رئیس‌جمهور صربستان: چه کسی حق کشتن مردم مارا در سال ۱۹۹۹ به ناتو داد؟

رئیس جمهوری صربستان در مراسم بزرگداشت قربانیان بیست و چهارمین سالگرد تجاوز نظامی ناتو به یوگسلاوی (سابق)، از مقامات پیمان آتلانتیک شمالی خواست تا پاسخگوی اقدام وحشیانه و کشتار مردم بی دفاع جمهوری فدرال یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ باشد. به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “الکساندر ووچیچ” رئیس جمهوری صربستان شب گذشته، جمعه، در ... رئیس‌جمهور صربستان: چه کسی حق کشتن مردم مارا در سال ۱۹۹۹ به ناتو داد؟

ادامه

آمریکا, بلژیک, تجاوز نظامی, جهان, حقوق بشر, صربستان, گزارش, ناتو, یادنامه, یوگوسلاوی

دبیرکل کانون صنفی معلمان: به‌رغم حکم قانونی برای آزادی در زندان هستم

اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان گفت: اعتراضات صنفی ما در سال‌های ۹۳ چون مقارن با برجام شد، این تصور ایجاد شد که ما پیاده نظام دولت روحانی هستیم و مرا دستگیر کردند. نهادهای امنیتی اعلام می‌کردند شما اهرم فشار روحانی، برای الزام حاکمیت به پذیرش برجام هستید. «تقاضا دارم تا مُرِ قانون در پرونده ... دبیرکل کانون صنفی معلمان: به‌رغم حکم قانونی برای آزادی در زندان هستم

ادامه

ایران, حقوق بشر, گزارش, معلمان, یادنامه

پنجم فوریه ۲۰۰۳؛ سالروز دروغ قرن/ آمریکا چگونه عراق را ویران کرد؟

امروز پنجم فوریه ۲۰۲۳ است و مرور تاریخ نشان می‌دهد که دقیقا بیست سال پیش دولت آمریکا با طرح یکی از بزرگترین دروغ‌های قرن خود، کشور عراق را به ورطه ویرانی کشاند. به گزارش مهر به نقل از وبگاه اسپوتنیک، «کالین پاول» وزیر خارجه وقت آمریکا در روز پنجم فوریه ۲۰۰۳ در نشست شورای امنیت، ... پنجم فوریه ۲۰۰۳؛ سالروز دروغ قرن/ آمریکا چگونه عراق را ویران کرد؟

ادامه

آمریکا, تاریخ, جهان, خاورمیانه, سازمان ملل, عراق, مقاله, یادنامه

«مفتون امینی» درگذشت

یدالله مفتون امینی در ۹۶ سالگی از دنیا رفت. محمد متینی‌زاده، داماد این شاعر، با تأیید این خبر به ایسنا گفت:  او امروز بعدازظهر (پنجشنبه، دهم آذر ماه) بر اثر ایست قلبی  درگذشت.  او درباره مراسم تشییع و خاکسپاری نیز با بیان این‌که هنوز زمانی مشخص نشده است، گفت: با توجه به تعطیلی فردا و ... «مفتون امینی» درگذشت

ادامه

ایران, خبر, شعر, فرهنگ, یادنامه

تجدید عهد کوبایی‌ها با آرمان‌های سوسیالیستی فیدل کاسترو

امروز (سه‌شنبه) در دومین روز عزای عمومی در مرگ فیدل کاسترو، رهبر انقلابی فقید کوبا صدها هزار کوبایی ضمن ادای احترام به او در مقابل تصاویر بزرگ نصب شده از کاسترو حضور پیدا کرده و با آرمان‌های سوسیالیستی او تجدید عهد کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدارس و دفاتر دولتی کوبا برای دومین روز متوالی تعطیل بودند و تجمع بزرگی در منطقه مشهور میدان انقلاب در شهر هاوانا به یاد کاسترو برپا شد.میدان انقلاب شهر هاوانا منطقه‌ای است که رهبر انقلاب کوبا در سال‌های پس از به دست آوردن قدرت سخنرانی‌های آتشین خود را خطاب به جمعیت عظیم مردم ایراد می‌کرد.

مردم ساعت‌ها در اطراف میدان انقلاب شهر هاوانا تجمع کردند تا در مراسم‌ها حضور پیدا کنند. همچنین در سراسر کشور کوبا نیز مردم دفاتر یادبود درگذشت کاسترو را امضا کرده و وفاداری خود را به اعلامیه کاسترو در اول مهر ۲۰۰۰ در خصوص انقلاب کوبا به عنوان یک مبارزه بی پایان برای سوسیالیست و ملی گرایی ابراز کردند.

در سراسر کشور کوبا صدها مکان برای ادای احترام به کاسترو برپا شده و دولت این کشور از مردم خواسته است تا بار دیگر نشان دهند که به نظام سوسیالیستی این کشور همچنان بعد از حدود نیم قرن رهبری کاسترو بر کوبا باور راسخ دارند.

به نظر می‌رسد بعد از ۱۰ سال رهبری رائول کاسترو، برادر فیدل کاسترو،  مردم این کشور همچنان تحت تاثیر تصاویر و سخنان رهبر انقلابی قرار دارند که ده‌ها سال رهبری را در کوبا بر عهده داشت.

از زمان اعلام درگذشت فیدل کاسترو نشریات، تلویزیون و رادیو در کوبا بی وقفه به پخش برنامه‌های ادای احترام به او و سلسله سخنرانی‌ها  و همچنین مصاحبه‌های فیدل کاسترو می‌پردازند.

به یاد جک لندن، تصویرگر واقعیت‌های اجتماعی آمریکا

آثارش به ده‌ها زبان ترجمه شده و بسیاری از جوانان جهان، و از آن جمله جوانان ایرانی با آثار او و به ویژه با رمان‌های “آوای وحش” و “سپید دندان” آشنا هستند. از درگذشت این نویسنده نام‌آشنا یکصد سال می‌گذرد. جک لندن تنها ۴۰ سال عمر کرد. حاصل این عمر نه چندان طولانی، ده‌ها داستان ... به یاد جک لندن، تصویرگر واقعیت‌های اجتماعی آمریکا

ادامه

یادنامه

چهارمین سالگرد جاودانگی ستار بهشتی را گرامی بداریم!

جان باخته راه آزادی ستار بهشتی و همچنین کارگری قهرمان که وبلاگ نویس بود به دلیل راه اندازی یک شبکه اجتماعی در سال ۹۱ دستگیر و توسط وزارت اطلاعات در زیر شکنجه جان سپرد.   روز پنجشنبه ۶آبان ۹۵، چهارمین سالگرد جان باخته راه آزادی ستار بهشتی است برگزاری این مراسم از ساعت ۱۵ الی ... چهارمین سالگرد جاودانگی ستار بهشتی را گرامی بداریم!

ادامه

یادنامه