پیش به سوی همکاری در پیکار با نیروهای واپس‌گرای مذهبی و جنگ‌طلبی امپریالیسم

در چهار هفتۀ گذشته، بمباران گستردهٔ نوار غزه و جنایت‌های جنگی عظیم اسرائیل در آن منطقه و فاجعه‌ای انسانی که در نوارغزه و به‌ویژه در غزه پیش چشم جهانیان در حال وقوع است، تحولات جهانی و اخبار رسانه‌ها را تحت شعاع قرار داده است. در همین حال، در داخل ایران، روند وخامت وضع معیشت اکثر ... پیش به سوی همکاری در پیکار با نیروهای واپس‌گرای مذهبی و جنگ‌طلبی امپریالیسم

ادامه

آپارتایت, آزادی, ارتجاع, استبداد, اسراییل, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, جنایات جنگی, حقوق بشر, خاورمیانه, دیدگاه, سرمایه‌داری, صلح, عدالت اجتماعی, فاشیسم, فساد, فلسطین, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

جمعی از سیاستمداران مطرح جهان خواستار تحقیق درباره «نسل‌کشی» اسرائیل شدند

بیش از ۶۰ سیاستمدار چپ‌گرای اروپا و آمریکای لاتین از دیوان کیفری بین‌المللی خواستند تا درباره نسل‌کشی فلسطینیان به دست اسرائیل تحقیق کند. به گزارش ایسنا، «ای‌یونه بلارا»، وزیر حقوق اجتماعی اسپانیا امروز (سه‌شنبه) با راه‌اندازی کمپینی در محکومیت جنایات جنگی اسرائیل، گفت که با سکوت خود به تداوم «یک نسل‌کشی» کمک نکرده و در ... جمعی از سیاستمداران مطرح جهان خواستار تحقیق درباره «نسل‌کشی» اسرائیل شدند

ادامه

آپارتایت, اسپانیا, استعمار, اسراییل, جنایات جنگی, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, فلسطین, نسل کشی

وزیر‌خارجه آفریقای‌جنوبی: نتانیاهو را بازداشت و قتل‌عام درغزه را متوقف کنید

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با اشاره به ویرانی‌های هولناک و وخامت اوضاع در غزه، بار دیگر خواستار آتش‌بس فوری و فراگیر شد تا تمامی کریدورهای بشردوستانه برای اعطای کمک‌های ضروری و خدمات اساسی به مردم غیرنظامی غزه باز شوند. او از دیوان بین‌المللی کیفری خواست جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی از سوی صهیونیست‌ها ... وزیر‌خارجه آفریقای‌جنوبی: نتانیاهو را بازداشت و قتل‌عام درغزه را متوقف کنید

ادامه

آپارتایت, آزادی, آفریقای جنوبی, اسراییل, اشغالگری, تحلیل, جهان, حقوق بشر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, سازمان ملل, صلح, فلسطین, کودکان, نسل کشی, همبستگی

اسپانیا خطاب به اتحادیه اروپا: ما را در نسل‌کشی شریک نکنید

ایون بلارا وزیر موقت حقوق اجتماعی اسپانیا با ابراز تاسف از تشدید حملات اخیر اسرائیل به نوار غزه از اتحادیه اروپا خواست که آنها را در نسل‌کشی شریک نکنند. به گزارش شنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزیر موقت حقوق اجتماعی اسپانیا از کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا به تشدید حملات اخیر اسرائیل ... اسپانیا خطاب به اتحادیه اروپا: ما را در نسل‌کشی شریک نکنید

ادامه

آپارتایت, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اسپانیا, اسراییل, تحریم, خبر, درمان, فلسطین, نسل کشی

رشد تبعیض نژادی در اروپا/ افزایش دوبرابری نژادپرستی در آلمان

نتایج یک نظرسنجی در چند کشور عضو اتحادیه اروپا از رشد چشمگیر تبعیض نژادی و آزار سیاهپوستان حکایت دارد و در این میان آلمان کارنامه تاریک‌تری دارد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: نتایج یک نظرسنجی از نسل اول و دوم مهاجران سیاهپوست در ۱۳ کشور عضو اتحادیه اروپا که امروز چهارشنبه منتشر ... رشد تبعیض نژادی در اروپا/ افزایش دوبرابری نژادپرستی در آلمان

ادامه

آپارتایت, اتحادیه اروپا, اتریش, اروپا, المان, پرتغال, جهان, حقوق بشر, خبر, سوئد, فنلاند, لهستان

ایندپندنت؛ اولین پیروزی برای معترضان به نژادپرستی پلیس نیویورک

اندرو کومو، فرماندار نیویورک، قانون جدید اصلاحات در ساختار پلیس را امضا کرد که به موجب آن گرفتن گردن (chokeholds)‌ متهمان (هنگام بازداشت) ممنوع شده است. 

 

به نوشته ایندپندنت؛ آقای کومو بسته اصلاح ساختاری «نامشان را بگویید» را امضا کرد که از روز جمعه آینده مجموعه‌ای از اصلاحات را در ادارات پلیس این ایالت به اجرا در خواهد آورد.

 

این قانون شامل مقرراتی از جمله ممنوعیت فشار و گرفتن گردن فرد برای بستن راه تنفس او از سوی ماموران مجری قانون، ممنوعیت گزارش‌های کاذب نژادمحور به خط تلفن ۹۱۱، و تعیین دادستان کل به عنوان فردی مستقل برای پیگرد موضوعات مرتبط با مرگ غیرنظامیان است.

 

این دستورالعمل همچنین ماده «۵۰ آ» از قانون حقوق مدنی را لغو می‌کند تا امکان شفاف‌سازی سوابق انضباطی قبلی ماموران اجرای قانون فراهم شود.

 

فرماندار نیویورک در توییتر امضای این سند را « روزی تاریخی» خوانده است.

 

امضای این قانون در پی دو هفته اعتراضات سراسری در آمریکا صورت گرفت که در واکنش به مرگ جورج فلوید، مرد سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس در مینیاپولیس، این کشور را تکان داده است. یکی از ماموران پلیس بعد از آن که آقای فلوید را نقش زمین کرد، بیش از هشت دقیقه زانوی خود را روی گردن او گذاشت و فشار داد و منجر به مرگ دلخراش او شد.

 

در پی این حادثه صدها هزار نفر از مردم آمریکا و سایر کشورهای جهان، به خیابان‌ها ریختند و در تظاهرات‌هایی کم‌سابقه خواستار پایان نژادپرستی نظام‌مند، ظلم پلیس و تبعیض علیه سیاهپوستان شدند.

 

آقای کومو گفت: «قتل جرج فلوید تنها نقطه‌عطفی در تبعیض و بی‌عدالتی نظام‌مند در کشور ما بود که اگر نه قرن‌ها، بی شک دهه‌ها در کشور ما رخ داده است. این موضوعات مدت زمانی طولانی در کشور ما مورد بحث و گفت‌وگو بوده است و این اصلاحات پیشرو در کشور، موجب ایجاد تغییراتی دیرهنگام در سیستم پلیس و عدالت کیفری خواهد شد و همزمان، به بازگرداندن اعتماد جامعه به مجریان قانون کمک خواهد کرد.»

 

فعالان مدنی و مقام‌های رسمی‌ای نیز که برای تصویب این قانون تلاش کرده بودند، از جلمه مادران سین بل و اریک گارنر، که هر دو توسط پلیس نیویورک کشته شده‌اند، در جلسه حاضر بودند.

 

اندرو استوارت- کوزینز، رهبر اکثریت مجلس سنای نیویورک گفت: «قتل تکان دهنده جورج فلوید در واقع آخرین مورد از فهرست بلند بالای افراد بی‌گناهی است چون برئونا تیلور، احمد اربری، سین رید، تونی مک دید، و بسیاری دیگر که موجی از خشم و اندوهِ بجا را برانگیخته است. اهالی سیاهپوستان نیویورک، مانند تمامی ساکنان این ایالت، سزاوارند که بدانند به حقوق و زندگی آنها ارج نهاده می‌شود و از سوی نظام قضایی ما حمایت می‌شود. قانونی که امروز امضا می‌شود، کمک می‌کند تا بدکاران متوقف شوند. این قانون پیامی است روشن و آشکار که وحشیگری، نژادپرستی و قتل‌های ناموجه تحمل نخواهند شد. »‌

 

مدت‌ها قبل از امضای این قانون توسط فرماندار در روز جمعه، عده زیادی از کنشگران و مقام‌های رسمی، سال‌ها برای تصویب این اصلاحات تلاش و رایزنی کرده بودند.

 

قانونگذاران این ایالت سال گذشته مباحثاتی را برای لغو ماده «۵۰ آ» شروع کرده بودند که حدود ۵۰ سال از عمر آن در آیین‌نامه حقوق مدنی ایالت می‌گذرد.

 

با لغو این قانون، محافظت افسران دارای سابقه سوء‌رفتار از نظارتهای عمومی و سایر شکایات، حذف خواهد شد.

