مرکز آمار ایران؛ تورم خردادماه برای فقیرترین دهک دو برابر ثروتمندترین دهک است

محاسبات مرکز آمار بیانگر این است که تورم نقطه به نقطه هم برای دهک‌های فقیر جامعه بالاتر از دهک‌های ثروتمند بالایی است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

نماینده میانه؛ آقای رئیسی چه زمانی بساط این بیت‌المال‌خواری‌ها جمع می‌شود؟

نماینده مردم میانه در مجلس گفت: آقای رئیس‌جمهور آیا این فسادها با این حجم عظیم بالاخره نقطه پایانی دارد یا خیر؟ آیا باید نظام اداری، اقتصادی، بانکی و گمرکی ما تا این حد مستعد سوءاستفاده و فساد و بیت‌المال‌خواری باشد؟ اگر در دولت شما هم این بیت‌المال‌خواری‌ها و خبرهای تکان‌دهنده پایان نپذیرد پس چه زمانی

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, فساد, گزارش

عضو پارلمان اروپا؛ بسته هفتم تحریم‌ها تاثیری بر روسیه ندارد به‌مردم کشورهای غربی ضربه می‌زند

تیری ماریانی نماینده فرانسه در اتحادیه اروپا، وضع بسته هفتم تحریم‌ها علیه روسیه را محکوم و خاطرنشان کرد این تحریم‌ها بجای تاثیر بر مسکو، به مردم کشورهای غربی ضربه می‌زند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, المان, اوکراین, ایتالیا, تحریم, تحلیل, چین, روسیه, غرب, فرانسه

آلمان و ایتالیا هم پول گاز روسیه را به روبل می‌دهند

آلمان و ایتالیا به شرکت های خود اجازه دادند تا حسابی به روبل در «گازپروم بانک» برای پرداخت به روبل و جلوگیری از قطع عرضه گاز، باز کنند.

 

به گزارش فارس، رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت، آلمان و ایتالیا به شرکت های خود اجازه دادند تا حسابی به روبل در «گازپروم بانک» برای تطبیق با طرح پرداخت روسیه و جلوگیری از قطع عرضه گاز، باز کنند.

 

این اقدام پس از متوقف شدن عرضه گاز روسیه به لهستان، بلغارستان و فنلاند به علت مخالفت با این سازوکار پرداخت جدید، صورت گرفته است.

 

این اقدام پس از گفتگو با کمیسیون اروپا توسط بروکسل تأیید شد و نقض تحریم‌ های اتحادیه اروپا علیه مسکو تلقی نمی‌شود.

 

بر اساس سازوکار جدید پرداخت روسیه، خریداران گاز کشورهای «غیردوست» که این کشور را تحریم کرده‌اند باید یک حساب بانکی در «گازپروم بانک» باز کنند. سپس آنها می‌توانند وجوه خود را به ارز موردنظرشان سپرده‌ گذاری کنند و بعد بانک آن را به روبل تبدیل کرده و به گازپروم انتقال دهد.

 

برلین نیز به واردکنندگان گاز آلمانی اطلاع داده است، می‌توانند حساب روبلی برای پرداخت گاز روسیه باز کنند، البته این امر تا زمانی که پرداخت‌ هایی که به «گازپروم بنک» انجام می‌دهند به ارز روسیه نباشد، امکان پذیر است.

 

دولت ایتالیا نیز درحال مذاکره با کمیسیون اروپا بوده است، پس از آن، شرکت انرژی ایتالیایی «اِنی» اعلام کرد که روند افتتاح حساب در بانک روسیه را یکی به یورو و یکی به روبل آغاز کرده است.

 

یکی از منابع آگاه به رویترز گفت: «این تصمیم با آنچه توسط بخش انرژی کمیسیون اروپا ابلاغ شده است، هم‌راستا است.»

 

ماریو درَگی، نخست وزیر ایتالیا هفته گذشته، وضعیت پرداخت گاز را یک «منطقه خاکستری» قانونی خواند، زیرا هیچ قانون رسمی در مورد این موضوع در اتحادیه اروپا وجود ندارد.

 

اتحادیه اروپا در جدیدترین راهنمای کتبی خود نوشته است، شرکت ها اگر پرداخت های خود را به ارز ذکر شده در قرارداد موجودشان انجام دهند، می‌توانند به خرید گاز روسیه بدون نقض تحریم‌ها ادامه دهند اما مشخص نکرده است که آیا باز کردن حساب روبلی نقض تحریم‌هاست یا نه.

 

به گزارش رویترز، برخی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا دستورالعمل بروکسل را عمدا مه آلود می‌دانند تا کشورها بتوانند به خرید گاز روسیه ادامه دهند.

 

یکی از منابع آگاه گفت: «آدم فکر می‌کند که درها برای تجارت طبق معمول باز می‌ماند.»

 

درحالی که منبع آگاه دیگر گفت، این وضعیت «سطحی از ابهام خلاقانه» را با هدف «ایجاد فضای کافی برای همه تفاسیر مختلف» درست می‌کند.

 

روز پنج شنبه، الکساندر نوآک، معاون نخست وزیر روسیه گفت: تقریبا نیمی از ۵۴ واردکننده گاز روسیه با پرداخت به روبل به شرکت گازپروم مطابق با قوانین پرداخت جدید مسکو موافقت کرده‌اند.

 

نوآک گفت: طبق اطلاعات من، حدود نیمی از (خریداران) قبلا در بانک مجاز ما، حساب های ویژه ای به ارز و روبل افتتاح کرده‌اند تا از دریافت درآمد ارزی، تبدیل به روبل و پرداخت گاز عرضه شده به روبل اطمینان حاصل شود.

 

پس از عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آمریکا و هم پیمانانش، مسکو را تحت تحریم‌های گسترده قرار دادند و خواستار کاهش وابستگی به گاز مسکو شدند،کرملین نیز با اقدامات متقابل پاسخ داد و از کشورهای غیردوست خواست تا پول گاز وارداتی را به روبل پرداخت کنند.

تعیین آیندۀ سیاسی ایران در پشت پردۀ مذاکرات غیرشفاف و دروغگویی‌های دیکتاتوری ولایی و دولت آمریکا

شواهد نشان دهندهٔ این واقعیت است که پای دولت ابراهیم رئیسی در حل مشکلات کشور به‌شدت در گل مانده است و او نیز مانند رئیس‌جمهور قبلی قادر به ایجاد تغییرهای محسوس با هدف بهبود وضعیت معیشتی مردم و اقتصاد ملی ناعادلانه و غارت‌زدۀ ایران نیست.

ادامه

اسراییل, اسلام سیاسی, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امنیتی, ایران, تحریم, جنگ سرد, حقوق بشر, سیاسی, صندوق بین‌المللی پول, عدالت اجتماعی, معلمان, مقاله, نئولیبرالیسم

بایدن در نخستین سفر آسیایی خود به سئول و توکیو در راستای برنامه جنگ تجاری با چین

«جو بایدن» هنوز از جنگ نیابتی با روسیه در زمین اوکراین خلاص نشده، روز گذشته راهی کره جنوبی شد و فردا نیز به ژاپن می‌رود تا جنگ اقتصادی با چین را کلید بزند. در واقع او در اقدامی که می‌توان آن را در راستای «عملیات پرچم دروغین» دانست، هرچند به سئول و توکیو رفته است،

ادامه

استرالیا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی, مقاله, هندوستان

خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به‌ سیاست‌های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران در باره خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به سیاست های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اطلاعیه, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر