اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

توصیه روسیه به ترکیه: راهکار حل مسائل سوریه داخلی است

پس از اعلام رئیس جمهوری ترکیه که تاکید کرده بود هدف لشکرکشی این کشور به سوریه سرنگونی بشار اسد است، نخست وزیر روسیه اعلام کرد: راهکار حل مسائل سوریه داخلی است که باید در مذاکرات سوری تعیین شود.

 

دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه عصر سه شنبه پس از دیدار با بینالی ایلدریم همتای ترکیه ای خود در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد که سوریه در شرایط بسیار دشواری قرار دارد، اما مسکو این باور را دارد که حل و فصل مسائل این کشور همانند تعیین سرنوشت آن در وهله اول یک مساله داخلی است.
رجب طیب اردوغان ۹ آذرماه در یک نشست خاورمیانه ای در استانبول اعلام کرد که هدف عملیات سپر فرات نیروهای ترکیه در سوریه، سرنگونی دولت این کشور است.
به گزارش رسانه های روسی، اردوغان گفت که ترکیه به خاک سوریه چشم طمع ندارد و عملیات نظامی نیز برای پایان دادن به حکومت بشار اسد آغاز شده است.
رئیس جمهوری ترکیه که کشورش در کنار عربستان سعودی از جمله متحدان آمریکا در اجرای سیاست های ضد سوری در شش سال گذشته شناخته می شود، افزود: ما تحمل کردیم و سرانجام مجبور شدیم همراه ارتش آزاد وارد سوریه شویم، اما چشم طمع به این کشور ندوخته ایم، بلکه می خواهیم عدالت برقرار شود.
خبرگزاری روسیا سگودنیا امروز به نقل از سخنان مدودیف در پایان مذاکرات با ایلدریم همتای وی نوشت: مسائل کنونی در سوریه باید بین طرف های سوری و مراحلی که از سوی آنها تعیین شده است، بررسی شود.
وی همچنین افزود: بهبودی اوضاع سوریه در اولویت برنامه های مسکو و آنکارا قرار دارد و تحقق این هدف به نفع کل منطقه خواهد بود.
نخست وزیر ترکیه نیز در این دیدار اظهار کرد که آنکارا تمامی تلاش های ممکن را برای جدا کردن گروههای مسلح موسوم به معارض از تروریست ها در حلب بکار می گیرد.
ایلدریم گفت: روسیه و ترکیه باید با مشارکت یکدیگر علیه تروریسم مقابله کنند. گفت وگوهای بسیار سازنده ای با مسکو در این زمینه داریم و بدیهی است که خواهان پایان فاجعه انسانی در حلب هستیم و می خواهیم تمامی افراد به کمک های انسانی دسترسی یابند.
وی همچنین با اشاره به اهمیت همکاری های روسیه و ترکیه در مبارزه با گروههای تروریستی گفت: دو طرف در این عرصه تلاش می کنند. ترکیه مبارزه با تروریسم را به عنوان اولویت دنبال می کند و سعی دارد شرایط مناسب برای بازگشت سوری ها به کشور خود فراهم شود.
روسیه و ترکیه در باره مساله سوریه اختلاف دارند و در حالیکه مسکو با تمام گروه های تروریستی ضدسوری مبارزه می کند، آنکارا برخی از آنها را تروریستی نمی داند و در کنار کشورهای دیگر ضدسوری از جمله آمریکا و عربستان مخالف سرکوب آنها است.
ایرنا