استبداد سایبری: ادامهٔ توسل حکومت اسلامی به تجسّس و زندان در هراس از خیزش‌های مردمی

در خبرها و گزارش‌ها بود که طرح ”صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و سامان‌دهی پیام‌رسان‌های‌ اجتماعی “قرار است در دستور کار هفتهٔ پیش مجلس قرار بگیرد.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر رسانی, مقاله

واکنش فلسطین الیوم به انسداد رسانه‌های مقاومت از سوی آمریکا

پایگاه خبری “فلسطین الیوم” که در کنار دیگر پایگاه‌های محور مقاومت توسط آمریکا مسدود شده است، به این اقدام خلاف آزادی مطبوعات واکنش نشان داده است.

ادامه

اسراییل, امریکا, ایران, بحرین, تحریم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, خبر رسانی, عراق, عربستان سعودی, فلسطین, قطر, یمن

نامزد آسانژ نیز آزادی او را خواستار شد

نامزد جولیان آسانژ نیز به جمع شهردار شهر ژنو سوئیس و کارشناس امور شکنجه سازمان ملل در درخواست برای آزادی فوری این بیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس از زندان انگلیس و دادن پناهندگی امن به او در کشوری دیگر پیوست.

ادامه

امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, روزنامه نگاران, سازمان ملل, سوئیس, ویکی‌لیکس

در دفاع از امنیت شغلی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران

معیشت، امنیت شغلی، و حقوق خبرنگاران، بخصوص حق تشکیل دادن سندیکاهای مستقل‌شان مانند حقوق دیگر زحمتکشان از سوی رژیم ولایی به‌شدت نقض و پایمال شده‌ و می‌شود. با گسترش دامنۀ اثرات تعدیل ساختاری به تمام عرصه‌های اشتغال زحمتکشان، روزنامه‌نگاران نیز از آسیب اجرای این سیاست‌ها برکنار نمانده‌اند. اوایل سال جاری مدیرمسئول روزنامه شرق نداشتن توان ... در دفاع از امنیت شغلی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, مطبوعات, مقاله

ترامپ علیه شبکه‌های اجتماعی فرمان اجرایی صادر می‌‌کند

سخنگوی کاخ سفید از امضای فرمان اجرایی علیه شبکه‌های اجتماعی توسط دونالد ترامپ خبر داده است.

 

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، کیلی مک انانی سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه یک فرمان اجرایی درباره شبکه‌های اجتماعی را امضا خواهد کرد.

 

بر اساس این گزارش، هنوز مشخص نیست که ترامپ بدون تصویب کنگره چه اقدامی را می تواند برای محدودکردن شبکه های اجتماعی انجام دهد.

 

این خبر در حالی منتشر شده است که اختلافات بین ترامپ با شبکه اجتماعی توئیتر طی روزهای اخیر به شدت بالا گرفته است. توئیتر سه شنبه برای نخستین بار به توئیت های ترامپ برچسب “قابل صحت و ارزیابی” زده و این اقدام به واکنش تند ترامپ روبرو شده بود.

 

رئیس جمهور آمریکا پیش از این با انتشار توئیتی مدعی شده بود که اگر انتخابات در کالیفرنیا از طریق ایمیل برگزار شود ، این مساله موجب تقلب گسترده خواهد شد. ولی توئیتر در واکنش به این پیام ترامپ، یک برچسب را به دو توئیت ترامپ اضافه کرد که از کاربران می خواست تا درباره ادعای رئیس جمهور آمریکا تحقیق کنند، ادعایی که هرگز اثبات نشده است.

 

ترامپ و طرفدارانش بلافاصله نسبت به این مساله واکنش نشان دادند و توئیتر سایر شبکه های اجتماعی را به رفتارهای متعصبانه علیه جمهوریخواهان متهم کردند.

 

ترامپ همچنین توئیتر را به خاموش کردن آزادی بیان متهم و تهدید کرد این شبکه اجتماعی را تعطیل خواهد کرد. ترامپ وعده داده است تا اقدام بزرگی را علیه توئیتر انجام دهد.

هشدار خبرنگاران بدون مرز؛ دولت آمریکا صراحتاً در راستای سرکوب هرگونه افشا گری تلاش می‌کند

سازمان خبرنگاران بدون مرز هشدار داد، توسل جستن دولت دونالد ترامپ به قانون مجازات جاسوسی برای پیگرد قضایی افشاگران، باعث تهدید مستقیم علیه خبرنگارانی که در حوزه روزنامه‌نگاری تحقیقی فعال هستند، می‌شود.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, مطبوعات

«روزنامه شرق» مجرم شناخته شد

احمد مومنی‌راد در گفتگو با مهر با اشاره به جزئیات جلسه امروز دادگاه مطبوعات گفت: در شعبه ۹ دادگاه کیفری به ریاست قاضی محمدی کشکولی، به پرونده های نشریه چشم انداز و روزنامه شرق رسیدگی شد.   وی در رابطه با پرونده نشریه چشم انداز ایران گفت: در این پرونده مدیر مسئول و نویسنده مطلب ... «روزنامه شرق» مجرم شناخته شد

ادامه

ایران, خبر, مطبوعات

معاون دادستان کل کشور: «بیش از سی‌ میلیون نفر، فیلتر تلگرام را دور می‌زنند»

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در یادداشتی خبر داد: «تعداد ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از طریق فیلترشکن‌های هاتگرام و تلگرام طلایی، فیلتر تلگرام را دور می‌زنند.»

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, خبر رسانی