هشدار روسیه به انگلیس: جلوی هرگونه تجاوز را خواهیم گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه شب به وقت تهران به انگلیس درباره پرواز برنامه‌ریزی شده هواپیمای جاسوسی این کشور بر فراز خاک روسیه هشدار داد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, انگلستان, اوکراین, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, شرق اروپا, غرب اروپا

مانورهای متهورانه جنگنده‌های چین مقابل دیدگان ژنرال‌های آمریکا

ژنرال آمریکایی با ابراز نگرانی از رهگیری‌ها و مانورهای متهورانه خلبانان چینی گفت، افزایش مانور جنگنده‌های چین در منطقه نگران کننده است.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کانادا

حضور نظامی برلین درشرق؛ جت‌های جنگنده آلمان در رزمایش استرالیا

گزارش رسانه های بین المللی حاکی است آلمان در حال تغییر تمرکز خود به سوی اقیانوس هند و آرام است و حضور جت های جنگنده این کشور در رزمایش استرالیا یکی از مصادیق آن به شمار می‌آید.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, المان, تایوان, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

تایوان: چین در حال شبیه‌سازی حمله نظامی به تایوان است

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که نیروهای نظامی چین در رزمایش خود، طرح شبیه‌سازی حمله به این جزیره را به اجرا گذاشتند.

 

به گزارش یورونیوز؛ این وزارتخانه روز شنبه ‌۶ اوت در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش تایوان هواپیماها و کشتی‌های جنگی چین را در اطراف تنگه تایوان و خط میانی شناسایی کردند که به نظر می‌رسید در حال شبیه‌سازی یک حمله به جزیره تایوان هستند.

 

به گزارش رویترز، ارتش تایوان در این زمان پیامی هشدارآمیز پخش کرد و در حالی که سامانه موشکی خود را به حالت آماده‌باش درآورده بود، نیروهای شناسایی هوایی و کشتی‌های خود را برای نظارت بر وضعیت مستقر کرد.

 

رزمایش بزرگ و بی‌سابقه‌ چین در آب‌های نزدیک به تایوان که قرار است تا روز یک‌شنبه ادامه داشته باشد، در واکنش به سفر یک روزه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان برگزار می‌شود.

 

پکن سفر خانم پلوسی به تایپه را «تحریک‌آمیز» قلمداد کرده است زیرا چین تایوان را بخشی از قلمرو و یکی از استان‌های خود می‌داند.

 

در هر حال چین به صورت رسمی تمامی همکاری‌های خود با آمریکا را در زمینه مقابله با گرمایش زمین و برخی موارد دیگر به حالت تعلیق درآورد تا روابط دو کشور به پایین‌ترین سطح در سال‌های اخیر برسد.

 

برخی از رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند که چین با این رزمایش چهار روزه قصد دارد طرح محاصره تایوان را به اجرا بگذارد تا روزی این جزیره را «تصرف» کند.

 

به گفته برخی از کارشناسان بین‌المللی، هدف چین از اجرای چنین طرحی، جلوگیری از ورود یا خروج کشتی‌ها و هواپیماهای تجاری یا نظامی و همچنین ممانعت از دسترسی تایوان به نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه است.

 

در هر حال وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که نیروهای نظامی تایوان اواخر روز جمعه شلیک‌هایی را انجام دادند تا به پهپادها و هواپیماهای ناشناسی که بر فراز جزایر کینمن و ماتسو در حال پرواز بودند، هشدار دهند.

 

پیشتر ارتش چین از استقرار جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های خود برای شرکت در این رزمایش که «شبانه‌روز» در حال انجام است، خبر داده بود.

 

رسانه‌های دولتی چین هم در دومین روز رزمایش ارتش این کشور اعلام کردند که موشک‌های بالستیک چینی برای نخستین بار به صورت مستقیم از فراز آسمان تایوان عبور کردند.

تجمع در هیروشیما در سالروز لکه ننگ آمریکا؛ نگرانی از نبرد اتمی دیگر

همزمان با هفتاد و هفتمین سالگرد اولین بمباران اتمی در «هیروشیما» در ژاپن، مقاماتی از جمله دبیرکل سازمان ملل نسبت به وقوع مسابقه تسلیحاتی جدید در جهان هشدار دادند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, ژئوپلیتیک, ژاپن, سازمان ملل, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح, گزارش, یادنامه

کناره گیری نماینده عفو بین‌الملل در کی‌یف پس از متهم شدن ارتش اوکراین به اقدامات ضدبشری

اوکسانا پوکالچوک رئیس دفتر سازمان عفو بین‌الملل در اوکراین روز شنبه در اعتراض به گزارش تازه این گروه حقوق بشری در باره به خطر افتادن جان غیرنظامیان توسط ارتش اوکراین، از مقام خود کناره گیری کرد.

ادامه

اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, خبر, دونتسک, شرق اروپا

پولیتیکو: مقامات نظامی چین به تماس‌های همتایان آمریکایی خود بی‌اعتنایی کرده‌اند

تارنمای پولیتیکو نوشت: در بحران ناشی از سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و آغاز رزمایش چین در اطراف تایوان، مقامات ارشد نظامی چین به چندین تماس همتایان آمریکایی خود از وزارت دفاع و ستاد مشترک ارتش آمریکا پاسخی نداده‌اند و به آن بی اعتنایی کرده‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, چین, شرق آسیا

چین ضمن محدود کردن همکاری‌های خود با آمریکا، پلوسی و خانواده اش را تحریم می‌کند

وزارت خارجه چین در واکنش به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تحریم‌هایی را علیه او و خانواده اش اعمال می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

ارتش چین در شرق تایوان ناو هواپیمابر آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرد

ارتش آزادیبخش خلق چین از ۴ تا ۷ اگوست در فراز آسمان و  آب های اطراف جزیره تایوان به رزمایش نظامی مهمی برگزار و با مهمات واقعی شلیک کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا