ژاپن با آمریکا برای حذف چین از شبکه‌های مخابراتی همکاری نمی‌کند

روزنامه «یومیوری» ژاپن در گزارشی نوشت: این کشور قصد ندارد در زمان حاضر با آمریکا برای اجرای طرح حذف شرکت‌های چینی از شبکه‌های مخابراتی همکاری کند.

 

به گزارش ایرنا ، این درخواست در حالی رد می‌شود که آمریکا کشورهای اروپایی و آسیایی را تحت فشار گذاشته است تا از نفوذ شبکه‌ها و شرکت‌های مخابراتی و اطلاع رسانی چین از جمله فعالیت‌های شرکت بزرگ مخابراتی هواوی در کشورهایشان ممانعت کنند.

 

این روزنامه می‌نویسد: توکیو در زمینه پاسخگویی به مسایل امنیتی با آمریکا همکاری می‌کند اما از طرق مختلف به واشنگتن پیام داده است که برنامه‌ای برای مقابله با چین در عرصه مخابراتی ندارد.

 

وزارت امور خارجه ایالات متحده در ماه اوت طرح به روزرسانی تحت عنوان “شبکه پاک” را منتشر کرد که در آن از شرکت‌های مخابراتی، ارائه دهندگان خدمات ذی ربط و برنامه‌های تلفن همراه با منشا چین خواسته شده است از بازار آمریکا دور نگه داشته شوند.

 

ایالات متحده همچنین متحدان خود را تحت فشار قرار می‌دهد تا شرکت چینی هواوی را از حضور در شبکه‌های تلفن همراه نسل پنجم پر سرعت به دلایل امنیتی منع کنند.

 

بر اساس گزارش یومیوری «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا هنگام ملاقات با «توشیمیتسو موته گی» وزیر امور خارجه ژاپن در اوایل ماه جاری در توکیو ، از طرح “شبکه پاک” نام برد.

 

در این گزارش آمده که ژاپن به آمریکا گفته است که توکیو نمی‌تواند به چارچوبی بپیوندد که یک کشور خاص را مستثنی می‌سازد ، اما در صورت تغییر در برنامه فعلی ایالات متحده می‌تواند در این موضع‌گیری تجدید نظر کند.

 

با این وصف «کاتسونوبو کاتو» سخنگوی ارشد دولت در پاسخ به گزارش یومیوری گفت: درک وی این است که در دیدار “پمپئو” و “موته گی” در مورد طرح “شبکه پاک” هیچ تبادل نظری نشده و ایالات متحده تلاش‌های کلی برای امنیت سایبری را توضیح داده است.

 

او تصریح کرد: ژاپن در عرصه اطلاع رسانی، گام‌هایی را برای ایمن سازی امنیت سایبری بر می‌دارد.

دستور رئیس‌جمهوری چین به ارتش: آماده جنگ باشید

رئیس جمهوری چین که برای بازدید از یکی از استان‌های جنوبی این کشور راهی استان «گوانگ دونگ» شده بود در دیدار با تنفگداران ارتش این کشور از آنها خواست تا «تمام فکر و انرژی خود را بر آمادگی در جنگ احتمالی» متمرکز کنند.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

هشدار کیسینجر؛ جهان پیچیده تر از آن است که یک کشور بتواند هم از لحاظ استراتژی و هم اقتصادی ابرقدرت باشد

هنری کسینجر معتقد است آمریکا و چین باید قوانینی برای اجتناب از تشدید اختلاف ها و رقابت ها و بی اطمینانی که شاخصه سیاست‌های جهانی منجر به جنگ جهانی اول است، تدوین کنند.

ادامه »

اتحاد شوروی, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, ژئوپلیتیک

حضور نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و بلاروس تهدیدی بالقوه است

سفیر روسیه در مینسک گفت، استقرار تجهیزات نظامی سنگین آمریکایی و دیگر کشورهای عضو ناتو در نزدیک‌ترین فاصله از مرزهای روسیه و بلاروس را نمی‌توان چیزی جز یک تهدید بالقوه ارزیابی کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, بلاروس, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, خبر, روسیه, شرق اروپا, ناتو