاهش روز افزون ارزش بولیوار مواجه است، در سال ۲۰۲۰ به ۳ هزار درصد رسید.

افشاگری یک رسانه آمریکایی از رونق کسب و کار پیمانکاران در جنگ افغانستان

یک رسانه آمریکایی در گزارشی آورده است که جنگ آمریکا در افغانستان با تخصیص میلیاردها دلار به پیمانکاران نظامی به یک کسب و کار (تجاری و اقتصادی) در این کشور تبدیل شد.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, اقتصادی, امریکا, جنوب آسیا, جهان, عراق, گزارش

ماجرای فلفل‌های بازگشتی ایران از روسیه چه بود؟

بازگشت محموله صادراتی فلفل‌ دلمه‌ای کشور در هفته‌های گذشته از مقصد روسیه خبرساز بود و در این بین اظهارنظرهای مختلفی در رسانه‌ها مطرح شد اما برای روشن شدن موضوع باتوجه به اینکه بخش قابل توجهی از این محصول مربوط به تولید گلخانه داران استان مرکزی بود،به سراغ تولیدکنندگان و مسئولان رفتیم.

ادامه

اروپا, اقتصادی, ایران, جهان, روسیه, گزارش

اختلافات فاحش بین روسای جدید “جی ۷” و اتحادیه اروپا/ آیا موتور مشترک فرانسه- آلمان کار می‌کند؟

فرانسه و آلمان در حالی از اول ژانویه به ترتیب ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا و “جی ۷” را بر عهده گرفته اند و خواهان همکاری های عمیق تر برای استفاده از این فرصت هستند، که اختلافات چشمگیری در بسیاری زمینه ها دارند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, اروپا, اقتصادی, المان, اوکراین, ایتالیا, ایران, جهان, چین, روسیه, فرانسه, گروه ۷