ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

هفتۀ گذشته رسانه‌های مجاز کشور دو گزارش نمایشی و عملا وقیحانه دربارۀ خامنه‌ای “نمایندۀ خدا بر زمین” و رئیس‌جمهور برگمارده‌اش ابراهیم رئیسی منتشر کردند. اینکه چرا واکنش بخش عمده‌ای از جامعه به این گونه نمایش‌های حکومتی بی‌اعتنایی و تمسخر است روشن است. حکومت ولایی در سطح وسیعی در جامعه کاملاً بی‌اعتبار شده و درۀ ژرف ... ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, انقلاب ملّی-دموکراتیک, ایران, تحریم, ژئوپلیتیک, سازمان ملل, سرمایه‌داری, صلح, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب, فلسطین, مبارزه طبقاتی, محیط زیست, نئولیبرالیسم

نماینده جمهوری‌خواه کنگره؛ آمریکا به منظور قدرت‌نمایی به روسیه اقدام به براندازی دولت منتخب اوکراین در سال ۲۰۱۴ کرد

یک نماینده جمهوری‌خواه کنگره با انتقاد از سیاست قانون‌گذاران آمریکایی برای تداوم حمایت مالی از اوکراین، اظهار کرد که آمریکا به منظور قدرت‌نمایی به روسیه اقدام به براندازی دولت منتخب اوکراین در سال ۲۰۱۴ کرد. به گزارش ایسنا، «توماس مَسی» یکی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره گفت که آمریکا در سال ۲۰۱۴ به منظور قدرت‌نمایی به ... نماینده جمهوری‌خواه کنگره؛ آمریکا به منظور قدرت‌نمایی به روسیه اقدام به براندازی دولت منتخب اوکراین در سال ۲۰۱۴ کرد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اسراییل, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا

روسیه: آمریکا عامل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، حضور نظامی آمریکا و دخالت در امور شبه‌جزیره کره را عامل افزایش تنش‌ها در این منطقه اعلام کرد. به گزارش روز جمعه ایرنا از تاس، «ماریا زاخاروا» در گفت‌وگو با رسانه‌ها خاطرنشان کرد: برای کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کره، لازم است آمریکا آرایش نظامی تهاجمی خود را متوقف کند. وی ... روسیه: آمریکا عامل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

ادامه

آمریکا, استرالیا, تحریم, حضور نظامی, روسیه, ژاپن, سازمان ملل, شبه جزیره کره, کره جنوبی, کره شمالی

واشنگتن‌پست: پوتین در مسیر پیروزی برغرب است

یک روزنامه آمریکایی گزارش داد که اقتصاد روسیه بر خلاف انتظارات غرب، ثبات خود را حفظ کرده و با معطوف شدن توجه آمریکا به جنگ غزه، ولادیمیر پوتین پیروز صحنه رویارویی با غرب است. به گزارش ایسنا، در گزارش واشنگتن‌پست آمده است: امروز وضعیت تغییر کرده و چهره‌های شاخص تجاری روسیه بر این باورند که ... واشنگتن‌پست: پوتین در مسیر پیروزی برغرب است

ادامه

آذربایجان, آمریکا, اروپا, اقتصادی, تحریم, ترکیه, جنگ سرد, چین, روسیه, غرب, فلسطین, مصر, مقاله

قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

قطعنامه‌های همبستگی در بیست و سومین نشست جهانی حزب‌های کمونیست و کارگری (IMCWP) ما امضاکنندگان زیر، شرکت‌کنندگان در بیست و سومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در ازمیر، ترکیه، اکتبر ۲۰۲۳، محاصرهٔ‌ ناعادلانه، غیرقانونی، و غیرانسانی اقتصادی، تجاری، و مالی دولت آمریکا علیه کوبا را قاطعانه محکوم می‌کنیم و بار دیگر خواستار توقف فوری ... قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اقتصادی, تحریم, تروریسم, حقوق بشر, سازمان ملل, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, کوبا, همبستگی

انتقاد شدید شرودر از تحریم‌های آمریکا علیه “نورد استریم ۲”

صدر اعظم سابق آلمان انتقاد شدیدی به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه پروژه خط لوله انتقال گاز “نورد استریم ۲” وارد کرده و آن را اقدامی آگاهانه در راستای خاتمه شراکت دو سوی آتلانتیک دانست.

 

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه “هندلزبلات” آلمان، “گرهارد شرودر”، صدر اعظم اسبق آلمان تحریم های جدید احتمالی آمریکا علیه خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ را به عنوان اقدامی عمدی در راستای خاتمه شراکت دو سوی آتلانتیک محکوم کرد.

