پنج کشته در تظاهرات ضد قانون شهروندی همزمان با سفر ترامپ به هند

در جریان تظاهرات معترضان هندی علیه قانون بحث‌برانگیز شهروندی در دهلی نو، پایتخت، در روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، پنج نفر از جمله یک پلیس جان خود را از دست دادند و بیش از ۹۰ نفر هم مجروح شدند. این مرگبارترین تظاهرات از زمان تصویب این قانون در سال گذشته به حساب می‌‌آید.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, افغانستان, امریکا, بنگلادش, پاکستان, جهان, خبر, هندوستان

اعتراض‌های شیلی برعلیه سیاست‌های نیولیبرالی دولت وارد پنجمین ماه شد

مخالفان دولت سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی طبق روال جمعه‌های بیش از چهار ماه پیش تاکنون، در میدان مرکزی شهر سانتیاگو پایتخت این کشور اجتماع کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, شیلی

اعتصاب سراسری در یونان در اعتراض به قوانین ریاضتی و اصلاحات بازنشستگی

هزاران نفر از مردم یونان امروز (سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه) در اعتراض به اصلاحات جدید بازنشستگی، در یک اعتصاب ۲۴ ساعته، بخش حمل‌ونقل و خدمات‌رسانی را فلج کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جنوب اروپا, جهان, خبر, یونان

کشاورزان فرانسوی به «جلیقه زردها» پیوستند

کشاورزان معترض فرانسوی با مسدود کردن بزرگراه‌ها و جاده‌های این کشور، به جمع مخالفان ضد سیاست‌های «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» پیوستند.

 

به گزارش امروز (سه شنبه) پایگاه اینترنتی «فرانس انفو»، کشاورزان فرانسوی در اقدامی اعتراض آمیز و با استفاده از صدها تراکتور، اغلب بزرگراه ها و جاده های فرانسه را مسدود کردند.

 

این حرکت اعتراضی پیشتر در شبکه های اجتماعی فرانسه هماهنگ شده بود و به صورت همزمان در بسیاری از مناطق این کشور برگزار شد.

 

این تظاهرات گسترده، در اعتراض به توافق های تجاری بین المللی از جمله توافقنامه «ستا» (ceta) با کانادا برگزار شد.

 

طبق توافقننامه «ستا» ۹۹ درصد عوارض گمرکی و دیگر موانع تجاری میان اتحادیه اروپا و کانادا برداشته خواهد شد و در نتیجه انتظار می‌رود که از این بابت سود کلانی به بازرگانان عمده برسد.

 

در واقع باید گفت که «ستا» به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کانادا اجازه می‌دهد با حداقل ممیزی‌های قانونی به بازارهای یکدیگر دسترسی پیدا کنند.

 

کشاورزان تظاهرات امروز را نخستین اخطار به دولت مکرون اعلام کردند و خواستار لغو این توافقنامه شدند.

 

اتحادیه های کشاورزان فرانسه معتقدند که دولت با این توافق ها منافع کشاورزان را نادیده گرفته است.

 

کشاورزان فرانسوی هشدار داده اند که اگر دولت مکرون خواسته های آنها را برآورده نکند، در روزهای آینده با استفاده از ماشین آلات کشاورزی و احشام خود، خیابان های منتهی به کاخ الیزه را مسدود خواهند کرد.

 

اعتراض کشاورزان فرانسوی در حالیست که تظاهرات «جلیقه زردها» علیه نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های اقتصادی دولت مکرون، روز شنبه هفته جاری برای چهل و هفتمین بار متوالی برگزار شد و در برخی شهرهای این کشور به درگیری با نیروهای پلیس منجر شد.

 

علاوه بر این، در پاریس، برگزاری تجمع فعالان زیست محیطی در یک مرکز تجاری واکنش پلیس را به دنبال داشت.

 

این تجمع تا حوالی ساعت چهار بامداد به وقت محلی ادامه داشت.

 

ناآرامی های ۱۱ ماه گذشته در فرانسه تا کنون ۱۱ کشته برجای گذاشته و طبق آخرین آمارهای رسمی که «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه اعلام کرده، حدود ۲۵۰۰ نفر از تظاهرکنندگان و ۱۷۱۷ نفر از بین نیروهای پلیس در جریان درگیری‌ها زخمی شده اند.کمتر از ۶ هفته دیگر به سالگرد جنبش جلیقه زردها باقی مانده است.

ایرنا

تظاهرات ده‌ها هزار فرانسوی علیه لایحه بحث‌ برانگیز دولت مکرون

دهها هزار فرانسوی روز یکشنبه در اعتراض به لایحه جدیدی که «به زنان مجرد و همجنسگرا اجازه می‌دهد تا از طریق لقاح مصنوعی باردار شوند» تظاهرات کردند.

ادامه »

اجتماعی, اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

اعتصاب سراسری کارگران، یونان را به تعطیلی کشاند

اتحادیه های کارگران ؛ اساتید ؛ معلمان ؛ بانکداران ، خبرنگاران و کشتیرانی یونان با انتشار بیانیه مشترکی در اعتراض به تغییر قوانین کار در این کشور اعلام کردند که از امروز چهارشنبه به مدت ۲۴ ساعت دست از کار خواهند کشید.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر