خشکسالی در انگلیس؛ خشک‌ترین ماه در ۱۸۶ سال گذشته به ثبت رسید

داده‌های بدست آمده از اداره هواشناسی بریتانیا نشان می‌دهد که کاهش بارندگی در برخی مناطق این کشور سبب شده است تا ماه ژوئیه به عنوان خشکترین ماه از سال ۱۸۳۶ تاکنون ثبت گردد.

ادامه

اجتماعی, انگلستان, خبر, غرب اروپا, محیط زیست

اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا سوگند یاد کرد

گوستاوو پترو به عنوان اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا در حضور صدها هزار نفر از جمله هیات های رسمی از کشورهای مختلف در مراسم تحلیف خود، شب گذشته در بوگوتا سوگند یاد کرد.

ادامه

امریکای لاتین, جهان, زنان, عدالت اجتماعی, کلمبیا, گزارش, محیط زیست, ونزوئلا

خشکسالی بی‌سابقه در فرانسه / آب آشامیدنی بیش از ۱۰۰ شهر قطع شد

وزیر محیط زیست فرانسه هنگام بازدید از منطقه جنوب شرقی فرانسه گفت که آب آشامیدنی بیش از ۱۰۰ شهر در این کشور قطع شده است و باید با کامیون به هزاران نفر آب تحویل شود.

ادامه

اتحادیه اروپا, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, محیط زیست

ناپایداری جوی و رگبارهای شدید تا ۳ روز آینده ادامه دارد/ افزایش ۲۱.۶ درصدی بارش‌ها

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در سه روز آینده سامانه موسمی مانسون در نیمه جنوبی کشور کماکان موجب ناپایداری‌های جوی خواهد بود، همچنین در نوار شمالی کشور این ناپایداری جوی را داریم.

 

صادق ضیائیان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: در سه روز آینده سامانه موسمی مانسون در نیمه جنوبی کشور کماکان موجب ناپایداری‌های جوی خواهد بود، همچنین در نوار شمالی کشور این ناپایداری جوی را داریم.

 

وی افزود: روز آینده در دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین، سمنان، زنجان، گیلان، آذربایجان شرقی، اردبیل و مازندران رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت داریم.

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: فردا در فارس، کرمان، بوشهر، هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شرق خوزستان، جنوب و غرب اصفهان، جنوب یزد، قم،‌ همدان، شرق لرستان و استان مرکزی بارش به شکل رگبار و رعدوبرق ادامه داد که شدت بارش‌ها در برخی مناطق غرب و جنوب اصفهان، جنوب کرمان، ارتفاعات البرز مرکزی، فارس و کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود.

 

ضیائیان بیان داشت: روز دوشنبه ۱۰ مرداد بارش رگباری باران، رعدوبرق و گاهی وزش باد شدید موقت در  برخی مناطق کشور داریم که این شرایط جوی در جنوب کرمان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و برخی نقاط فارس شدت بیشتری دارد. همچنین در این روز در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب یزد، شرق خوزستان، برخی نقاط اصفهان و لرستان این شرایط جوی حاکم است و بارش در دامنه‌ها و ارتفاعات البرز و با شدت کمتر در نوار شمالی کشور ادامه دارد.

 

وی افزود: روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد بارندگی در مناطق مذکور کاهش می‌یابد، چهارشنبه در نوار شمالی کشور بارش پراکنده داریم و پنج‌شنبه ۱۳ مرداد در اغلب نقاط کشور جوی پایدار حاکم است.

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در پنج روز آینده با تداوم بادهای ۱۲۰ روزه در نوار شرقی کشور به ویژه زابل وزش باد شدید، خیز گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود. همچنین از فردا تا سه‌شنبه ۱۱ مرداد در غرب و شمال غرب کشور گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا خواهیم داشت.

 

ضیائیان اظهار کرد: امروز در ارتفاعات البرز واقع در شرق تهران همچنین استان‌های فارس، کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، شمال هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب یزد، شرق و جنوب شرق خوزستان، بوشهر و جنوب اصفهان بارش‌ها شدت دارد.

 

وی در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران امشب نیمه ابری تا ابری در برخی ساعات رگبار رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود، فردا نیز آسمان تهران نیمه‌ابری گاهی رگبار رعدوبرق با وزش باد شدید خواهد بود، بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۳۱ و ۱۹ درجه است.

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: روز آینده اهواز با بیشینه دمای ۴۵ درجه بالای صفرگرم‌ترین مرکز استان، و شهرکرد با کمینه دمای ۱۵ درجه بالای صفر، همچنین اردبیل با کمینه دمای ۱۴ درجه بالای صفر خنک‌ترین مراکز استان خواهد بود.

 

ضیائیان در تشریح وضعیت بارش‌ها در سال زراعی جاری اظهار کرد: میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا هفتم مرداد امسال ۱۷۲.۴ میلی‌‌متر ثبت شد، میزان بارش پارسال در این بازه زمانی ۱۴۱.۸ میلی‌متر بود که بارش سال جاری ۲۱.۶ درصد بیشتر از سال گذشته است.

نماینده خاش: حجم بارش در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده و خسارات زیادی وارد کرده

یک عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در بخش هایی از سطح استان شاهد حجم بارشی بودیم که در طول ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده و خسارات زیادی به زمین‌های کشاورزی، منازل، راه های روستایی و محورهای ترانزیتی وارد شده است.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

هشدار قرمز هواشناسی برای ۹ استان + فیلم

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روزهای پنج‌شنبه و جمعه در ۹ استان، وقوع سیلاب، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی گسترده، آبگرفتگی منازل، کاهش شعاع دید، احتمال تخریب پل، مسدود شدن جاده‌ها و اختلال در تردد ناوگان حمل و نقل پیش‌بینی می‌شود.

ادامه

اجتماعی, ایران, حوادث, خبر, فیلم, محیط زیست

خیمه سنگین “مونسون” بر۴۰ درصد ایران / تا اوایل هفته بعد فعالیت سامانه ادامه دارد + فیلم

ورود توده بارشی مونسونی به ایران از اوایل روز یکشنبه گذشته تا امروز باعث افزایش قابل توجه حجم بارندگی‌ها در اغلب نقاط جنوب شرق ایران شده و سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت غیرنرمال این توده در ایران در برخی از نقاط ایران هشدار صادر کرد.

ادامه

ایران, خبر, فیلم, محیط زیست