 

کارل هیستی، سخنگوی مجلس نمایندگان ایالت نیویورک، گفت: «من و همکارانم در اکثریت مجمع با امضای تاریخی این اصلاحات در سیستم اجرای قوانین، در واقع به درخواست مردم نیویورک پاسخ دادیم. اعضای ما برای تصویب این اصلاحات سالیان سال مبارزه کرده‌اند و من مایلم اینجا از همکارانم برای تعهد خستگی ناپذیرشان در به پایان رساندن این تلاش و تصویب نهایی اصلاحات تشکر کنم. همچنین از همه خانواده‌های قربانیان و مدافعان پرشوری که هرگز در راه مبارزه برای عدالت از پا ننشستند، تشکر می‌کنم. »

 

اگرچه اداره پلیس شهر نیویورک در سال ۱۹۹۳ میلادی گرفتن گردن افراد را قدغن کرده بود، اما در عمل این ممنوعیت‌ها مانع از استفاده ماموران پلیس از این شیوه محدودکننده نشده بود.

 

با تصویب قانون جدید، در صورتی که ماموران پلیس و یا ضابطان قانون از شیوه گرفتن گردن و یا سایر محدودیت‌ها استفاده کنند و موجب زخمی شدن و یا مرگ فرد شوند، با مجازات‌های کیفری روبه‌رو خواهند شد.

 

در شهر مینیاپولیس، محل کشته شدن جرج فلوید، ماموران پلیس طی پنج سال گذشته دست کم ۲۳۷ بار از شیوه گرفتن و فشار گردن هنگام بازداشت افراد استفاده کرده‌اند که منجر به بیهوشی ۴۴ نفر در همین دوره زمانی شده است.

 

طبق تحلیل‌های شبکه خبری ان بی سی از سوابق پلیس، سه پنجم افرادی که در معرض فشار بر گردن قرار گرفته‌اند و سپس بیهوش شده‌اند، سیاهپوست بودند.

 

بسیاری از تظاهرات‌کنندگان می‌گویند که سیستم پلیس اصلاح‌ناپذیر است. آنها شهرها و ایالت‌ها را برای منسوخ کردن قوانین محلی و یا لغو بودجه‌های پلیس تحت فشار قرار داده‌اند و می‌گویند که این بودجه‌ها باید به برنامه‌های رفاه اجتماعی که با کسری‌ای تاریخی مواجهند، اختصاص داده شود.

 

بیل دبلاسیو، شهردار نیویورک، روز یکشنبه وعده داد که بودجه اداره پلیس نیویورک را کاهش دهد.

 

خانم استورات- کازینز در مراسم امضای این قانون روز جمعه گفت: «‌ما می‌دانیم که این یک درمان قطعی نیست. می‌دانیم که این تازه شروع کار است. اما این یک حرکت برای تحقق عدالت در نظامی است که مدت‌ها ناعادلانه بوده است.»‌

سازمان ملل، قطعنامه‌ای در محکومیت نژادپرستی تصویب کرد

شورای حقوق بشر سازمان ملل بی آنکه آمریکا را محکوم کند، با صدور قطعنامه‌ای خواستار تحقیق درباره نژادپرستی سازمان یافته علیه سیاه پوستان شد.   به گزارش مهر به نقل از رویترز، شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز جمعه در واکنش به قتل «جورج فلوید» سیاهپوست که کمتر از یک ماه پیش در ایالت مینه‌سوتای ... سازمان ملل، قطعنامه‌ای در محکومیت نژادپرستی تصویب کرد

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل

نقطه عطف تاریخی؛ ترامپ از فرمانروایی نظامی خبر می‌دهد، کشور به جانب فاشیسم چرخش می‌کند!

رئیس‌جمهور دونالد ترامپ پس از حملهٔ سربازان به معترضان در پارک لافایت واشنگتن از آنان سان می‌بیند چندان که توانست  دوشنبه اول ژوئن/۱۲ خردادماه، از کلیسای سنت جان دیدن کند (پاتریک سمانسکی، آسوشیتدپرس).

ادامه

المان, امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, مقاله

اعتراضات در آتلانتا؛ پزشکی قانونی علت مرگ “ریشارد بروکس” را قتل اعلام کرد

با بالا گرفتن اعتراضات ضد نژادپرستی، شهردار آتلانتا در ایالت جورجیای آمریکا از امضای دستوراتی سخن می‌گوید که اصلاحاتی در استفاده پلیس از قوه قهریه ایجاد می‌کند. در همین حال کارشناسان پزشکی قانونی این ناحیه پس از کالبدشکافی جسد «ریشارد بروکس» علت مرگ این سیاه‌پوست را قتل تشخیص دادند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر

با کشته‌شدن سیاه‌پوست دیگری به‌دست پلیس آمریکا، اعتراضات علیه تبعیض نژادی روح دوباره گرفت

کمتر از ۲۴ ساعت پس از آنکه افسری آمریکایی یک مرد سیاه‌پوست را حین بازداشت در شهر آتلانتا کشت، موج جدیدی از اعتراضات مردمی به راه افتاده و اریکا شیلدز، رئیس پلیس این شهر در جنوب شرقی ایالت جورجیا استعفای خود را اعلام کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر