دو گزینه پیش روی لبنان؛ یا شرق یا صندوق بین‌المللی پول

یک کارشناس اقتصادی لبنانی اعلام کرد، بندر بیروت رقیب بزرگی برای بندر حیفای اسرائیل است برای همین این رژیم از آنچه اتفاق افتاده، بیشتر بهره می‌برد.

ادامه »

اسراییل, اقتصادی, جهان, چین, خاورمیانه, شرق, صندوق بین‌المللی پول, لبنان

رادیو چین؛ سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران ۹ ساله

بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فقر

اعتراض کارگران برای عدم دریافت ۲۶ ماه حقوق

بجای آنکه بنا به مصوبه امضا شده، مبلغ فروش را به حساب دادگستری برای پرداخت مطالبات کارگران واریز کنند، به دلایل نامعلومی آن را به خزانه دولت واریز کرده‌اند و هم‌اکنون دست کارگران به جایی بند نیست

ادامه »

ایران, خبر, فساد, فقر, کارگری

تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان

خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه های مختلف به چالش بکشد.

ادامه »

اروپا, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, دانش, سیاسی, شرق آسیا, مقاله

هند، روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

یکجانبه گرایی آمریکا، جنگ‌های تجاری و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه کشورهای مختلف جهان موجب شده که بسیاری از کشورهای بزرگ جهان به فکر کنار گذاشتن دلار آمریکا از مبادلات تجارت خارجی خود باشند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, صندوق بین‌المللی پول, هندوستان

کرونا کمرغول‌های نفتی آمریکا را خم کرد

دو شرکت بزرگ نفتی آمریکا در گزارش‌های مالی اخیر خود از ضررهای سنگین ناشی از کرونا و بروز خسارت‌های بیشتر در آینده خبر دادند. 

 

به گزارش  ایرنا از خبرگزاری فرانسه، دوشرکت غول پیکر نفتی آمریکا (اکسان موبیل و شورون) در گزارش سه ماهه از چشم‌انداز ضعیف اقتصادی خود در دوران کرونا و افزایش دوبرابری هزینه‌های صنعت نفتی آمریکا در این دوران رکود اقتصادی خبر می‌دهند.

 

“نیل چاپن” معاون ارشد شرکت نفتی اکسان موبیل گفت: ما تاکنون شاهد سقوط تقاضای بازار در این سطح نبوده‌ایم.

 

شرکت نفتی اکسان موبیل آمریکا در گزارش سه ماهه دوم سال جاری به علت شرایط کرونایی و کاهش شدید تقاضا در بازار از ضرر مالی ۱. ۱ میلیارد دلاری خبر می‌دهد که از سال ۱۹۹۹ برای این شرکت بی‌سابقه است.

 

اکسان‌موبیل شرکت نفت و گاز آمریکایی و دومین شرکت نفتی بزرگ جهان است، که دفتر مرکزی آن، در شمال شهر ایروینگ، تگزاس قرار دارد.

 

شرکت اکسان‌موبیل، هم‌اکنون به‌عنوان دومین شرکت بزرگ جهان بر پایه میزان درآمد سالانه، شناخته می‌شود. در سال ۲۰۱۲ این شرکت در فهرست فوربز جهانی ۲۰۰۰، در رتبه نخست از بزرگترین کمپانی‌های جهان قرار گرفت. در سال ۲۰۰۷ ذخایر نفتی اکسان‌موبیل؛ معادل ۷۲ میلیارد بشکه، برآورد شد.

 

با شیوع ویروس کرونا در ایالت متحده و ناکامی‌های دولت ترامپ در مهار این ویروس مرگبار، شرکت نفتی شورون دیگر شرکت غول پیکر آمریکایی نیز در گزارش سه ماهه خود از ضرر مالی ۸.۳ میلیارد دلاری خبر می‌دهد.

 

“مایک ویرت” مدیر اجرایی شرکت شورون در این رابطه گفت: شرایط ضعیف اقتصادی به دلیل کاهش قابل توجه تقاضا برای محصولات مبتنی بر نفت می‌تواند بر عملکرد سه ماهه سوم شرکت شورون نیز تاثیر گذار باشد.

 

“پیر بربر” مدیر ارشد مالی شرکت نفتی شورون نیز می‌گوید: پیش بینی آینده غیرممکن است اما شرکت در حال آماده‌سازی برای مواجه با قیمت‌های طولانی مدت پایین نفت است.

 

شورون شرکت نفت و گاز آمریکایی است، که به‌طور میانگین روزانه ۳.۱ میلیون بشکه نفت خام تولید می‌نماید و به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چندملیتی جهان شناخته می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت، در شهر سان رامون، کالیفرنیا قرار دارد.

 

شرکت شورون دارای عملیات در بیش از ۱۸۰ کشور جهان است. این شرکت در تمامی زمینه‌های صنایع نفت و گاز و نیز تولید انواع انرژی‌های تجدیدپذیر، فعالیت می‌نماید. این فعالیت‌ها، شامل: اکتشاف، استخراج، پالایش، بازاریابی و انتقال؛ نفت خام، گاز طبیعی و میعانات گازی، تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی و محصولات پتروشیمی، همچنین تولید برق می‌باشد.

 

با شیوع جهانی کرونا و تاثیر کلان آن بر اقتصاد جهانی در کنار شرکت‌های غول پیگر نفتی آمریکا، دیگر شرکت‌های بزرگ نفتی جهان مانند رویال شل، توتال و انی نیز در گزارش سه ماهه خود از ضرر مالی در این دوران خبر می‌دهند.

خاورمیانه در حال تغییر/ پایان عصر نفتی کشور‌های عرب

بر اساس شواهد به نظر می‌رسد که شرایط در خاورمیانه چه در کشور‌های تولیدکننده‌ی نفت و چه در کشور‌های غیرنفتی در حال تغییر است و تغییرات مهمی به لحاظ اجتماعی و اقتصادی در این کشور‌ها قابل پیش بینی است.

ادامه »

اقتصادی, امارات, جهان, خاورمیانه, شمال افریقا, عراق, عربستان سعودی, عمان, قطر, کویت, لبنان

تشدید وابستگی آمریکا به بازار و کالاهای چین

گرچه سیاستمداران آمریکایی پشت سر هم درباره قطع ارتباطات اقتصادی با چین رجزخوانی می‌کنند، اما وابستگی آمریکا به بازار چین و محصولات چینی تشدید شده است

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, تحریم, تشنج زدایی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا