مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

مجلس الجزایر با اکثریت آرا به رئیس جمهور این کشور اجازه داد تا در صورت لزوم برای دفاع از مردم فلسطین وارد جنگ با اسرائیل شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در ادامه اعتراض‌های مردم مناطق مختلف به جنایت‌های اسرائیل در نوار غزه، نمایندگان مجلس الجزایر با اکثریت آرا رسماً به رئیس‌ جمهور این کشور اجازه ... مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

ادامه

آمریکا, اروپا, اسراییل, الجزایر, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, شمال افریقا, فلسطین

پارلمان لیبی: سفرای کشورهای حامی اسرائیل کشور ما را ترک کنند

پارلمان لیبی در پی ادامه تجاوزات اسرائیل به غیرنظامیان در نوار غزه و حمایت کشورهای غربی از جنایات این رژیم، خواستار خروج سفرای کشورهای حامی این رژیم از این کشور شد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شبکه المسیره، پارلمان لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: سفرای کشورهای حامی جنایات اسرائیل در غزه هرچه سریعتر خاک ... پارلمان لیبی: سفرای کشورهای حامی اسرائیل کشور ما را ترک کنند

ادامه

اسراییل, زنان, شمال افریقا, فلسطین, کودکان, گزارش, لیبی, نسل کشی

نشریه بیلد: آلمان برای عملیات نظامی در خاورمیانه آماده می‌شود

روزنامه بیلد آلمان به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که دولت برلین تصمیم گرفته است تا برخی از واحدهای رده‌بالای نیروهای ویژه این کشور را در حالی که برای شرایط بحرانی احتمالی در اراضی اشغالی، غزه و «خاورمیانه» آماده می‌شود، در قبرس مستقر کند. به گزارش ایسنا، نشریه بیلد روز چهارشنبه گزارش داد که ... نشریه بیلد: آلمان برای عملیات نظامی در خاورمیانه آماده می‌شود

ادامه

آلمان, آمریکا, اسراییل, اشغالگری, شمال افریقا, صهیونیسم, فلسطین, قبرس, گزارش, لبنان

هشدار یونیسف درباره وضعیت فاجعه بار کودکان غزه: شمار کودک کشته‌شده تاکنون به ۵۰۰ و زخمی‌ها به هزار و ۶۰۰ نفر رسید

یونیسف از شهادت ۵۰۰ کودک فلسطینی و زخمی شدن هزار و ۶۰۰ کودک دیگر در نوار غزه ظرف یک هفته اخیر خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «سلیم اویس»، مسئول رسانه‌ای دفتر یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرد که شمار کشته‌های کودک در غزه تاکنون به ۵۰۰ نفر رسیده و ... هشدار یونیسف درباره وضعیت فاجعه بار کودکان غزه: شمار کودک کشته‌شده تاکنون به ۵۰۰ و زخمی‌ها به هزار و ۶۰۰ نفر رسید

ادامه

اسراییل, جهان, حقوق کودک, خاورمیانه, خبر, شمال افریقا, فلسطین, کودکان

مقام ارشد چین: همکاری‌های منطقه‌ای را با مصر گسترش می‌دهیم

عضو ارشد حزب کمونیست چین در دیدار با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر تاکید کرد که چین تمایل به گسترش همکاری های منطقه ای با مصر دارد. به گزارش روز دوشنبه از خبرگزاری شینهوا، «لی شی» نماینده حزب کمونیست چین با بیان این مطلب افزود: پکن در راستای اجرای توافقات سران دو کشور، تحکیم اعتماد ... مقام ارشد چین: همکاری‌های منطقه‌ای را با مصر گسترش می‌دهیم

ادامه

استراتژیک, بریکس, چین, شرق آسیا, شمال افریقا, فساد, فقر, گزارش, مصر

تانک‌های مصری آماده ورود به لیبی برای مقابله با نیروهای مورد حمایت ترکیه و مزدوران سوری

منابع خبری از حرکت کاروان نظامی ارتش مصر به سمت مرزهای مشترک با لیبی خبر دادند.

 

به گزارش ایسنا، سایت دیفنس بلاگ شامگاه یکشنبه گزارش داد که نیروهای مسلح مصر ۱۸ تانک‌ از نوع “M۱A۲ آبرامز” را در مرزهای مشترک با لیبی مستقر کردند.

 

در همین راستا، یک روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل نظامی ویدئویی کوتاه در توییتر منتشر کرد که نشان دهنده یک کاروان نظامی مصر متشکل از ۱۸ تانک در نزدیکی مرزهای لیبی است.

 

وی در این توییت نوشت: این ویدئو دقایقی پیش ضبط شد و کاروان مصر آماده ورود به لیبی برای مقابله با نیروهای مورد حمایت ترکیه و مزدوران سوری است.

 

این تحلیلگر نظامی در ادامه تصریح کرد: همچنین دست کم شش بالگرد تهاجمی از نوع “Mi-۲۴” در این منطقه رصد شدند.

 

این درحالی است که عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، عقیله صالح، رئیس پارلمان در شرق لیبی و خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به “ارتش ملی لیبی” شنبه در کنفرانس خبری مشترک پس از نشست خود در قاهره، ابتکارعمل جدیدی را برای پایان دادن به بحران لیبی اعلام کردند.

 

ابتکارعمل جدید قاهره برای بحران لیبی

 

به گزارش روسیاالیوم، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در نشست خبری مشترک با عقیله صالح، رئیس پارلمان طبرق و نیروهای موسوم به ارتش ملی تحت فرماندهی خلیفه حفتر و خود خلیفه حفتر گفت، ابتکارعمل جدید قاهره این پیام را به جهانیان می‌رساند که باید خواست و اراده ملت لیبی درباره ثبات، حفظ حاکمیت و اتحاد کشور و مقدم قرار گرفتن منافع لیبی اجرایی شود.

 

ابتکارعمل جدید قاهره درباره حل بحران لیبی شامل پیشنهادات برای اعلام آتش‌بس در سراسر لیبی از روز دوشنبه هشتم ژوئن و تجدید فراخوان برای از سرگیری مذاکرات صلح در ژنو تحت نظارت سازمان ملل در قالب ۵+۵ است.

 

براساس این ابتکارعمل باید شورای ریاستی منتخب با حضور نمایندگان همه مناطق لیبی برای حکومت و برگزاری انتخابات شفاف تشکیل و یک بیانیه قانون اساسی برای انجام روند سیاسی در کشور تصویب شود.

 

همچنین طبق ابتکارعمل قاهره همه طرف‌های خارجی ملزم هستند مزدوران خارجی را از لیبی بیرون کرده، شبه‌نظامیان را منحل و تسلیحات آنها را به ارتش ملی تحویل دهند تا ارتش بتواند وظایف امنیتی خود را انجام دهد.

 

رئیس جمهوری مصر در این کنفرانس خبری مخالفت کشورش را با گزینه نظامی برای حل بحران لیبی اعلام کرده و هشدار داد، تنش‌های اخیر در این کشور عواقب ناگواری را برای کل منطقه به همراه دارد و بدون حل و فصل مسالمت‌آمیز این بحران نمی‌تواند ثباتی وجود داشته باشد.

 

وی نگرانی خود را در خصوص اقدامات برخی از طرف‌ها در لیبی و مداخله خارجی ابراز کرده و با اشاره به ترکیه گفت، برخی مصرّانه به دنبال حل نظامی بحران لیبی هستند.

 

فرمانده نیروهای ارتش ملی در این کنفرانس از مصر خواست تمامی تلاش خود را برای ملزم کردن ترکیه جهت توقف انتقال تسلیحات نظامی و مزدوران به لیبی و بازگرداندن این مزدوران به کشورشان به کار گیرد.

 

وی اعلام کرد، مداخله ترکیه در درگیری‌های لیبی وضعیت قطب‌بندی را در این کشور تقویت و ثبات آن را تهدید می‌کند. ترکیه با توافق‌نامه‌ای که اخیرا با دولت توافق ملی لیبی امضا کرده به دنبال محاصره مصر و لیبی است.

 

خلیفه حفتر  ادامه داد، خطر حضور نیروهای مسلح تنها به لیبی محدود نمی‌شود بلکه همه کشورهای همسایه و منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

حفتر با بیان اینکه خواستار تشکیل دولت متحد ملی و اتحاد نهادهای جدا شده در لیبی است، گفت، به نتایج کنفرانس برلین پیرامون لیبی پایبند است.

 

عقیله صالح ، رئیس پارلمان لیبی مستقر در طبرق هم اعلام کرد، دولت شرق لیبی برای بیرون راندن شبه‌نظامیان عزم خود را جزم کرده‌ است.

 

اکنون نیروهای دولت توافق ملی لیبی (دولت فائز السراج – مخالفان وی از انتصاب سیاسی وی به عنوان تحمیل خارجی انتقاد می کنند) با دخالت نظامی ترکیه اخیرا توانستند کنترل منطقه طرابلس را به طور کامل به دست گرفته و به پیش‌روی خود به سمت شهر سرت در غرب این کشور ادامه دهند و نیروهای حفتر نیز در حال عقب‌نشینی به سمت شرق هستند.

 

لیبی از زمان برکناری معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع شاهد دودستگی و جنگ و ناآرامی است و دو دولت یکی در غرب و دیگری در شرق بر این کشور سلطه دارند که هر یک تلاش دارد با شکست دیگری، کنترل کل کشور را در دست بگیرد. دولت اول از سوی سازمان ملل و ترکیه به رسمیت شناخته شده و دولت شرق لیبی هم از سوی برخی کشورها از جمله روسیه و مصر حمایت می‌شود.

نقشه آمریکا برای ترکیه در دو حوزه سوریه و لیبی

برخی از تحلیل‌گران٬ صرف نظر از دیدگاه‌های مثبت و ایجابی که تحولات اخیر لیبی را به نفع ترکیه ارزیابی می‌کنند٬ معتقدند که تیم اردوغان باید از چند و چون بازی‌های آمریکا درک واقع‌بینانه‌ای٬ داشته باشد.

ادامه

امریکا, ترکیه, جهان, حضور نظامی, روسیه, سوریه, شمال افریقا, لیبی, ناتو