چرا «هوشنگ ابتهاج» کنار درخت ارغوان به خاک سپرده نمی‌شود؟

معاون میراث فرهنگی از درخواست‌هایی برای خاکسپاری امیرهوشنگ ابتهاج «سایه» در کنار درخت ارغوان در خانه محل زندگی‌اش در تهران خبر داد و محدودیت و تصریح قانون را مانع به خاک سپردن او، در این خانه (که ثبت ملی شده ) دانست.

ادامه

اجتماعی, المان, ایران, جهان, گزارش, یادنامه

«سایه»ای بر سر موسیقی ایران

حرف از «سایه» که به میان می‌آید، بی‌اختیار ذهن‌ها به سمت موسیقی نیز می‌رود؛ تا جایی که برخی بر این باورند «ساز و موسیقی باعث شد شعرهای سایه اشتهار بیشتری پیدا کند»؛ اما در کنار این نگاه مطلق گرا، دوستی دیرینه‌ هوشنگ ابتهاج با بزرگان موسیقی و عجین شدن اشعارش با موسیقی هنرمندان این سرزمین،

ادامه

ایران, شعر, فرهنگ, مقاله, موسیقی, یادنامه

تجمع در هیروشیما در سالروز لکه ننگ آمریکا؛ نگرانی از نبرد اتمی دیگر

همزمان با هفتاد و هفتمین سالگرد اولین بمباران اتمی در «هیروشیما» در ژاپن، مقاماتی از جمله دبیرکل سازمان ملل نسبت به وقوع مسابقه تسلیحاتی جدید در جهان هشدار دادند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، روز شنبه همزمان با هفتاد و هفتمین سالگرد اولین بمباران اتمی در «هیروشیما» در ژاپن، زنگ‌ها در این شهر به صدا درآمد و مقاماتی از جمله دبیرکل سازمان ملل نسبت به وقوع مسابقه تسلیحاتی جدید در جهان هشدار دادند.

 

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «ماتسویی» شهردار شهر هیروشیما در این مراسم  با انتقاد از دارندگان سلاح اتمی گفت، چرا این کشورها در اجرای  وعده‌های خود تلاش نمی‌کنند؟

 

ماتسویی افزود: «در سراسر جهان، این تصور که صلح به بازدارندگی اتمب بستگی دارد، شتاب بیشتری می‌گیرد.»

 

«میخائیل گالوزین» سفیر روسیه در ژاپن نیز با اهدای یادبودی در «پارک صلح» در مرکز هیروشیما مکان برگزاری این مراسم  به خبرنگاران گفت که کشورش هرگز از سلاح اتمی استفاده نخواهد کرد.

 

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد از جمله حاضران سرشناس این مراسم بود که  به هزاران نفری که در پارک صلح تجمع کرده بودند، پیوست. این دومین باری است که یک دبیرکل سازمان ملل در مراسم سالانه شرکت می‌کند.

 

در ساعت ۸:۱۵ صبح روز ۶ آگوست ۱۹۴۵، بمب افکن «بی-۲۹» ایالات متحده، بمبی به نام «پسر کوچولو» پرتاب کرد و این شهر را با جمعیت ۳۵۰۰۰۰ نفری محو کرد. هزاران نفر دیگر بعدها بر اثر جراحات و بیماری‌های مربوط به تشعشعات اتمی جان باختند.

 

دبیر کل سازمان ملل متحد به تازگی به مناسبت آغاز نشست کشورهای عضو «ان‌پی‌تی» (معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای) در «نیویورک» نسبت به وقوع یک نبرد هسته‌ای در جهان هشدار داد.

 

آنتونیو گوترش در آغاز نشست کشورهای عضو ان‌پی‌تی هشدار داد که جهان با خطری جنگ هسته‌ای که از زمان اوج جنگ سرد تاکنون دیده نشده، مواجه است و تنها یک اشتباه محاسباتی تا نابودی هسته‌ای فاصله دارد.

 

گوترش اظهار داشت: «ما تا اینجای کار فوق‌العاده خوش شانس بوده‌ایم. اما شانس یک راهبرد نیست. این سپری برای مقابله با تنش‌های ژئوپلیتیکی که به درگیری هسته‌ای تبدیل می‌شود، نیست.»

هم‌صدا با خانواده‌های بازماندگان و دادخواهان فاجعهٔ ملی

گلزار خاوران نمادی از مقاومت و ایستادگی فرزندان مبارز میهن پس از افشای قتل‌عام زندانیان سیاسی از مرداد تا شهریورماه ۱۳۶۷ و صحنهٔ تمام‌وقتِ دادخواهی دادخواهان در برابر این کشتار، و میعادگاه بازماندگان قربانیان فاجعه ملی قتل‌عام نیروهای مترقی و آزادی‌خواه میهن‌مان است.

ادامه

ایران, حقوق بشر, سازمان ملل, کارزار, مقاله, یادنامه

زنده باد اول ماه مه، برای صلح و علیه جنگ مبارزه کنیم

بیش از دو ماه از شروع حمله روسیه به اکراین می‌گذرد. این جنگ تاکنون هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته و باعث ویرانی و آوارگی میلیون‌ها نفر از زحمتکشان اکراین شده است. تشدید نظامیگری ، گرانی و کمبود کالا های اساسی در بعضی از نقاط دنیا، از دیگر پیامدهای این جنگ بوده است. ما ضمن

ادامه

اروپا, افغانستان, امپریالیسم, امریکا, اوکراین, بیانیه, جهان, حقوق بشر, روسیه, سوئد, سوریه, ضد جنگ, عراق, کارگری, لیبی, ناتو, یادنامه, یوگوسلاوی

پیش به‌ سوی سازمان‌دهی سراسری و منسجم اعتراض‌های کارگری و زحمتکشان جامعه بر ضد رژیم استبدادی حاکم

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران، به‌مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر! پیش به‌سوی سازمان‌دهی سراسری و منسجم اعتراض‌های کارگری و زحمتکشان جامعه بر ضد رژیم استبدادی حاکم

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, پرستاری, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, معلمان, یادنامه