به‌مناسبت صدوششمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر

جایگاهِ تاریخی انقلاب اکتبر انقلاب اکتبر در دوران جنگ فاجعه‌بار جهانی اول بین کشورهای امپریالیستی بر سر تقسیم جهان و هم‌چنین در دوران سلطهٔ کشورهای سرمایه‌داری بر جهان روی داد. پیروزی انقلاب اکتبر به‌رهبری لنین و بلشویک‌ها در روسیه پایانی تاریخی بر دیدگاه‌های ابدی بودن جهان سرمایه‌داری بود و به خلق‌های زیرستم در جهان نشان ... به‌مناسبت صدوششمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر

ادامه

آپارتایت, آزادی, آلمان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اتریش, انگلیس, ایتالیا, ایران, برابری اجتماعی, جهان, سوسیالیسم, فرانسه, کارگری, کمونیسم, لنینیسم, مارکسیسم-لنینیسم, نئولیبرالیسم, یادنامه

استاد میرشمس‌الدین ادیب سلطانی درگذشت!

وقتی کتاب «مسئله‌ی چپ و آینده‌ آن»اش را به‌زبان انگلیسی منتشر کرد چندین نسخه از کتاب را به‌من داد و خواست به‌هرکه می‌دانم علاقه‌‌مند است هدیه کنم. به‌گمانم حوالی سال ۷۶ بود که دوستم پرویز بابایی کتابی از تئودور اوی‌زرمان (مترجم «سنجش خرد ناب» از ایمانوئل کانت به‌زبان روسی) را ترجمه می‌کرد با عنوان «مسائل ... استاد میرشمس‌الدین ادیب سلطانی درگذشت!

ادامه

انگلیس, ایران, جهان, روسیه, سوسیالیسم, سیاسی, فرانسه, فرهنگ, فلسفه, یادنامه

آمریکا به نقش خود در کودتای ۵ دهه پیش شیلی اعتراف کرد

آمریکا برای اولین بار صراحتا به دست داشتن خود در کودتای نظامی که در دهه هفتاد قرن گذشته به سرنگونی حاکمیت سوسیالستی در شیلی منجر شد، اعتراف کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از فلسطین الیوم، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، پنجاهمین سالگرد کودتای نظامی شیلی که به سرنگونی کابینه سالوادور آلنده، رئیس جمهور ... آمریکا به نقش خود در کودتای ۵ دهه پیش شیلی اعتراف کرد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, استبداد, تاریخ, جهان, حقوق بشر, شیلی, گزارش, مکزیک, یادنامه

انقلاب مشروطیت راهگشای دورانی نو در تاریخ معاصر ایران

“آرمان‌های مشروطیت باوجود همهٔ موانع تاریخی ایجادشده مانند دیکتاتوری رضاخان، سلطنت ننگین دست‌نشاندهٔ امپریالیسم محمدرضا پهلوی، و شکست انقلاب بهمن به‌دست روحانیت تاریک‌اندیش و استیلای اسلام سیاسی، هم‌چنان زنده است و درپیکار مردم میهن ما تداوم دارد.” یادکرد از انقلاب مشروطیت و تمرکز بر درس‌ها و تجربه‌های آن، امسال اهمیتی ویژه دارد.‌ گرامی‌داشت سالگرد انقلاب ... انقلاب مشروطیت راهگشای دورانی نو در تاریخ معاصر ایران

ادامه

آزادی, آسیا, استبداد, اسلام سیاسی, امپریالیسم, انگلستان, ایران, تاریخ, جهان, روسیه, عدالت اجتماعی, مقاله, یادنامه

رئیس‌جمهور صربستان: چه کسی حق کشتن مردم مارا در سال ۱۹۹۹ به ناتو داد؟

رئیس جمهوری صربستان در مراسم بزرگداشت قربانیان بیست و چهارمین سالگرد تجاوز نظامی ناتو به یوگسلاوی (سابق)، از مقامات پیمان آتلانتیک شمالی خواست تا پاسخگوی اقدام وحشیانه و کشتار مردم بی دفاع جمهوری فدرال یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ باشد. به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “الکساندر ووچیچ” رئیس جمهوری صربستان شب گذشته، جمعه، در ... رئیس‌جمهور صربستان: چه کسی حق کشتن مردم مارا در سال ۱۹۹۹ به ناتو داد؟

ادامه

آمریکا, بلژیک, تجاوز نظامی, جهان, حقوق بشر, صربستان, گزارش, ناتو, یادنامه, یوگوسلاوی

بان کی مون : کار کردن با ویتالی چورکین برای من افتخار بود

بان کی مون، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد در ارتباط با درگذشت ویتالی چورکین، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در روسیه پیام تسلیت فرستاد.

 

به گزارش اسپوتنیک، بان کی مون گفت:« طی ده سالی که در مقام دبیر کل سازمان ملل متحد فعالیت داشتم، برای من کار کردن با او افتخار بود و می دیدم که چطور با شور و هیجان معرف روسیه است.» وی خاطر نشان کرد که ویتالی چورکین « دیپلماتی برجسته و روشنفکر بود.»
دبیر کل سابق سازمان ملل متحد تاکید کرد:« نوآوری های دیپلماسی او، شوخ طبعی و حس شاد او مدت های طولانی در یاد کسانی که او را می شناختند و کسانی که تاریخ سال های اخیر سازمان ملل متحد را مطالعه می کنند باقی خواهد ماند.»

 

 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت: اگر چه مدت همکاری با ویتالی چورکین بسیار کوتاه بود اما همین فرصت همکاری را غنیمت می‌شمارم و عمیقا برای بصیرت‌ها، بینش‌ها، مهارت‌ها و دوستی چورکین دل تنگ خواهم شد. وی افزود: چورکین به مدت بیش از یک دهه حضور قوی در شورای امنیت داشت.

 

 

در همین حال فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در نامه‌ای به سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درگذشت ویتالی چورکین را تسلیت گفت‌ و تاکید کرد که با درگذشت ویتالی چورکین روسیه یکی از برجسته‌ترین و والاترین دیپلمات‌های خود را از دست داد. در موارد مختلف شخصا از تجربه گسترده، صراحت و صداقت چورکین قدردانی کردم. من مراتب تسلیت خود را به خانواده چورکین و وزارت امور خارجه روسیه ابلاغ می‌کنم.

وی تاکید کرد: چورکین به مدت بیش از ۱۰ سال نقش پیشرویی در شورای امنیت سازمان ملل ایفا کرد و یکی از مخاطبان مهم اتحادیه اروپا بود.

 

 

پائوئر ، نماینده ی سابق آمریکا در سازمان ملل متحد بیان داشت : « فوت ویتالی چورکین، نماینده ی دائم روسیه در سازمان ملل متحد شوک آوربود. او استاد برجسته دیپلماسی و فرد بسیار مسئولی بود که هر کاری برای از بین بردن اختلاف نظرهای بین روسیه و آمریکا انجام می داد.»

 

 

ماتوینکو رییس شورای فدراسیون روسیه به روزنامه نگاران گفت این اتفاق برای دیپلماسی چندان ساده نیست و او معقتد است که چورکین در جبهه جان خود را از دست داده است. زیرا این اواخر تنش های مربوط به شرایط حول کشور از شورای امنیت پیوسته به وی منتقل می شدند.

ماتوینکو همچنین به خانواده ونزدیکان وی تسلیت گفته و تاکید کرد که او یک دیپلمات بی نظیر و منحصربفرد بود.

 

 

ماریا زاخارووا، نماینده رسمى وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که ویتالى چورکین که در سن ۶۴ سالگى درگذشت، یک دیپلمات بزرگ و شخصیتى خاص بود.
زاخارووا در صفحه فیسبوک خود نوشته: “امروز در نیویورک به طور ناگهانى ویتالى چورکین درگذشت. فردا او ۶۵ ساله مى شد. شخصیتى یگانه، دیپلماتى بزرگ. ما امروز یک دوست نزدیک را از دست دادیم.

 

 

دیمیتری مدودف در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی “و.کانتکت” نوشت: “درگذشت ویتالی چورکین، نه تنها فقدانی بزرگ برای نزدیکان وی محسوب می گردد، بلکه حتی برای کسانی که در کنار ایشان کار کرده اند یا آشنایی کوچکی با وی داشتنه اند نیز بسیار تاسف آور است، چورکین فردی شایسته و بسیار قدرتمند بود. در گذشت وی یک فقدان بزرگ برای روسیه است. ویتالی ایوانوییچ یک دیپلمات شایسته بود، او در سخت ترین شرایط به طور قاطعانه از منافع کشور خود دفاع نمود. برای شخص ویتالی چورکین، کار در سازمان ملل متحد به عنوان نماینده کشور روسیه، تنها کار اداری نبود. کار وی خدمت به کشور اش بود. من این حادثه را از صمیم قلب به نزدیکان و همکاران ویتالی ایوانوویچ چورکین تسلیت می گویم”

 

 

چورکین در پشت میز کار خود در سازمان ملل متحد در گذشت
به گزارش اسپوتننیک، ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در پشت میز کار خود در مقر این سازمان درگذشت. در همین راستا به علت در گذشت وی، از تاریخ ۲۱ تا ۲۳ فوریه در دفتر نمایندگی دانمی روسیه ، کتاب تسلیت به مناسبت گرامیداشت ایشان بازگشایی می گردد.

در بیانیه صادر شده توسط نمایندگی دانم روسیه در سازمان ملل چنین آمده است: “ویتالی ایوانویچ چورکین در پشت میز کار خود و در محل کارش در گذشت. ما سالهای متوالی در کنار ایشان همکار بوده ایم. وی یک دیپلمات مستعد، پرکار و شایسته بود، این حادثه تاسف همگی ما را برانگیخت”.

 
شایان ذکر است، از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۳ فوریه در دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل، کتاب تسلیت برای گرامیداشت ایشان گشایش می شود.
چورکین در روز ۲۱ فوریه، شصت و پنج ساله می شد. ایشان از تاریخ ۸ آوریل ۲۰۰۶ تا کنون مسئولیت نمایندگی دائمی روسیه در سازمان ملل متحد را بر عهده داشته است.

 
نماینده دایم فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد روز ۲۱ فوریه ۱۹۵۲ در مسکو چشم به جهان گشود.
چورکین در سال ۱۹۷۴ از مؤسسهٔ دولتی روابط بین‌الملل مسکو فارغ‌التحصیل شد، و در همان‌جا مشغول به‌کار شد. وی در سال ۱۹۸۱ از آکادمی دیپلماتیک اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی دکترای تاریخ گرفت و پس از آن، به‌عنوان مدیر ادارهٔ اطلاعات وزارت امور خارجهٔ این کشور مشغول به‌کار شد.
سال های ۱۹۸۲-۱۹۷۹ دبیر سوم بخش امریکا در وزارت امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی
سال های ۱۹۸۷-۱۹۸۲ دبیر دوم و سپس دبیر اول سفارت شوروی در ایالات متحده امریکا
سال های ۱۹۸۹ — ۱۹۸۷ مدیر بخش روابط بین المللی کمیته مرکزی حزب کمونیستی شوروی
سال های ۱۹۹۰ — ۱۹۸۹ دبیر مطبوعاتی وزارت امور خارجه شوروی
سال های ۱۹۹۲ — ۱۹۹۰ رییس اداره اطلاعات وزارت امور خارجه شوروی / فدراسیون روسیه
سال های ۱۹۹۴ — ۱۹۹۸ سفیر فوق العاده و تام الاختیار روسیه در پادشاهی بلژیک
سال های ۲۰۰۳ — ۱۹۹۸ سفیر فوق العاده و تام الاختیار روسیه در کانادا
سال های ۲۰۰۶ — ۲۰۰۳ سفیر امور خاص فدراسیون روسیه
از روز ۸ آوریل ۲۰۰۶ نماینده دایم فدراسیون روسیه در سازمان ملل و نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل. وی درجه سفیر فوق العاده و تام الاختیار روسیه در بخش دیپلماتیک داشت.

وی به زبان‌های روسی، مغولی، فرانسه، و انگلیسی مسلط بود.
روز ۲۰ فوریه ۲۰۱۷ ویتالی چورکین در نیویورک به طور غیرمنتظره ای از دنیا رفت.

 

وداع با رکن‌الدین خسروی در روز بارانی / نوای «آی آدم‌ها» در تالار وحدت پیچید

مراسم تشییع پیکر رکن الدین خسروی از اساتید و کارگردانان باسابقه تئاتر صبح بارانی جمعه هشتم بهمن ماه برگزار شد.   جمعی از هنرمندان و شاگردان زنده یاد خسروی در مراسم آخرین وداع او را همراهی کردند. این مراسم به دلیل بارش باران در فضای لابی تالار وحدت برگزار شد.   مجری این مراسم الهام ... وداع با رکن‌الدین خسروی در روز بارانی / نوای «آی آدم‌ها» در تالار وحدت پیچید

ادامه

اخبار فرهنگی, ایران, یادنامه

به یاد جک لندن، تصویرگر واقعیت‌های اجتماعی آمریکا

آثارش به ده‌ها زبان ترجمه شده و بسیاری از جوانان جهان، و از آن جمله جوانان ایرانی با آثار او و به ویژه با رمان‌های “آوای وحش” و “سپید دندان” آشنا هستند. از درگذشت این نویسنده نام‌آشنا یکصد سال می‌گذرد. جک لندن تنها ۴۰ سال عمر کرد. حاصل این عمر نه چندان طولانی، ده‌ها داستان ... به یاد جک لندن، تصویرگر واقعیت‌های اجتماعی آمریکا

ادامه

یادنامه

چهارمین سالگرد جاودانگی ستار بهشتی را گرامی بداریم!

جان باخته راه آزادی ستار بهشتی و همچنین کارگری قهرمان که وبلاگ نویس بود به دلیل راه اندازی یک شبکه اجتماعی در سال ۹۱ دستگیر و توسط وزارت اطلاعات در زیر شکنجه جان سپرد.   روز پنجشنبه ۶آبان ۹۵، چهارمین سالگرد جان باخته راه آزادی ستار بهشتی است برگزاری این مراسم از ساعت ۱۵ الی ... چهارمین سالگرد جاودانگی ستار بهشتی را گرامی بداریم!

ادامه

یادنامه