استعفای فرمانده نیروی دریای آلمان در پی اعلام نظرِ مخالف با امریکا و ناتو

دریاسالار کای آخیم شون‌باخ، فرمانده نیروی دریایی آلمان پس از سخنان مناقشه‌برانگیزش درباره بحران اوکراین و روسیه از سمت خود استعفا داد. او گفته بود نگرانی غرب درباره حمله روسیه به اوکراین “بیهوده” است.

ادامه

المان, امریکا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب

واشنگتن‌پست: واشنگتن از مسکو خواسته پاسخ‌هایش به تضمین امنیتی را منتشر نکند

واشنگتن پست گزارش داد که مقامات آمریکایی از همکاران روسی خود خواسته‌اند پاسخ کتبی واشنگتن به پیشنهاد مسکو در مورد تضمین‌های امنیتی را منتشر نکند. با این حال، به گفته این روزنامه، یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه اذعان کرد که کرملین ممکن است تصمیم به انتشار آن پس از ارسال آن در روزهای

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, بلژیک, جنگ سرد, خبر, روسیه, شرق اروپا, ناتو

ریابکوف: روسیه از هیچکسی نمی‌ترسد، حتی آمریکا

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (جمعه) هنگام ورود برای نشستی با دیپلمات‌های آمریکایی در ژنو به منظور گفت‌وگو درباره افزایش تنش‌ها بر سر اوکراین، گفت روسیه از آمریکا ترسی ندارد.

ادامه

اروپا, امریکا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, روسیه

ادعای آمریکا درخصوص حمله احتمالی روسیه به‌اوکراین سرپوش گذاشتن به‌تحریکات خود است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «ادعای آمریکا درباره حمله روسیه به اوکراین، ایجاد پس‌زمینه‌ای برای تحریکات نظامی در مقیاس بزرگ است.»

ادامه

امریکا, امنیتی, انگلستان, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, غرب, کانادا

آلمان: پای نورد استریم ۲ را به مناقشات اوکراین باز نکنید

وزیر دفاع آلمان امروز (پنجشنبه) نسبت به ایجاد مشکل در پروژه خط لوله نورد استریم ۲ به بهانه بحران اوکراین هشدار داد.

 

باشگاه خبرنگاران – «کریستین لامبرشت» وزیر دفاع آلمان در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی RBB گفت: «ما نباید پروژه نورد استریم ۲ را به این درگیری بکشانیم».

 

وزیر دفاع آلمان در ادامه بر لزوم حل درگیری روسیه و اوکراین تاکید کرد و گفت این بحران باید با گفتگو حل شود.

 

روز گذشته گروهی از قانون‌گذاران آمریکا لایحه‌ای ارائه دادند که اگر تصویب شود، تحریم‌هایی علیه رئیس‌جمهور روسیه، نخست وزیر این کشور، وزاری خارجه و دفاع و برخی دیگر از مقامات این کشور اعمال می‌شود. گفته می‌شود تحریم‌های مذکور ممکن است پروژه نورد استریم ۲ را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

نورد استریم ۲ پروژه‌ای است که باعث می‌شود گاز مستقیما از روسیه به آلمان برسد. پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا حدی بتواند بحران انرژی اروپا را حل کند. اما آمریکا ادعا می‌کند نورد استریم ۲ ابزاری برای اعمال نفوذ و قدرت روسیه در اروپا است.

 

گفتنی است تحریم‌های آمریکا علیه روسیه به بهانه بحران اوکراین پیشنهاد شده است. آمریکا ادعا می‌کند روسیه با استقرار نیرو‌های خود در مرز اوکراین قصد حمله نظامی به این کشور را دارد. این در حالی است که ادعای آمریکا توسط یکی از مقامات اوکراینی هم رد شده است.

 

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین چندی پیش اعلام کرد که کی‌یف خطری نسبت به مرز خود با روسیه احساس نمی‌کند و تعداد سربازان روسی مستقر در مرز برای حمله نظامی کافی نیست.

آمریکا بزرگترین ویرانگر جهانی؛ ۳۳۷ هزار حمله هوایی به کشورها

ارتش ایالات متحده و نیروهای هوایی آن در ۲۰ سال گذشته بیش از ۳۳۷ هزار بمب و موشک بر روی کشورهای دیگر ریخته یا شلیک کرده‌اند که به طور متوسط ۴۶ حمله هوایی در هر روز برای دو دهه است.

ادامه

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, سوریه, عراق, مقاله

آمریکا یا ایران؛ کدامیک پای شورای همکاری خلیج فارس را به پکن باز کرد؟

وزرای خارجه چهار کشور از عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و دبیر کل این شورا از روز دوشنبه به پکن رفته‌اند و قرار است تا روز جمعه در پکن با مقام‌های دولت چین دیدار و گفت‌وگو کنند.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, بحرین, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, شرق آسیا, شورای همکاری خلیج فارس, عربستان سعودی, عمان, کویت, مقاله

عطوان: روسیه اجازه نخواهد داد یک «انقلاب رنگی» در قزاقستان انجام گیرد

سردبیر رأی الیوم اعلام کرد آمریکا به دنبال ایجاد انقلاب رنگی در قزاقستان و تشکیل نظام طرفدار غرب برای مقابله با روسیه است.

ادامه

اسیای مرکزی, امریکا, امنیتی, انگلستان, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, حقوق بشر, روسیه, سیاسی, غرب, فساد, قزاقستان, گزارش