اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

حدود ۲۵۰ کیلومتر از مساحت شمال شرق حلب آزاد شده است

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)،  فرماندهی کل ارتش سوریه اعلام کرد: یگان‌های ارتش  سوریه با همکاری نیروهای هم پیمان خود طی یک عملیات نظامی گسترده علیه گروهک تروریستی داعش در شمال شرق استان حلب ، توانستند بیش از ۳۲ منطقه مسکونی و مزرعه در مساحت کلی نزدیک به ۲۵۰ کیلومتر مربع را آزاد کنند.

 

فرماندهی کل ارتش با صدور بیانیه‌ای گفت: یگان‌های از ارتش و نیروهای مسلح با همکاری با نیروهای پشتیبانی و هم پیمانان طی یک عملیات نظامی گسترده علیه داعش در شمال شرق استان حلب، موفق شدند بیش از ۳۲ منطقه و مزرعه در مساحت کلی نزدیک به ۲۵۰ کیلومتر مربع را آزاد کنند و بر بزرگراه حلب- الباب به وسعت ۱۶ کیلومتر مسلط شوند.

 

فرماندهی کل ارتش افزود: یگان‌های ارتش طی این عملیات به یکی از پیچیده‌ترین استحکامات یورش بردند و صدها خودروهای بمب گذاری شده و بمب‌های دست ساز را خنثی کردند و ده‌ها تونل داعش در منطقه را از بین بردند و تلفات زیادی در افراد و مهمات به این گروه تکفیری را برجای گذاشتند.

 

از سوی دیگر، یک منبع نظامی سوریه گفت: ارتش حمله بزرگ داعش را علیه منطقه المثلث در شمال شرق فرودگاه نظامی السین در حومه دمشق ناکام گذاشت و بیش از پنج خودروی وابسته به تروریست‌ها را منهدم کرد.

 

این منبع گفت ارتش سوریه هم اکنون در حال تامین امنیت فرودگاه و تقویت کنترل آن بعد از درگیری‌های شدیدی است که علیه افراد مسلح صورت داد.

 

ارتش بعد از حمله شدید داعش به کارخانه سیمان البادیه و مناطق مجاور آن مناطق نظامی خود را در منطقه الضمیر در حومه دمشق تخلیه کرد.

 

یک منبع میدانی در سوریه گفت: بیش از ۳۰۰ نیروی ارتش سوریه در عملیات خود توانستند کنترل روستای ام الرمان در شرق شهر الضمیر را به دست گیرند.

 

ارتش همچنین در جریان عملیات نظامی گسترده‌ای دامنه کنترل خود را در منطقه التیفور در حومه شرقی حمص گسترش داد.

 

یک منبع رسانه‌ای نزدیک به نیروهای دولتی سوریه گفت: یگان‌های ارتش طی عملیات نظامی خود در جنوب غربی فرودگاه نظامی التیفور کنترل مزرعه فضه و بیت فضه و قصر الحیر الغربی را به دست گرفتند.

ایسنا