 

شرودر تاکید کرد که لایحه قانونی که در حال حاضر در کنگره آمریکا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد یک حمله گسترده غیر قابل توجیه به اقتصاد اروپا و یک تجاوز غیر قابل قبول به استقلال و امنیت انرژِی غرب اروپا است.

 

شرودر در بیانیه خود برای جلسه علنی کمیسیون اقتصادی پارلمان آلمان که قرار است امروز برگزار شود این گفته‌ها را اظهار داشت. موضوع این نشست تضمین حاکمیت و استقلال برنامه‌های سیاست انرژی اروپایی و آلمان است.

 

صدر اعظم اسبق آلمان همچنین تاکید کرد که بیش از ۱۲۰ شرکت در زمینه ساخت کشتی، مهندسی، محیط زیست، و امنیت که با پروژه نورد استریم ۲ همکاری کرده و یا می‌کنند تحت تاثیر این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند. به گفته وی ایالات متحده آمریکا برنامه‌های تحریمی خود را علیه شرکت‌های اروپایی و نه روسی هدف قرار داده است.

 

شرودر همچنین هشدار داد که در پشت هر کدام از این شرکت‌ها مشاغل کاری اروپایی زیادی در معرض خطر قرار دارند. شرودر به دلیل نزدیکی به روسیه هم در آمریکا و هم در اروپا در معرض انتقادهایی قرار گرفته است.

 

در حال حاضر جمهوریخواهان و دموکرات ها در واشنگتن روی یک طرح قانونی برای گسترش تحریم‌های آمریکا علیه پروژه گازی نورد استریم ۲ کار می‌کنند. هدف تعیین شده آن ها توقف کامل این پروژه گازی است.

 

شرودر هزینه‌های بعدی چنین تحریم هایی را بسیار زیاد ارزیابی کرد.

 

آمریکا به بهانه حمایت از امنیت انرژی اروپا با این پروژه مخالفت می‌کند. واشنگتن این طور استدالال می‌کند که اروپا با این پروژه به گاز روسیه وابسته می‌شود.

 

تحریم‌‌های آمریکا در درجه اول بیشتر متوجه شرکت‌هایی است که با کشتی‌های خود در لوله‌گذاری در دریای بالتیک فعالیت می‌کنند. طبق لایحه تحریمی آمریکا مدیران ارشد این شرکت‌ها تحریم شده‌اند، حق ورود به آمریکا را ندارند و سپرده‌های بانکی آنها در آمریکا ضبط می‌شوند.

 

مجری اصلی این پروژه گازی، غول انرژی روسیه شرکت “گازپروم” است. اما نیمی از هزینه آن را پنج شرکت اروپایی او ام وی، وینترشال، دآ، ان جی، اونیپر و شل برعهده گرفته‌اند. بیش از ۹۰ درصد این پروژه خط لوله تمام شده،

 

خط لوله نورد استریم ۲ گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان انتقال خواهد داد.

 

شرودر در بخش دیگری از سخنانش مناسبات آلمان و آمریکا را به دلیل مناقشات تعرفه‌ای و تک روی‌های ترامپ به شدت آسیب دیده ارزیابی کرده و گفت: جریمه‌های اقتصادی علیه یک متحد ناتو در دوران رکود اقتصادی چیزی غیر از یک خاتمه آگاهانه و عمدی به مشارکت دو سوی آتلانتیک نیست.

جوزپ بورل: تحریم‌های آمریکا علیه نورد استریم-۲ نقض قوانین بین‌المللی است

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه در نامه‌ای اعلام کرد که کمیسیون اروپا مشغول کار بر روی پاسخی رسمی به تحریم‌‌های آمریکا بر پروژه نورد استریم-۲ است.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, تحریم, جهان, خبر

آمریکا ۸ شرکت صنایع فلزی ایرانی یا مرتبط با ایران را تحریم کرد

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۵ ژوئن (۵ تیر)، ایران را با دور دیگری از تحریم‌ها هدف قرار داد. این تحریم‌ها علیه هشت شرکت است که در حوزه فولاد و سایر صنانع فلزی فعالیت می‌کنند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر

بریتانیا، فرانسه و آلمان؛ از تلاش آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران حمایت نمی‌کنیم

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه ۱۹ ژوئن پس از انجام مذاکرات سه‌جانبه در برلین اعلام کردند که از تلاش‌های ایالات متحده برای بازگشت دوباره تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی‌کنند.

ادامه

المان, امریکا, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه