اعتراض «بازنشستگان مس سرچشمه» در تهران؛ صندوق بازنشستگی نباید زیرمجموعه وزارت رفاه باشد

بازنشستگان مس سرچشمه به انتقال صندوق مس بدون رضایت سهامداران به زیرمجموعه وزارت رفاه انتقاد کردند. بازنشستگان مس سرچشمه در تماس با خبرنگار ایلنا، از اعتراض صنفی امروز خود خبر دادند. این بازنشستگان می‌گویند: امروز در تهران مقابل دفتر شرکت ملی صنایع مس ایران در خیابان ولیعصر جمع شدیم؛ در کرمان نیز بازنشستگان مقابل دفتر ... اعتراض «بازنشستگان مس سرچشمه» در تهران؛ صندوق بازنشستگی نباید زیرمجموعه وزارت رفاه باشد

ادامه

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی

بالا بردن حقوق و دستمزد موجب گردش اقتصاد می‌شود

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی معتقد است از افزایش حقوق و دستمزد نباید هراس داشت بلکه باید از آن استقبال کرد زیرا بالا بردن حقوق و دستمزد گردش اقتصاد، رونق تولید داخلی و افزایش فرصت‌های شغلی را به دنبال دارد. فتح الله بیات در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فرایند تعیین حداقل دستمزد ... بالا بردن حقوق و دستمزد موجب گردش اقتصاد می‌شود

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

وحشت اقتصاددانان از فروش ۹۹۰ ملک و دارایی راکد دولت/ مولدسازی یا یک خصوصی سازی تکراری و شکست خورده!

برآورد‌های مراکز پژوهشی دولتی نشان می‌دهد ارزش دارایی‌های شمارش‌شده دولت در ایران تا پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان و ارزش کل دارایی‌های فهرست‌شده و نشده دولت حدود ۱۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان است. اقتصاد۲۴- «در زندگی کاری‌ام مواقع بسیاری بوده است که حتی از شنیدن بعضی از تصمیمات اقتصادی، که توسط مقاماتی اتخاذ ... وحشت اقتصاددانان از فروش ۹۹۰ ملک و دارایی راکد دولت/ مولدسازی یا یک خصوصی سازی تکراری و شکست خورده!

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, فساد, گزارش, مقاله

واگذاری اموال دولتی به کدام بخشِ خصوصی؟ / از«مولدسازی» خواص بهره می‌برند

یک کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص مصوبه‌ی مولدسازی گفت: فروش اموال دولتی به اسم کسب منابع برای دولت اتفاق می‌افتد اما در واقع پشت آن خواص و قدرتمندان نشسته‌اند تا اموال دولتی را از آنِ خود کنند. به گزارش خبرنگار ایلنا، «مولدسازی» مصوبه‌ای است که از جلسه‌ی شصت و هفتم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران ... واگذاری اموال دولتی به کدام بخشِ خصوصی؟ / از«مولدسازی» خواص بهره می‌برند

ادامه

اقتصادی, ایران, تحلیل, خصوصی‌سازی, فساد

شهرک‌نشینان مناظق اشغالی خانه شهروند فلسطینی را آتش زدند/ کشته شدن یک فلسطینی دیگر+ فیلم

شهرک‌نشینان صهیونیست خانه یک شهروند فلسطینی را در شهرک «ترمیسعیا» در شمال شهر رام الله در کرانه باختری به آتش کشیدند. به گزارش ایرنا از خبرگزاری شهاب فلسطین، شهرک نشینان صهیونیست بامداد امروز (یکشنبه) یک خانه و یک خودرو متعلق به یکی از شهروندان فلسطینی را در شهر ترمسیعا در شمال رام الله به آتش ... شهرک‌نشینان مناظق اشغالی خانه شهروند فلسطینی را آتش زدند/ کشته شدن یک فلسطینی دیگر+ فیلم

ادامه

اسراییل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین, فیلم

جلوگیری از آزادی پنج زندانی زن در ایران

مقام‌های قضایی ایران از آزادی پنج زندانی زن، علیرغم تودیع وثیقه جلوگیری کردند. این پنج زندانی در چند ماه گذشته بازداشت شده‌اند و قرار بود پیش از آغاز تعطیلات نوروز در میان خانواده‌های خود باشند.

 
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در گزارشی به نقل از یک “منبع مطلع” نوشت، علیرغم تودیع وثیقه برای آزادی پنج زن زندانی به نام‌های طاهره ریاحی، زینب کریمیان، مونا معافی، مهسا رجعتی و مهرک کریم‌پور عندلیبی، این زندانیان همچنان در زندان به سر می‌برند.

 
بنابر این گزارش، در آخرین هفته سال ۱۳۹۵ خانواده‌های این پنج زندانی برای آزادی آنها وثیقه‌هایی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تامین کردند با این حال در آخرین روز کاری سال (شنبه ۲۸ اسفند ۹۵) با آزادی آنها به دلایل نامشخص مخالفت شده است.

 
در گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر آمده است، مقا‌م‌های قضایی با این رفتارها خانواده‌های زندانیان سیاسی را آزار می‌دهند: «رییس زندان اوین روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه پس از ملاقات خانواده‌ها با فرزندان‌شان، به آنها گفته که وثیقه قبول شده و به زودی آزاد خواهند شد. اما شنبه صبح وقتی خانواده‌ها به دادسرای زندان اوین برای پیگیری رفته‌اند، به آنها گفته شده آنها آزاد نخواهند شد و هیچ توضیح دیگری هم نداده‌اند.»
به خود این زندانیان نیز گفته شده بود که وسایل‌شان را جمع کنند چون قرار است آزاد شوند. به خانواده‌ها گفته شده موضوع را بعد از ۱۵ فروردین پیگیری کنند. این پنج زن زندانی به تازگی از سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به بند “نسوان زندان” منتقل شده‌اند.

 
اتهام “همکاری با آمدنیوز”

 
براساس گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، همه این پنج زندانی در فاصله دی تا بهمن ۹۵ به اتهام “تبلیغ علیه نظام” از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند. برخی سایت‌های تندرو ادعا کرده‌اند این پنج نفر در ارتباط با فعالیت‌هایشان در کانال تلگرامی مربوط به وبسایت “آمدنیوز” بازداشت شده‌اند.

 
اما آمدنیوز این ادعاها را رد کرده و در یادداشتی (۱۱ بهمن ۹۵) در باره این بازداشت‌ها نوشت: «شورای همکاران آمدنیوز به اطلاع می‌رساند که این رسانه هیچ شبکه‌ای از خبرنگاران و فعالان مدنی ندارد.»

 
در ادامه یادداشت آمدنیوز آمده بود: «بی‌شک بازداشت این افراد و افراد دیگر تحت عنوان بازداشت “شورای همکاران آمدنیوز”، اتهامی گزاف و باطل است و در راستای اهداف بولتن‌سازان و ولایت‌معاشان برای جذب بودجه‌های بیشتر امنیتی، ایجاد رعب و وحشت در جامعه و پرونده‌سازی برای فعالین مدنی و روزنامه‌نگاران است و “آمدنیوز” ارتباط خود را با این افراد تکذیب و رد می‌کند.»

 

 

گفته می‌شود وبساست “آمدنیوز” توسط روح‌الله زم، فرزند محمد علی زم، رییس سابق سازمان فرهنگی هنری شهرداری اداره می‌شود که در حال حاضر در خارج از ایران به سر می‌برد.

 
این وبسایت در بخش “درباره ما” خود را از حامیان جنبش سبز معرفی کرده و نوشته است: «ما آمدیم با “حفظ اصول اخلاقی” فارغ از هر ایدئولوژی، با گفتمان و تفکرات مختلف به “نشر حقیقت” یاری رسانیم، شاید گامی کوچک در راه رهایی ایران از استبداد و دیکتاتوری حاکم برداشته باشیم.»

 
آمدنیوز برای اولین بار خبرهایی درباره داشتن حساب‌های متعدد بانکی رییس قوه قضاییه ایران و تخریب عمدی ساختمان تاریخی پلاسکو منتشر کرد. این وبسایت در کانال تلگرامی خود اعلام کرد رییس قوه قضاییه ایران، حساب‌های متعدد بانکی دارد که مبالغ کلان به این حساب‌ها واریز می‌شود.

رادیو آلمان

 

عفو بین‌الملل واشنگتن و لندن را مسئول نقض حقوق‌بشر دریمن دانست

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان عفو بین الملل امروز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا و انگلیس با افزایش موارد نقض حقوق بشر و ایجاد مشکلات ویران کننده در یمن از طریق انتقال میلیاردها دلار اسلحه به عربستان ،تلاش های خود را برای مقابله با بحران از بین بردند.   در بیانیه سازمان عفو ... عفو بین‌الملل واشنگتن و لندن را مسئول نقض حقوق‌بشر دریمن دانست

ادامه

امریکا, انگلستان, بیانیه, جهان, حقوق بشر, یمن

گسترش مناطق آزاد‌تجاری وصنعتی خیانتی بزرگ به‌ملت و‌ کارگران

حبیبی گفت: گسترش مناطق آزاد تجاری وصنعتی باید متوقف شود چون خیانتی بزرگ به ملت ایران خصوصا کارگران است که از چتر حمایتی قانون اساسی و کار خارج می شوند؛ در حالیکه مناطق آزاد با هدف معافیت‌های مالیاتی و عوارض گمرکی در کشورهای سوسیالیستی شکل گرفته بود تا منافع و نتایج حاصله از سرمایه گذاری ... گسترش مناطق آزاد‌تجاری وصنعتی خیانتی بزرگ به‌ملت و‌ کارگران

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

آمریکا نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل را تحریم کرد

هیات نمایندگی آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل این شورا را به دلیل مواضع ضداسرائیلی آن تحریم می‌کند. به گزارش اگزماینر، دولت ترامپ این شورا را به دلیل صدور پنج قطعنامه ضد اسرائیلی تحریم کرده است. دولت ترامپ از این اقدام شورا عصبانی است چرا که معتقد است این شورا موضع ناعادلانه‌ای در قبال ... آمریکا نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل را تحریم کرد

ادامه

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

رییس‌جمهور نسبت به‌آزادی فعالان رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران اقدام‌کند

چهار نفر از نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری خواستار آزادی چند نفر از روزنامه‌نگاران و ادمین‌های کانال‌های تلگرامی شدند که طی روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.   به گزارش ایلنا، «عبدالکریم حسین‌زاده» نماینده نقده و اشنویه و نایب رییس فراکسیون امید، «بهرام پارسایی» نماینده شیراز و سخنگوی این فراکسیون، ... رییس‌جمهور نسبت به‌آزادی فعالان رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران اقدام‌کند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر