عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ خود عملکرد طالبان در قبال زنان افغانستان را مصداق جنایت علیه بشریت و آزار جنسیتی مستقیم علیه زنان عنوان کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، در گزارش تازه عفو بین‌الملل آمده است که از سال ۲۰۲۱ به این‌سو، برخلاف وعده‌های اولیه طالبان درمورد احترام به حقوق زنان، ... عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, تبعیض جنسیتی, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, سازمان ملل, گزارش

ماشین کشتار رژیم جهل و ستم اسلام سیاسی را باید متوقف کرد!

بیانیهٔ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران: به سازمان‌های “فدراسیون دموکراتیک بین‌المللی زنان” در پی قتل حکومتی دختر ۲۲ سالهٔ کُرد هم‌میهن‌مان مهسا امینی به‌بهانهٔ رعایت نکردن کامل حجاب اسلامی در شهریورماه ۱۴۰۱ ، جنبشی مردمی با نام “زن زندگی آزادی” در اعتراض به این قتل با مبارزات پردامنه و پرشور زنان و جوانان ایران آغاز شد. ... ماشین کشتار رژیم جهل و ستم اسلام سیاسی را باید متوقف کرد!

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, پرستاری, حقوق بشر, دانشجویی, زنان, کارگران, معلمان

با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

چارهٔ رنجبران وحدت و تشکیلات است! ادامه اعتراض و اعتصاب در مراکز کارگری به‌ویژه درمیان کارگران پروژه‌ای صنعت نفت حکومت جمهوری اسلامی را در تنگنا قرار داده است. اعتراض و راهپیمایی‌های روز جهانی کارگر در نقاط مختلف کشور پیوستگی و رابطه  تنگاتنگ جنبش کارگری و خیزش زن، زندگی، آزادی را نمایان می‌سازد. تهدید و دستگیری ... با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

ادامه

آزادی, اختلاف طبقاتی, استبداد, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

تجمع سراسری فرهنگیان، گام اثربخش در پیکار برضد دیکتاتوری حاکم!

حزب توده ایران از مبارزۀ فرهنگیان پشتیبانی می‌کند با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، آموزگاران کشور امروز با گردهمایی در شهرهای مختلف ضمن تاکید بر خواسته‌های‌ صنفی شان علیه وضع موجود، سرکوب و حملات شیمیایی به‌مدارس دست به اعتراض زدند. این فراخوان با حمایت گستردهٌ کارگران، زحمتکشان فکری و یدی، زنان، دانشجویان و ... تجمع سراسری فرهنگیان، گام اثربخش در پیکار برضد دیکتاتوری حاکم!

ادامه

اختلاف طبقاتی, استبداد, امپریالیسم, امنیتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, دانشجویی, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

چین: جنایات وحشیانه ناتو در یوگسلاوی را فراموش نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز در سخنانی با تأکید بر اینکه «پکن جنایات وحشیانه ناتو در یوگسلاوی را فراموش نمی‌کند»، تصریح کرد: آمریکا نمونه بارز نقض حقوق‌بشر است. به گزارش مهر به نقل از وبگاه وزارت خارجه چین، «وانگ ونبین»‌ سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود اعلام کرد: ... چین: جنایات وحشیانه ناتو در یوگسلاوی را فراموش نمی‌کنیم

ادامه

آمریکا, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, ناتو, یوگوسلاوی

برای گذار از حکومتی استبدادی، دینی و زن‌ستیز

پیام نرگس محمدی در مراسم دریافت جایزه آزادی بیان سازمان یونسکو

از سازمان و ریاست محترم یونسکو و هیآت داوری بسیار سپاسگزارم که امسال افتخار دریافت جایزه گیلرمو کانو برای آزادی بیان را به من دادند. 

در زندان خبر جایزه آزادی بیان یونسکو را درست زمانی شنیدم که برای پرونده‌ای جدید با اتهاماتی کثیر به دادسرای اوین احضار شدم. البته همچون سه دادگاه پیشین اعلام کرده‌ام که به هیچ عنوان در هیچ دادگاهی شرکت نخواهم کرد چرا که  حکومت جمهوری اسلامی را به رسمیت نمیشناسم. چون حکومتی استبدادی ، دینی و زن ستیز است و برای “گذار” از این حکومت تلاش کرده و خواهم کرد.

حضار محترم

برای فهم دقیق حق ” آزادی بیان” باید به سیر مفهوم “حق” توجه کرد. اینکه انسان امروز به “حق داشتن” و نه به” حق بودن” باور دارد، آسان به دست نیامده است. قرن‌ها طول کشیده و انسان های بیشماری صرفا به موجب بیان آنچه مطابق با واقعیت قلمداد نمی‌شده است ، به سادگی به کام مرگ فرستاده شدند، تا ما امروز از “حق بر خطا بودن” و توامان حفظ هویت انسانی بتوانیم سخن بگوییم.

اما هنوز شاهدیم که در کشور هایی چون ایران، حاکمان مستبد با باورهای وارونه و البته منفعت طلبانه شان، هویت انسانی و زندگی میلیون‌ها انسان را به اضمحلال کشیده و با تحریف “حق حاکمیت ملی” و” حق تعیین سرنوشت” به ویرانگری بنیان زندگی همان مردم در داخل مرزهای ایران و نقاط جهان می‌پردازد.

اجازه دهید اشاره کنم در حالی که سند ۲۰۳۰ یکی از مترقی‌ترین اسناد مثبت در راستای تحقق توسعه پایدار ،صلح و حقوق بشر به شمار می‌آید، رهبر نظام جمهوری اسلامی راسا و شخصا مانع پیوستن کشور ایران می‌شود.

در حالی که سند به توانمند سازی تمام دختران و زنان و تلاش برای دست یابی به تساوی جنسیتی تاکید می‌کند، در کشور ایران ماه‌هاست دختران دانش آموز با گازهای شیمیایی مسموم می‌شوند. حکومت به دنبال تدارک و پشتیبانی از سیاستی است که با ایجاد رعب و وحشت، مانع رفتن دختران به مدرسه گردد. حکومت جمهوری اسلامی چون طالبان افغانستان به دنبال محرومیت دختران از “حق تحصیل” است.با این تفاوت که طالبان از بلندگو‌های وزارت خانه‌ها اعلام می‌کند اما جمهوری اسلامی با سیاستی فریب کارانه این هدف را دنبال می‌کند. 

سند ۲۰۳۰ تاکید بر دسترسی عمومی به تحصیلات دانشگاهی دارد. اما جوانان بهایی ایران با امنیتی ترین و خشونت بار ترین شیوه‌ها از تحصیل باز می‌مانند و سایر جوانان و کودکان به دلیل فقر ، گرانی ، بی کاری و نا امیدی از تحصیل منصرف می‌شوند.

مستحضرید که آگاهی و آزادی بیان در یک رابطه دو سویه، پویا و دینامیکی ، هر یک بستر ساز و در عین حال نتیجه و پیامد آن دیگری است و آموزش و تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین راههای رشد آگاهی در جامعه است. محرومیت از تحصیل یعنی پایین آمدن سطح آگاهی، یعنی تحدید آزادی بیان.

حضار محترم

آزادی بیان در کشور ایران از چند جهت در مخاطره افکنده شده است.

۱. سرکوب خشونت بار روزنامه نگاران ، اهل مطبوعات ، مدافعان حقوق بشر و دانشگاه ها.

۲. سرکوب جامعه مدنی و نهادهای آن به عنوان بستر سازان و عاملان ایجاد گفت و گو ، تبادل نظر ، تفاهم و درک یکدیگر. آزادی بیان به معنی واقعی و برای کارکرد تعالی بخش نیاز به بستر و فرصت مناسب دارد و حکومت با محروم‌کردن جامعه از نهادهای مردمی مستقل و در عوض با اعمال سیاست های مبتنی بر ایجاد و تشدید اختلافات قومی، مذهبی، قبیله ای و تبعیض جنسیتی و نابرابری های مدنی اقتصادی و اجتماعی امکان گفت و‌گو و بیان آزادانه افکار و ایده‌ها را به انحراف و تضاد می‌کشاند. 

حضار محترم

مستحضرید که جامعه ایران ماههای اخیر با جنبش انقلابی “زن، زندگی، آزادی” در مقابل حکومتی ایستاده که در دوران فعلی از “انسان ستیز” و “زندگی ستیز” ترین حکومت‌هاست و این جنبش انقلابی، جنبش و انقلابی “زندگی بنیاد” است.

از شما میخواهم ما را تنها نگذارید. در اتخاذ سیاست‌های خود، حمایت از “جامعه مدنی”، “مردم” به پا خاسته در خیابانها، “زندانیان” سیاسی- عقیدتی، زندانیان در معرض “اعدام” را مد نظر قرار دهید و برای حمایت از مردم معترض و فعالان مدنی و سیاسی و برای پیشبرد اهداف صلح طلبانه و خشونت پرهیز مردم ایران،  توان سرکوب  حکومت و قدرت عوامل سرکوب ، زندان ، شکنجه و اعدام  را تضعیف کنید.

نرگس محمدی

زندان اوین

اردیبهشت ۱۴۰۲

*سایت خبری تحلیلی کلمه

تورم، گرانی، فقر فزاینده، و دروغ‌پردازی ولی ‌فقیه

تورم یکی از پدیده‌های ذاتی و مزمن نطام‌های با ساختار سرمایه‌داری است. علت اصلی این پدیده همچون پدیده‌های دیگری نظیر بیکاری، فقر، و شکاف طبقاتی، عبارت ازاین است که در نظام‌های مبتنی بر مناسبات سرمایه‌داری، تولید و توزیع ثروت نه براساس برنامه‌ریزی برای برآوردن نیازهای واقعی جامعه، بلکه به‌منظور کسب سود حداکثری برای صاحبان سرمایه ... تورم، گرانی، فقر فزاینده، و دروغ‌پردازی ولی ‌فقیه

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, استبدادی, اقتصادی, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, دانشجویی, زنان, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فساد, فقر, کارگری, معلمان, مقاله, نئولیبرالیسم

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون بزرگداشت مقام معلم و فراخوان تجمع ۱۹ اردیبهشت

اگرچه آموزش و یادگیری روز و ماه و سال نمی‌شناسد و تمامی فصل های زندگی هر انسانی را شامل می‌شود، اما اردیبهشت را می‌توان ماه معلمان نامید. ماهی که به‌رغم فراموشی عمدی دستگاه‌های تبلیغاتی حکومتی، با نام و یاد سه تن از تاثیرگزارترین چهره‌ها در تاریخ آموزش جدید و مبارزات معلمان در کشور مزین شده ... بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون بزرگداشت مقام معلم و فراخوان تجمع ۱۹ اردیبهشت

ادامه

آزادی, اجتماعی, ایران, بازنشستگان, بیانیه, حقوق بشر, زنان, کارگری, معلمان

۷۰ درصد شرکت‌کنندگان یک نظرسنجی در ژاپن “تعمیق روابط با چین” را به‌جای “تقویت توانایی‌های دفاعی” برگزیدند

براساس نظرسنجی روزنامه آساهی، ۸۰ درصد از شرکت‌کنندگان نگرانند که در صورت وقوع درگیری میان آمریکا و چین بر سر تایوان، ژاپن نیز گرفتار این درگیری مسلحانه شود. به گزارش ایسنا، به نقل از آساهی شیمبون، اکثر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند، نیروهای “دفاع شخصی” ژاپن باید در صورت حمله چین به تایوان، نقش خود ... ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان یک نظرسنجی در ژاپن “تعمیق روابط با چین” را به‌جای “تقویت توانایی‌های دفاعی” برگزیدند

ادامه

آمریکا, امنیتی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, زنان, ژاپن, شرق آسیا, گزارش

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲)

سندیکای کارگران شرکت ‌واحد بیانیه اول ماه مه ۱۴۰۲ را در حالی انتشار میدهد که سه تن از اعضای قدیمی و شناخته شده سندیکا، رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی، کماکان در زندان هستند و همچنین تعدادی از اعضای حق طلب سندیکا و دیگر فعالین‌کارگری در روز گذشته توسط نیروهای امنیتی به صورت تلفنی ... بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲)

ادامه

آمریکا, اجتماعی, استبداد, استعمار, افغانستان, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, برابری اجتماعی, پناهجویی, تبعیض جنسیتی, زنان, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فرهنگ, فقر, کارگری, معلمان, همبستگی